Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zkusil jsem znovu nainstalovat ten modem a výsledek byl stejný. Možná, že by stačilo, kdybych spustil jen SM56inst, ale kdo ví. Tak budu asi bez modemu. Snad se mi sem podaří někdy přivést Oldu s notebookem s Wifi, přes nějž se (pomocí ETH1) připojím na chvíli k netu a vše potřebné si stáhnu. Vy, kteří máte bezdrátový Internet, tak jste v pohodě (nebo Vy, kteří máte např. externí modem se standardní sadou příkazů). No, končíme v podstatě optimisticky .
Dále je to už na Vás. Rozhodně to bude vyžadovat buď naučení se všech příkazů konzole (pokud budete chtít v Linuxu něco dokázat) a hlavně významu konfiguračních souborů, postahovat spoustu balíků a modlit se, aby fungovaly, nebo si obstarat (např. z časopisu Linux+) DVD zdarma, kde najdete kompletní distribuci Red Hatu (cca. 1 DVD). Tam už máte všechno zařízené (jako Olda: jedna z jeho Live distribucí už namountovala všechny Windows disky a to včetně NTFS, pro připojení do WiFi sítě stačilo zadat jen IP, DNS, atd. adresu, nainstalovaných programů bylo asi tak 10x více než v Ubuntu a to včetně MPlayeru (který se ale nepoužíval, namísto toho tam byl jiný, který ale s DivX neměl problémy, ale to se už opakuji). Záleží, zda to chcete tahat z Internetu nebo to už máte doma na nějakém disku. Rozhodně si myslím, že Linux má budoucnost a že kdyby současná verze třeba jen tohoto Ubuntu přišla v roce 1995, byl by Windows v propadlišti dějin. Dodneška nechápu, proč lidi stále lpí na Windows, který padá (bohužel i XP a to se v nich nemusíte ani moc hrabat - což Vás ale vystavuje nebezpečí napadení hackerů). OpenOffice v Linuxu hravě otevře všechny formáty souborů z Microsoft Office, grafické editory umí pracovat se všemi formáty u Windows, Mozzila prohlížeč hravě nahradí Internet Explorer (a navíc si zde můžete zakázat vyskakující Pop-Up okna), je to všechno zadarmo (a hlavně legálně, správa takového OS není o nic složitější než správa Windows XP a ani ho nemusíte ukrást - Microsoft se honedbá, kolik % trhu zabírají Windows, ale kdyby bral jen ty legální, tak spadne těsně nad úroveň Linuxu) a co se týče her, pro Linux jich existují stovky a to včetně takových velikánů jako je Quake 3 nebo Half Life 2 (nebo 1?) a popř. není problém spustit Emulátor DOSu (např. pro starého dobrého Dooma) nebo vůbec celého PC, kam si můžete nainstalovat např. Windows 98 a hrát v něm Windows hry. Co se týče hardwaru, Linux má stále ještě trochu problémy s některými kousky (např. modemy), ale 99% HW najde už během instalace (a to včetně mé Sound Blaster 128, se kterou si nebyly schopny tři verze Windows 98 poradit ani během chodu - buď to nehraje vůbec, nebo se to musí po 3 restartech reinstalovat, nebo to nehraje pro DOSové hry (resp. je to kousne) nebo se musí (i pro Windows) aktivovat DOSOvým mixerem a testerem). Volba je ale na Vás. Rozhodně vidíte, že pro menší firmu je legálnější a výhodnější určitě ten Linux (zvláště, když se ho naučí nastavit i takový Windows uživatel, jako jsem já) - kolik byste dali např. jen za Office, který určitě používáte (a kolik jste za něj ve skutečnosti dali)? Jste ochotni riskovat velkou pokutu nebo zabavení počítačů, až to na Vás nějaký Váš zaměstnanec ve vzteku (např. z propuštění) "práskne"? Tak, to je zatím vše, snad Vám alespoň něco tento článek dal.
Pokračování příště...
Tiskni
Sdílej:
Nevšímej si těch rejpalů.
Já bych to napsal stejným způsobem.
Hodně štěstí s Linuxem
odstavec 1 text text text text text text text text text text text text text text text
odstavec 2 text text text text text text text text text text text text text text text
odstavec 1 text text text text text text text text text text text text text text text
a to som použil iba H2 na nadpisy a P na odstavce a to ešte html umožňuje kopu ďalších vecí, ktoré zvyšujú čitateľnosť textu (zvýraznenia, citácie, číslované a nečíslované zoznamy atď), ale to určite viešNapsat zkušenosti z instalace a první dojmy není špatný nápad. Kdybych to dělal já, byl bych za a)stručnější a za b) bych to napsal do jednoho blogu.
Ale jinak si myslím, že to zas tak špatné není a v blozích vyšly už daleko větší hovadiny (např. "Prohlášení"), takže hodně štestí z Linuxem...
Z.H.