Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
~/.zshrc
nastavit CASE_SENSITIVE="true"
. Nebo jen odkomentovat, ta volba by už tam měla být.
I problém s doplňováním gitu by měl být věcí konfigurace.
Nastavení gitu jsem ale nikde nenašelZkus v
zshrc
nastavit plugin na doplňování gitu na gitfast
:
plugins=(gitfast)
$(echo -e '\xee\x82\xb0')na
$'\xee\x82\xb0'Dalej uprednostnujem vidiet navratovu hodnotu (ak je nenulova), nez len ":(". Co sa da zase ziskat bez subprocesu:
${?/#0}Takze cely:
PS1="\e[41;30m \w \$([[ \$? != 0 ]] && echo \"\e[31m:( \")\e[31;49m$(echo -e '\xee\x82\xb0')\e[00m "by sspravit uplne bez subprocesov (a mat pre mna vacsiu informacnu hodnotu):
PS1="\e[41;30m \w \${?/#0}\e[31;49m"$'\xee\x82\xb0'"\e[00m "Ten git-branch asi uplne bez subprocesov nepojde, ale cim menej tym lepsie. Az raz budes pracovat na fakt zatazenom serveri, tak uvidis ten rozdiel. Dva procesy su daleko horsie ako jeden. Vytvorenie procesu je strasna vec oproti jeho vlastnej praci
grep '*' | cut -d\" \" -f2-na
sed -n 's/*[^ ]* //p'A az sa prihlasis z nejakeho terminalu, ktory nema prave vsetky Unicode znaky, tak budes cumiet, ako tvoje sipky vyzeraju. Vyskusaj Putty z Windows napr.
Tiskni
Sdílej: