DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Zkusil jsem znovu nainstalovat ten modem a výsledek byl stejný. Možná, že by stačilo, kdybych spustil jen SM56inst, ale kdo ví. Tak budu asi bez modemu. Snad se mi sem podaří někdy přivést Oldu s notebookem s Wifi, přes nějž se (pomocí ETH1) připojím na chvíli k netu a vše potřebné si stáhnu. Vy, kteří máte bezdrátový Internet, tak jste v pohodě (nebo Vy, kteří máte např. externí modem se standardní sadou příkazů). No, končíme v podstatě optimisticky .
Dále je to už na Vás. Rozhodně to bude vyžadovat buď naučení se všech příkazů konzole (pokud budete chtít v Linuxu něco dokázat) a hlavně významu konfiguračních souborů, postahovat spoustu balíků a modlit se, aby fungovaly, nebo si obstarat (např. z časopisu Linux+) DVD zdarma, kde najdete kompletní distribuci Red Hatu (cca. 1 DVD). Tam už máte všechno zařízené (jako Olda: jedna z jeho Live distribucí už namountovala všechny Windows disky a to včetně NTFS, pro připojení do WiFi sítě stačilo zadat jen IP, DNS, atd. adresu, nainstalovaných programů bylo asi tak 10x více než v Ubuntu a to včetně MPlayeru (který se ale nepoužíval, namísto toho tam byl jiný, který ale s DivX neměl problémy, ale to se už opakuji). Záleží, zda to chcete tahat z Internetu nebo to už máte doma na nějakém disku. Rozhodně si myslím, že Linux má budoucnost a že kdyby současná verze třeba jen tohoto Ubuntu přišla v roce 1995, byl by Windows v propadlišti dějin. Dodneška nechápu, proč lidi stále lpí na Windows, který padá (bohužel i XP a to se v nich nemusíte ani moc hrabat - což Vás ale vystavuje nebezpečí napadení hackerů). OpenOffice v Linuxu hravě otevře všechny formáty souborů z Microsoft Office, grafické editory umí pracovat se všemi formáty u Windows, Mozzila prohlížeč hravě nahradí Internet Explorer (a navíc si zde můžete zakázat vyskakující Pop-Up okna), je to všechno zadarmo (a hlavně legálně, správa takového OS není o nic složitější než správa Windows XP a ani ho nemusíte ukrást - Microsoft se honedbá, kolik % trhu zabírají Windows, ale kdyby bral jen ty legální, tak spadne těsně nad úroveň Linuxu) a co se týče her, pro Linux jich existují stovky a to včetně takových velikánů jako je Quake 3 nebo Half Life 2 (nebo 1?) a popř. není problém spustit Emulátor DOSu (např. pro starého dobrého Dooma) nebo vůbec celého PC, kam si můžete nainstalovat např. Windows 98 a hrát v něm Windows hry. Co se týče hardwaru, Linux má stále ještě trochu problémy s některými kousky (např. modemy), ale 99% HW najde už během instalace (a to včetně mé Sound Blaster 128, se kterou si nebyly schopny tři verze Windows 98 poradit ani během chodu - buď to nehraje vůbec, nebo se to musí po 3 restartech reinstalovat, nebo to nehraje pro DOSové hry (resp. je to kousne) nebo se musí (i pro Windows) aktivovat DOSOvým mixerem a testerem). Volba je ale na Vás. Rozhodně vidíte, že pro menší firmu je legálnější a výhodnější určitě ten Linux (zvláště, když se ho naučí nastavit i takový Windows uživatel, jako jsem já) - kolik byste dali např. jen za Office, který určitě používáte (a kolik jste za něj ve skutečnosti dali)? Jste ochotni riskovat velkou pokutu nebo zabavení počítačů, až to na Vás nějaký Váš zaměstnanec ve vzteku (např. z propuštění) "práskne"? Tak, to je zatím vše, snad Vám alespoň něco tento článek dal.
Pokračování příště...
Tiskni
Sdílej:
Nevšímej si těch rejpalů.
Já bych to napsal stejným způsobem.
Hodně štěstí s Linuxem
odstavec 1 text text text text text text text text text text text text text text text
odstavec 2 text text text text text text text text text text text text text text text
odstavec 1 text text text text text text text text text text text text text text text
a to som použil iba H2 na nadpisy a P na odstavce a to ešte html umožňuje kopu ďalších vecí, ktoré zvyšujú čitateľnosť textu (zvýraznenia, citácie, číslované a nečíslované zoznamy atď), ale to určite viešNapsat zkušenosti z instalace a první dojmy není špatný nápad. Kdybych to dělal já, byl bych za a)stručnější a za b) bych to napsal do jednoho blogu.
Ale jinak si myslím, že to zas tak špatné není a v blozích vyšly už daleko větší hovadiny (např. "Prohlášení"), takže hodně štestí z Linuxem...
Z.H.