Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nedávno jsem kdesi narazil na doporučení používat u notebooků souborový systém JFS. Prý málo vytěžuje CPU a dokáže tak prodloužit dobu běhu notebooku z baterie. Tak jsem hledal nějaké informace a zážitky a skoro nic jsem nenašel. Používá ho vůbec někdo? Podle benchmarků na Linux Gazette je na tom výkonnostně velice slušně (trochu jsem si ty tabulky zprůměroval v oocalcu a vyšel mi z toho jako jasný vítěz, zatímco reiser4 to totálně projel).
Tiskni
Sdílej:
Kdyby se tu tenhle zapis objevil minulou noc tak se prihlasim ze ja. Dnes jsem se rozhodoval co s datovym ulozistem na fat32. Vybiral jsem fs co jeste nemam(nasbirat krapet zkusenosti ;) a po velmi lehkem pruzkumu jsem zvolil xfs na ukor jfs, po zhlenuti uvadenych grafu jsem trochu rozladen . Co nadelam, priste zkusim jfs.
Pripadne zkusenosti nejakeho uzivatele si taky rad prectu.
Taky jsem z těch grafů velmi rozladěn a jsem rád, že tam mám XFS. Ty grafy jsou nějaké divné, sledoval jsem XFS, ext3 a reiserfs3 a výsledky neodpovídají mým zkušenostem.
Jedná se totiž o využití FS. Po XFS chci, aby uchovával malé množství velkých souborů a to mu jde velmi dobře, tak proč bych ho měl trápit obrovským množstvím malých souborů, které lépe zastane reiserfs (to je jako srovnávat offroad z formulí a říct, že offroad je celkově rychlejší, protože F1 po dvou metrech v terénu upadla kola....). Navíc z mé zkušenosti je v práci velkými soubory nejpomalejší ext3 (schválně, jak dlouho se u vás maže 10GB soubor? U mě 14.5s na ext3 a 0.5s na XFS . To je ale blbý test, že?)
Hups. error Psal jsem to ještě rozespalý, s češtinou mám prostě problémy
Test byl především nereálný. Nevím kdy naposledy k jakémukoliv mému FS přistupoval jen jeden program, jen do jednoho adresáře a pracoval jen s jedním souborem. Takové testy podle mého názoru nemají moc smysl a skutečné vlastnosti FS se stejně ukáží až v praxi.
po zhlenuti uvadenych grafu jsem trochu rozladento samozrejme to neni tragedie, proste bych volil jinak