Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více » Zkusil jsem znovu nainstalovat ten modem a výsledek byl stejný. Možná, že by stačilo, kdybych spustil jen SM56inst, ale kdo ví. Tak budu asi bez modemu. Snad se mi sem podaří někdy přivést Oldu s notebookem s Wifi, přes nějž se (pomocí ETH1) připojím na chvíli k netu a vše potřebné si stáhnu. Vy, kteří máte bezdrátový Internet, tak jste v pohodě (nebo Vy, kteří máte např. externí modem se standardní sadou příkazů). No, končíme v podstatě optimisticky .
Dále je to už na Vás. Rozhodně to bude vyžadovat buď naučení se všech příkazů konzole (pokud budete chtít v Linuxu něco dokázat) a hlavně významu konfiguračních souborů, postahovat spoustu balíků a modlit se, aby fungovaly, nebo si obstarat (např. z časopisu Linux+) DVD zdarma, kde najdete kompletní distribuci Red Hatu (cca. 1 DVD). Tam už máte všechno zařízené (jako Olda: jedna z jeho Live distribucí už namountovala všechny Windows disky a to včetně NTFS, pro připojení do WiFi sítě stačilo zadat jen IP, DNS, atd. adresu, nainstalovaných programů bylo asi tak 10x více než v Ubuntu a to včetně MPlayeru (který se ale nepoužíval, namísto toho tam byl jiný, který ale s DivX neměl problémy, ale to se už opakuji). Záleží, zda to chcete tahat z Internetu nebo to už máte doma na nějakém disku. Rozhodně si myslím, že Linux má budoucnost a že kdyby současná verze třeba jen tohoto Ubuntu přišla v roce 1995, byl by Windows v propadlišti dějin. Dodneška nechápu, proč lidi stále lpí na Windows, který padá (bohužel i XP a to se v nich nemusíte ani moc hrabat - což Vás ale vystavuje nebezpečí napadení hackerů). OpenOffice v Linuxu hravě otevře všechny formáty souborů z Microsoft Office, grafické editory umí pracovat se všemi formáty u Windows, Mozzila prohlížeč hravě nahradí Internet Explorer (a navíc si zde můžete zakázat vyskakující Pop-Up okna), je to všechno zadarmo (a hlavně legálně, správa takového OS není o nic složitější než správa Windows XP a ani ho nemusíte ukrást - Microsoft se honedbá, kolik % trhu zabírají Windows, ale kdyby bral jen ty legální, tak spadne těsně nad úroveň Linuxu) a co se týče her, pro Linux jich existují stovky a to včetně takových velikánů jako je Quake 3 nebo Half Life 2 (nebo 1?) a popř. není problém spustit Emulátor DOSu (např. pro starého dobrého Dooma) nebo vůbec celého PC, kam si můžete nainstalovat např. Windows 98 a hrát v něm Windows hry. Co se týče hardwaru, Linux má stále ještě trochu problémy s některými kousky (např. modemy), ale 99% HW najde už během instalace (a to včetně mé Sound Blaster 128, se kterou si nebyly schopny tři verze Windows 98 poradit ani během chodu - buď to nehraje vůbec, nebo se to musí po 3 restartech reinstalovat, nebo to nehraje pro DOSové hry (resp. je to kousne) nebo se musí (i pro Windows) aktivovat DOSOvým mixerem a testerem). Volba je ale na Vás. Rozhodně vidíte, že pro menší firmu je legálnější a výhodnější určitě ten Linux (zvláště, když se ho naučí nastavit i takový Windows uživatel, jako jsem já) - kolik byste dali např. jen za Office, který určitě používáte (a kolik jste za něj ve skutečnosti dali)? Jste ochotni riskovat velkou pokutu nebo zabavení počítačů, až to na Vás nějaký Váš zaměstnanec ve vzteku (např. z propuštění) "práskne"? Tak, to je zatím vše, snad Vám alespoň něco tento článek dal.
Pokračování příště...
Tiskni
Sdílej:
Nevšímej si těch rejpalů.
Já bych to napsal stejným způsobem.
Hodně štěstí s Linuxem
odstavec 1 text text text text text text text text text text text text text text text
odstavec 2 text text text text text text text text text text text text text text text
odstavec 1 text text text text text text text text text text text text text text text
a to som použil iba H2 na nadpisy a P na odstavce a to ešte html umožňuje kopu ďalších vecí, ktoré zvyšujú čitateľnosť textu (zvýraznenia, citácie, číslované a nečíslované zoznamy atď), ale to určite viešNapsat zkušenosti z instalace a první dojmy není špatný nápad. Kdybych to dělal já, byl bych za a)stručnější a za b) bych to napsal do jednoho blogu.
Ale jinak si myslím, že to zas tak špatné není a v blozích vyšly už daleko větší hovadiny (např. "Prohlášení"), takže hodně štestí z Linuxem...
Z.H.