Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Minulý víkend jsem potřeboval připravit video na naší stránku k oslavě příjezdu našeho černého chlapečka (ne, neadoptuju dítě z afriky, jedná se jak jinak... o kocourka) a byl jsem vystaven před problém: jak na to?! Samozřejmě jsem automaticky zabrousil na ábíčko do sekce software, jelikož mně iteresoval jednoduchý editor, kde bych se nemusel nic moc učit a mohl bych rychle intuitivně video sestříhat, návštěva sekce Editory pro mně byla jak studená sprcha. Opakující se souvětí Profesionální nelineární střižna mi přivodila husí kůži. Po tom co jsem se vzpamatoval s prvotního šoku, systematycky jsem šel po hodnocení, jenže to bylo jak litinovou trubkou za krk, stříhání videa v příkazové řádce si nějak nedokážu představit a to ani po silné dávce omamných prostředků. A tak jsem systematicky instaloval to, co vypadalo že ten vlašskej ořech, co mam místo mozku má šanci pochopit. Avidemux, Kino, kdenlive, ořech se vaří a výsledek žádný, bez osmisetstránkového manuálu pro blbce se nechytám...
...no a pak to přišlo, nainstaloval jsem LiVES hodnocený 50%, už jsem ani nedoufal, že něco najdu a přemýšlel jsem o návštěvě 15km vzdálené práce, mého počítadla s Windows® 2000 a hromadě videoeditorů pro majoritní system. LiVES mně ale doslova položil na lopatky, přesně splňoval moje skromné požadavky: pospojování dvou filmýků šlohnutejch z Youtube, několika fotek, nápisů, jeden pitomej efekt a MP3, to všechno jednoduše, na časový ose a jen tahání myškou...
Nebudu se tady rozepisovat o všech superlativech, protože už vidim tu diskuzi, že Kino je lepší protože a tamto je jednodušší protože... Jde o to že program přesně splnil moje požadavky a nemusel jsem nad tím nijak moc koumat, což se o zbytku kandidátů říct nedá (jak už jsem psal, možná to bude tím ořechem). Překvapila mně ale jedna věc, kdysi jsme v práci převáděli nějaké video z kamery z jednoho formátu do druhého (neptejte se, nevim z čeho do čeho) opižlávali do minimální délky a kódovali do AVI, bylo to hrozný, počítač prakticky vyřazenej z provozu, okno komunikátoru Gadu-Gadu potřebovalo na zobrazení-se hodně přez minutu a to je ten Intel na 1,6GHz. Můj Athlon 2500+ to video počítal na 1,1MHz, paměti mají stejně 768MB a firemní pec má grafiku taky lepší, protože moje MX/MX400 s 64MB je spíš muzeální kousek. Tak teď jsem se trochu zamotal, sorry. Jde mi o to, že jsem při kódování do MPEGu mohl pohodlně a plynule máchat Berylovou krychlí, pracovat v Mozille (dokonce i Youtube chodil bez vážnějších zvukových záseků), no měl jsem toho puštěnýho docela dost... Ořech mi to nebere :D
Každopádně, jsem moc rád, že ten program je, je jednoduchej, nenáročnej a přehlednej, pokud nepotřebujete dělat vyloženě profesionální, nebo poloprofesionální věci, mohu ho vřele doporučit!!! Výsledné video bude k vidění 21-22.6.2008 na stránce naší chovné stanice ve speciálním nočním zpravodajství z příjezdu tajemného "black male" které začne přibližně v 19:00 slavnostím a v chovatelském světě dlouho očekávaným odkrytím jeho identity, právě tímto videem.
PS: ještě jsem se chtěl zeptat, jestli někdo neznáte nějaký dobrý videohosting, samozřejmě s možností vložení do stránky, jinak ho musím dát na Youtube a jak známo, né vždy se to načítá jak by člověk chtěl...
Tiskni
Sdílej: