Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Nicmene zacinat jednoduchym ucetnitvim je uzitecne, kdyz se v Ceske republice uz nepouziva.Nepoužívá se, místo toho je daňová evidence.
Pokud to má mít nějaký praktický význam, začni rovnou s účetnictvím (podvojným) a daňovou evidenci úplně vypusť (jednoduché účetnictví).Tohle bych netvrdil. V Česku je asi tak milion lidí, kteří vedou právě daňovou evidenci. Často tak činí v nelegální instalaci některého z DOS/Windows programu. Takže pro tuto poměrně velkou skupinu by to smysl mělo. Jde o to, co je cílem. Jestli vytvořit "velké" účetnictví pro obchodní společnosti, což se ale (pokud to má mít skutečně smysl) neobejde bez takových věcí, jako jsou mzdy, sklady, propojení s elektronickým bankovnictvím atd. Anebo jestli to má být něco jednoduchého, co bude sloužit početně větší skupině podnikajících fyzických osob, která nepotřebuje žádný složitý systém, ale stačí jí skutečně jen daňová evidence (případně s evidencí DPH), doplněná jen o fakturaci, jednoduchou správu zásob a majetku, případně o knihu jízd. Technické pozadí toho celého není až tak důležité. Ale jde o to (hlavně pokud to bude ta druhá varianta), aby se to dalo snadno nainstalovat a ještě snadněji používat.
co bude sloužit početně větší skupině podnikajících fyzických osobPak je ale otázka, jestli si tihle budou chtít instalovat nějakou C/S aplikaci, v tom případě bych zvážil možnost jednovrstvé (ze síťového hlediska) aplikace s nějakou embedded databází, která má výhodu v tom, že prostě funguje.
kdyby existovala přístupná dokumentace, jak má účetnictví vypadat
viz Zákony* Pokud by to měl někdo přechroupat do podoby, kterou pochopí programátor obecný, tak tomu se říká analýza. A za ni se platí. I kdyby to na začátku někdo sponzoroval, tak takovou analýzu je potřeba průběžně aktualizovat (tzn. další práce, další peníze).
Teoreticky by šlo vytvořit nějaké družstvo, kde by se jeho členové složili na vytvoření této analýzy (a její aktualizaci) a pak by k ní měli v rámci členství v družstvu přístup. Předešlo by se tak tomu, aby se zbytečně jedna práce dělala několikrát. Ale moc šancí bych takovému řešení stejně nedával (že se ty organizace dohodnou a nerozhádají). Něco podobného funguje v Německu, ale tam se ty firmy ve družstvu přímo skládají na vývoj/rozvoj softwaru.
*) vyhlášky, předpisy, IAS/IFRS, GAAP...
"víte, my máme to svoje účetnictví v DOSu (případně Windows) a ono by nám to v Linuxu nechodilo"Mam overeno, ze nektera stara DOSova ucetnictvi (stavena napr. na PC-FAND ci jak se to jmenuje) behaji v DOSBoxu pod Linuxem kupodivu lepe (=s mensim mnozstvim problemu) nez ve Windows 2000/XP (je mozne, ze by ve Windows take behala lepe v tom DOSBoxu, ale to jsem nikdy nezkousel), snad s vyjimkou obcasnych cinnosti s potrebou vyssiho vykonu procesoru (hromadny export cehosi), kde je to v DOSBoxu v dusledku emulace pomalejsi (ne o moc, ale porovnavam Athlon64 4000+ s P3 na 750MHz, na stejnem stroji by byl rozdil urcite mnohem vetsi).
Myslíte něco takového? http://www.ucetnictvi-on-line.cz/
Co bych ale uvítal daleko víc než klasické účetnictví, je program jako je gnotime (Gnome Time Tracker). Počítá to čas strávený na projektech a kolik za to mám naúčtovat zaměstnavateli/zákazníkovi.Je to hodně primitivní hračka, ale přece: LightWeight Time Tracker. Aktuální release umí jen měřit čas, u sebe mám (zatím neuvolněnou) verzi, která přímo počítá cenu. Pro mé potřeby LWTT stačí, ale je tu i něco silnějšího. Před časem se mi ozval autor programu Baralga, že má něco podobného jako já (ale s více funkcemi), takže lze použít i toto dílo.
Tiskni
Sdílej: