abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 771 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Trochu sklamania z Linuxu na desktope

    28.10.2013 11:32 | Přečteno: 2462× | Operacne systemy

    LInux na desktope, teda vlastne v mojom prípade skôr notebooku, ktorý ale je na "top of the desk" používam +- 11 rokov. Začal som na novom PC v roku 2002 s distribúciami Red Hat a Slackware, dokonca sa mi trošku do cesty priplietol FreeBSD. A bola to neskutočná radosť, keď sa systém nainštaloval a ja som uvidel logo nVidia, znamenajúce úspešnú inštaláciu ovládačov.

    Roky plynuli, záujem o Linux (BSD) a opensource všeobecne ostal. Mnoho vecí som sa naučil, najmä ma to asi priviedlo k znalosti pomerne efektívneho využívania Googla (vždy je pre mňa výzvou, keď od spolubývajúceho počujem, ako sa niečo "nedá nájsť". V prvých rokoch (2002 až koniec 2005) som bol bez domáceho internetového pripojenia, takže všetko čo nebolo na úvodných inštalačných CD som kompiloval (čo mimochodom znamená, že ako jeden z mála môžem vyhlásiť, že som behom pár minút skompiloval celé gentoo :-) )

    Niekoľko krát som potom vyhlásil, že na najlepšie roky pre Linux na desktope považujem ja osobne 2006 až 2008. Prečo? Boli to podľa mňa roky najväčšieho rozmachu užívateľskej prívetivosti a zároveň roky, keď ešte neboli v desktopových prostrediach prevedené experimenty na ľuďoch, pozdejšie známe ako KDE4 a Gnome3. Jasné, padal Flash, hromada online video streamov bola riešená pomocou Microsofťáckych technológií (a pravdupovediac ani neviem čo je horšie - padajúce video s Flash alebo často nefungujúce s WMV).

    Zároveň malá odbočka - mám rád aj Windows, nemám s nimi problém (mám, pretože v poslednej dobe napr. XP majú problém s svchost procesom na 100 percentách CPU a tak podobne, ale v princípe riešiteľné veci), Windows 8 ale taktiež nemusím.

    Späť k dnešku a Linuxe na desktope. Táto časť je silne subjektívna, vzťahuje sa k tomu čo som skúsil na mojom prehistorickom notebooku. Vzhľadom k tomu, že zmenou pracovného rozvrhu sa mi uvoľnil čas a nie všetky dni sú vhodné k prevádzkovaniu iných koníčkov, vrhol som sa na otestovanie jesenných vydaní distribúcií. Prešlo ich mojimi rukami dosť, zhrniem teda to čo sa opakovalo.

    1. vypnutie displaya - rád zaspávam pri hovorenom slove, preto si púšťam na noc ČRo Plus. Aby na mňa display nežiaril, nastavujem vypnutie po 10 minútach. No toto funguje asi ako losovanie Športky - z času na čas sa vypne, často sa ale zobudím a display stále žiari. Deje sa to naprieč distribúciami (absolútne žiadna to nemá 100 percentné), naprieč prostrediami. Jediný spoľahlivý systém je v tomto Windows, nastavím a proste sa vypne.

    2. akcelerované prostredie - spôsobuje problémy pri prekresľovaní videa alebo aj pohyb vo webových stránkach (sekanie). Neprejavuje sa úplne všade (napr. Debian a Mageia s GNOME3 sú v tomto relatívne v pohode). 720p video je napríklad dobrým testom - na mojom HW je to úplne na limite toho čo CPU zvládne a ak sa testovacie video seká, tak je problém. Asi nejaká kombinácia novšieho/staršieho GNOME a X a kadečoho iného (a nie, staršie vydanie distribúcie nepomáha).

    3. flat volumes - vec ktorá ma skoro dostala do hrobu, než som našiel (primitívne) riešenie. Prejavuje sa to takto: je nastavená nejaká hlasitosť (napr. 20 percent), spustí sa VLC, v ňom nejaká hudba alebo video a pri pokuse o zníženie hlasitosti v samotnom VLC na napr. 50 percent to začne hulákať. Prečo? Pretože hlasitosť neklesla na 50 percent z tých 20, ale stúpla na práve tých spomínaných 50. Riešenie jednoduché - v /etc/pulse/daemon.conf odkomentovať flat-volumes a zmeniť hodnotu na "no". Ale než to človek nájde.

    4. zvuk - a aby toho so zvukom nebolo málo, v niektorých distribúciách (úplne náhodne, napr. Mageia, Manjaro, CentOS) vývojári nastavia power saving na zvukovku, čo spôsobí jej agresívne uspávanie a na niektorých modeloch zvukoviek to spôsobí to, že pri začiatku zvuku (stačí systémové upozornenie, proste čokoľvek) to ro reproduktorov praskne a asi 5 sekúnd po skončení zvuku pre istotu znova. Riešenia sú dve - v kuse niečo prehrávať na pozadí ( :-) ) alebo vypnúť power saving. To druhé riešenie samozrejme nemôže byť bežnému užívateľovi uľahčené, preto je to v každej distribúcii neikde inde, prípadne vôbec. A tak celkovo aj Google prehrial niekoľko serverov než sme to spoločne našli.

    5. Ubuntu GNOME 13.10 - bohužiaľ absolútna katastrofa. Na mojom notebooku pomalé, zasekané, spadlo pri zmene obrázku na pozadí, nefunguje a padá Rhythmbox, nefunguje a padá Epiphany. Hrôza, celé zle. Pritom samotné Ubuntu 13.10 funguje obstojne (jediný väčší problém je s vykreslením Dash-u, ale to sa ťahá už roky a nezmení, na inom HW OK - a Dash by som využíval aj tak minimálne, keď už by bolo všetko v lište).

    Čo ma ale teší je fakt, že tieto problémy sa buď vyskytujú len u mňa, prípadne sú spôsobené vekom a výkonom môjho HW. Inak bežný užívateľ môže na domáce bavkanie sa Linux asi nasadiť. Web v tom ide (vo veľkých prehliadačoch na nerozpoznanie od Windows), multimédiá v tom idú. Sám v práci používam Linux (nemám na výber :-D ) a snáď jediná vec je tá, že pri prenose súboru z LibreOffice na MS Office sa rozhodí formátovanie a kolegyňa to musí mierne upraviť pred tlačou, aby z jednej stránky kvôli obrázkom neboli stránky dve.

    Koniec pindania na Linux, prosím rozíďte sa.        

    Hodnocení: 82 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    28.10.2013 11:48 gsnak | skóre: 22 | blog: gsnak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    1. Pred vypnutim displeja skus programovo znizit citlivost mysi na minimum, resp. ju uplne vypnut. Mne ak sa hybe mys tak sa obrazovka nevypne (a laserova mys je tak citliva ze sa v podstate chveje aj ked si sused uprdne). Druha vec bola ze som zrusil XScreenSaver a presiel na slock, monitor sa vypina sam automaticky po 10 minutach. Ale YMMW.

    2. Cudzie 720p video ide len tak tak aj mne (mam intel atom) takze to mencoderom prechrustam na trosku nizsi bitrate (4000) a ide naprosto v pohode. Nevyhoda ze to trva asi 1.1x dlzka videa.

    3. 4. Upgradoval som zvykovy subsystem z Pulse na Alsa, od tej doby nemam problem.

    5. Pouzivam openbox, nepadol uz roky, plochy podporuje, neprekaza mi v praci.
    Čo Rys, to vrah!
    28.10.2013 11:55 kotrcka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    1. myš som skúšal aj úplne odpojiť, screensaver vypnúť, zvyšok skúsim

    2. ale problém je v akcelerovanom desktope, video samotné by ten HW prehral

    3. a 4. po tomto zásahu je to OK, len tá doba než som to našiel.
    28.10.2013 12:12 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    1. Pred vypnutim displeja skus programovo znizit citlivost mysi na minimum, resp. ju uplne vypnut. Mne ak sa hybe mys tak sa obrazovka nevypne (a laserova mys je tak citliva ze sa v podstate chveje aj ked si sused uprdne).
    Kdysi jsem pracoval v budově, která byla hned vedle velmi vytížené výpadovky a pokud se obyčejná optická myš (s červenou LED) nechala volně ležet, tak při průjezdu těžších vozidel čas od času počítač probudila. Jediná bezpečná metoda bylo otočit myš "břichem vzhůru".

    Doma to řeším tak, že monitor prostě vypnu tlačítkem (a notebooku zaklapnu víko).

    PS: Pokud je myš opravdu citlivá, dá se použít i na detekci zemětřesení, viz toto vlákno :-)
    Jendа avatar 28.10.2013 13:04 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Jediná bezpečná metoda bylo otočit myš "břichem vzhůru".
    Na to moje myš reaguje právě náhodnými přejezdy (nejspíš se snaží rekonstruovat pohyb z toho, co vidí, i když toho moc nevidí)
    28.10.2013 12:19 smazáno | skóre: 18 | blog: smazáno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Souhlas. Dneska uz Linux neni ta spravna cool dark "hackerina" jako pred lety :-). Na praci proste funguje. Na domaci desktop se obcas vyskytne nejaky takovyto problem, ktery je potreba chvili resit, ale celkove spokojenost. Ono problemy jsou i s OS X a Windows ze.
    28.10.2013 12:20 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    KDE4 a gnome3 (?) povazuju za desivou hruzu, vetsina zdejsich desktopu se me nelibi. Ale stejne tak kdyz se podivam do produkce microsoftu, zejmena zazrak jmenem Metro tak opravdu nechapu jakym zpusobem dneska bezni uzivatele ovladaji svuj pocitac. Proto na mem desktopu pouzivam momentalne fluxbox prizpusobeny natolik ze k ovladani staci z 90% klavesnice a toto nastaveni me vyhovuje.

    Hlavni vyhodu linuxu vidim v moznosti vytvorit si system presne na miru. Kazdy ma jine potreby, co nekomu prijde jako maximalne efektivni desktop nakdo jiny nazve "jak to to proboha muzes pouzivat vzdyt je to skarede a nema to ani tapetu a pruhledne okna".

    Cheers.
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    Jendа avatar 28.10.2013 13:30 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Hlavni vyhodu linuxu vidim v moznosti vytvorit si system presne na miru.
    Už jsem přemýšlel, že si napíšu použitelný init systém pro desktop, ale nakonec jsem to vzdal. Jeden počítač mi za to nestojí.
    28.10.2013 14:38 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    jo to by urcite nebyl spatny napad, bohuzel doba kdy jsem linux mel jako konicka a bavilo me rypat do vseho uz pominula, ted me staci ke spokojenosti nastaveni uzivatelskeho rozhrani a zbytek energie radsi venuju necemu jinemu.
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    Jendа avatar 28.10.2013 13:25 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Co mě štve (a na co jsem si vzpomněl)
    • Debilní init systém v Debianu, kde nejde disablovat služba tak, aby ji upgrade zase nezapnul. Mám na desktopu spoustu serverů, které potřebuji spouštět jen občas.
    • KMS a spol. a splashscreeny (proboha, k čemu je někomu splashscreen a proč se vynaložilo tolik práce kvůli tomu, abychom se zbavili jednoho probliknutí při startu Xek?!?). Je to vzhled na úkor funkčnosti. Jednak kvůli splashi není vidět, co se při bootu rozbilo, druhak třeba včera jsem díky GFX a KMS viděl jenom černou konzoli (GRUB si přes Ati Rage nějak špatně vyjednal očekávané rozlišení a samozřejmě to předal jádru). Nejspíš nikdo nečekal, že by někdo mohl provozovat GPU jádro z konce 90. let. Proto mám na všech svých strojích nomodeset nosplash a -quiet a teď jsem začal i přidávat terminal_output console do grubu.
    • NetworkManager a spol. (wicd). Nemá to rozumný CLI interface typu ip, ruční dhclient atd.
    • Neexistence použitelného webového prohlížeče.
    • Nulová bezpečnost ohledně podepisování balíků, zdrojáků atd.
    • Mizerná izolace aplikací.
    Naopak spousta lidí nadává na Pulseaudio (to mi přijde super díky možnosti přepínat genericky zvukovky a provazovat je za běhu (v ALSA to jde AFAIK nějak naswitchovat v konfigu, ale ne pro jednotlivé aplikace za běhu)) a GRUB-2 (tady už vůbec nechápu, v čem je problém).
    vlastikroot avatar 28.10.2013 14:16 vlastikroot | skóre: 24 | blog: vlastikovo | Milevsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    KMS je super napad na konzoli ve full HD. Splashscreen je k nicemu, to mas pravdu. Ale je to jen jedno z vyuziti KMS. Pulseaudio mi nevadi, dokad funguje. Jakmile se naskytne jakykoli problem, jde okamzite pryc :-D GRUB-2 je v pohode, lidi co nadavaj ho jen nechapou. Jako prohlizec pouzivam chromium a jsem spokojen, co ti nevyhovuje? Bezpecnost?
    We will destroys the Christian's legion ... and the cross, will be inverted
    mca avatar 28.10.2013 16:28 mca | skóre: 17 | blog: keep_walking | Lévis, Québec City
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Jak muzes byt spokojen s Chromium, kdyz nezvlada ani zakladni tagovani v bookmarks a integrace s downloadery (Google a jejich API) neni takova, jakou mi nabidne Firefox. Chrome jiny neni, ale min. tyhle dve veci cini z Chromium stejne spatny browser, jako Chrome. Navic sprava pameti s vetsim mnozstvim tabu take neni ruzova. FF sice jde take do kopru, ale porad si zachovava alespon nejakou tu zakladni funkcnost.

    Pletu-li se a vis, jak vyresit tags + api pro downloader napr.: KGet, budu rad. Fat-Rat nebo Simple-Get totiz nejsou to, co hledam.

    "Hloupe dotazy posiluji kolektiv... ostatnim v tu chvili stoupne sebevedomi"
    28.10.2013 18:20 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Tak mně např. tagování bookmarků nebo download managery jsou úplně putna, zato mi ve FF hodně chybí OpenSearch v adresním řádku, což je hodně návyková feature Chromu/Chromia.
    mca avatar 28.10.2013 18:27 mca | skóre: 17 | blog: keep_walking | Lévis, Québec City
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Na hledani jedine dokonaly InstantFox - nic lepsiho snad ani neexistuje. Ja jsem bez tagu naprosto zoufaly, protoze ono kdyz to mas setridene a potom jedes podel Oracle, Cache, SSD, ... tak hned vyleti X manualu z Y zdroju, ktere si krasne setridis a nemusis si pamatovat autora, web apod.

    "Hloupe dotazy posiluji kolektiv... ostatnim v tu chvili stoupne sebevedomi"
    28.10.2013 19:28 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Na hledani jedine dokonaly InstantFox - nic lepsiho snad ani neexistuje.
    Právě že hledání v Chrome/iu je lepší - jednak nepotřebuje ty zkratky jako 'g', 'y' apod. (místo toho se používá URL+historie (úplně stejně jako bys na tu stránku chtěl přejít) + klávesa tab, ačkoli i ty zkratky je možný použít) a jednak nemusíš ty hledání definovat ručně, prohlížeč si je zapamatovává sám dle standardu OpenSearch.
    28.10.2013 19:37 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    OpenSearch zvláda Firefox už od verzie 2.
    28.10.2013 20:22 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Ano, ale jakým způsobem?

    Já dám radši konkrétní příklad, jinak tu budem věčně:

    Dejme tomu, že chci hledat balíček na archlinux.org. Otevřu novej tab a napíšu 'ar'. Řádek mi nabídne doplnění na archlinux.org (z historie), což bych mohl odentrovat a načíst tím URL archlinux.org, ale taky můžu zmáčknout [Tab] a aktivovat tím hledání na téhle stránce. Takže následně zmáčknu [Tab], řádek se tím změní na "Vyhledat Arch Linux Packages: ", rovnou zadávám hledaný výraz a potvrzuju enterem. Načítá se stránka s výsledky. Abych tohle mohl udělat, nemusel jsem nikde definovat ani tu zktratku 'ar', ani URL k hledání, protože homepage archlinux.org obsahuje následující kód:

    <link rel="search" type="application/opensearchdescription+xml" href="/opensearch/packages/" title="Arch Linux Packages" />

    Když jsem se naposled koukal (pár měsíců zpátky), FF tohle neuměl. Umít to teď?
    28.10.2013 20:43 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Keď som na taj stránke, tak sa v menu toho vyhľadávacieho políčka zobrazí Pridať "Arch Linux Packages".
    mca avatar 28.10.2013 21:20 mca | skóre: 17 | blog: keep_walking | Lévis, Québec City
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Mas tu dva predpoklady, ktere nemusi byt platne uplne vsude. Jednak kod a historie. Na zelene louce je to porad o pridani, ale to je uplne jedno, protoze to jsou uz detaily, ktere si nadefinuji (omnibox) jak v Chromium, tak i ve FF a samozrejme individualni preference. To co chci ja neumi.
    "Hloupe dotazy posiluji kolektiv... ostatnim v tu chvili stoupne sebevedomi"
    Bedňa avatar 28.10.2013 20:27 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Zrovna na net by som z uzavretým blobom nechodil.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    28.10.2013 22:30 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Chromium je open source.

    (Ne, že by se do rozsáhlého FOSS projektu nedal ukrýt backdoor... Ale to platí i pro FF.)
    Bedňa avatar 28.10.2013 22:55 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Chromium áno, ale počítal som že máš Chrome podľa komentára.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    28.10.2013 22:57 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Nn, mam Chromium ;-) Psal jsem to jen proto, že ty vyhledávací featury jsou společné pro oba...
    vlastikroot avatar 28.10.2013 22:15 vlastikroot | skóre: 24 | blog: vlastikovo | Milevsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    OK, jsem spokojen, protoze pouzivam vicemene cisty chromium, tak jak mi ho naservirovali v ubuntu. Jediny addon je adblock ktery jsem take jen nainstil a od te doby o nem nevim. Dulezita je pro me rychlost, navigace (radek a nejcastejsi stranky) a anonymni rezim.
    We will destroys the Christian's legion ... and the cross, will be inverted
    Jendа avatar 28.10.2013 17:55 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    co ti nevyhovuje?
    Posledně jsem nenašel náhrady k některým firefoxím rozšířením (Hackbar, ImgLikeOpera, Open in Browser, Tamper Data).
    Bezpecnost?
    Furt volá domů (koukni Wiresharkem).
    pavlix avatar 28.10.2013 18:00 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    NetworkManager a spol. (wicd). Nemá to rozumný CLI
    Díval ses na akutální vývoj? Já jsem to na nějakou chvíli přestal sledovat, ale zase se na to chci někdy podívat.
    interface typu ip
    To nevidím jako úplně dobrý nápad, příkaz ip je od začátku postaven jako nástroj na přímé ovládání kernelových tabulek, což není úplně to stejné jako obecná síťová konfigurace.
    ruční dhclient atd.
    Jo, dhclient vskutku není moc dobrý software (ale nevím o smysluplné náhradě), a není to ani vhodný backend pro nástroje typu NetworkManager. Tam bych řešení viděl, ale je to teprve v začátcích.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    Jendа avatar 28.10.2013 18:10 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Díval ses na akutální vývoj?
    Ne, myslím, že tak rok ne. Změnilo se něco?

    Teď koukám na nmcli a asi by to už šlo použít, kdybych si udělal pár aliasů.
    To nevidím jako úplně dobrý nápad, příkaz ip je od začátku postaven jako nástroj na přímé ovládání kernelových tabulek, což není úplně to stejné jako obecná síťová konfigurace.
    Asi jsem zpátečník, ale od nástroje na obecnou síťovou konfiguraci čekám hlavně vykonávání příkazů jako "přidej IP" a "přidej routu".
    Jo, dhclient vskutku není moc dobrý software (ale nevím o smysluplné náhradě), a není to ani vhodný backend pro nástroje typu NetworkManager. Tam bych řešení viděl, ale je to teprve v začátcích.
    Já z něj vlastně používám jenom funkci "lízni si IP, gw a nameserver", případně občas "lízni si IP, ale gw a nameserver neměň", takže si vystačím s málem.

    Btw. řeší se nějak integrace nm s firewallem? Mohlo by být zajímavé natahovat si pravidla podle sítě, ke které jsem se připojil.
    28.10.2013 13:36 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Troch zklamání není žádná katastrova a nic lepšího než Linux na desktop neexistuje.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    vain avatar 28.10.2013 13:45 vain | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    To záleží, co si člověk představuje pod pojmem desktop. Já si myslím, že na desktop stačí i Windows nebo Mac, ale na Linux jsem si už zvykl, tak proč bych měnil. Navíc za placené Windows nebo ještě víc předražený Mac OS.
    If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
    28.10.2013 14:00 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Windows nebo Mac stačí (ostatně, Firefox na nich běží), ale jsou celkově o dost horší.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    Jendа avatar 28.10.2013 17:56 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    (ostatně, Firefox na nich běží)
    Firefox opravdu není jediná aplikace, kterou provozuji na desktopu :). Mnoho z nich na Windows skutečně neběží nebo se to musí nějak hnusně ohackovat (cygwinem).
    28.10.2013 18:33 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Třeba ls... Windows jsou hnusný, hnusný, hnusný! Nechápu jak to může kdokoli používat na cokoli. Kdykoli s tím přijdu do styku, tak z toho mám dva dny trauma.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    JiK avatar 28.10.2013 13:55 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    linux na desktopu je trochu jako jaderna fuze, uz 10 let se ceka, ze to pristi roku bude bezne fungovat...
    pavlix avatar 28.10.2013 18:19 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    A co s tím uděláš?
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    28.10.2013 18:31 kotrcka | skóre: 23 | blog: Onééé 2 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    s čím?
    Keďže tu účet nejde zrušiť, zmenil som si heslo na random a "zabudol ho".
    pavlix avatar 28.10.2013 18:45 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    No s tím zklamáním, popřípadě s tím linuxovým desktopem.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    28.10.2013 21:16 kotrcka | skóre: 23 | blog: Onééé 2 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    som na Fedore s KDE:

    1. zvuk ma len jeden z dvoch popisovanych problemov a staci mu zmenit 5 znakov v daemon.conf (dva na odkomentovanie a 3 na zmenu z "yes" na "no")

    2. KDE nepotrebuje HW akceleraciu grafiky na fungovanie (pripadne emulaciu vykonom CPU)

    3. uspavanie displaya neviem, proste je to blbe

    takze som minimalizoval skody :-)
    Keďže tu účet nejde zrušiť, zmenil som si heslo na random a "zabudol ho".
    29.10.2013 07:09 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    3. uspavanie displaya neviem, proste je to blbe

    Pánové, vám už xset dpms nefunguje?

    Bedňa avatar 28.10.2013 20:48 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    1. vypnutie displaya - Na toto je nejaká utilitka, nepoužívam..

    2. akcelerované prostredie - Nepoužívam, chvíľu som sa pohrával s Comptonom a budem ho ešte testovať, moc to nežere a využíva to GLX takže to ide aj na starom HW.

    3. flat volumes - Kúpil som si trochu lepšiu zvukovku, tak nemám žiadne problémy.

    4. zvuk - Viď. vyššie.

    5. Ubuntu GNOME 13.10 - bohužiaľ absolútna katastrofa. Súhlas, používam vyladené IceWM.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    28.10.2013 21:13 kotrcka | skóre: 23 | blog: Onééé 2 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    1. vypnutie displaya sa d anastavit v kazdom vacsom prostredi (gnome, kde, xfce) klikatkom v "systemovych nastaveniach", ale proste to nefunguje spolahlivo.

    keby to nefungovalo vobec - OK, beriem.

    2. jedno z rieseni

    3. a 4. - mam integrovanu v notebooku a malo USB na pichnutie externej - kadzpadne ako som pisal, riesit to viem, len je to neprijemne a zbytocne (powersave aj pri napajani zo zdroja a tie flat-volumes nechapem vobec, aky to ma prinos).
    Keďže tu účet nejde zrušiť, zmenil som si heslo na random a "zabudol ho".
    Bedňa avatar 28.10.2013 21:25 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Flat-volumes je podľa mňa blbosť a je chyba keď je v distre default zapnutnutá.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    gtz avatar 28.10.2013 21:23 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    LibreOffice se nedá použít se složitým formátováním. Obecně se dorýpe celá osnova, obsah, apod. Nechápu proč, verze co byla kdysi dávno a dávno a jmenovala se NovellOffice to uměla v klidu.
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    mca avatar 28.10.2013 21:34 mca | skóre: 17 | blog: keep_walking | Lévis, Québec City
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Na tom se nic nezmenilo s Office pod Novell SLED extensions.
    "Hloupe dotazy posiluji kolektiv... ostatnim v tu chvili stoupne sebevedomi"
    Bystroushaak avatar 28.10.2013 21:37 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Na většinu z toho rage je jedna dobrá odpověď; Linux Mint.
    29.10.2013 04:41 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope

    Netřeba hned soudit linuxový desktop podle Gnome, ostudy svobodného desktopu.

    Jistý problém s videem jsem ovšem zaznamenal i v KDE — mám dual head konfiguraci na notebooku (2560x1600 externí monitor a 1920x1080 display) a když v této konfiguraci přehrávám BluRay na velkém monitoru ve fullscreen režimu a se zapnutým akcelerovaným desktopem, objeví se jednou za pár vteřin tu a tam napříč obrazem vodorovný trhanec. Pokud se člověk zrovna na tohle nezaměří, nevšimne si toho, ale jakmile už o tom ví, je to k vzteku. :-D

    Řešení je naštěstí jednoduché. V KDE se dá kdykoliv za běhu vypnout a zapnout kompozitní desktop. Většinou s tím bývá asociovaná klávesová zkratka Win+F12, ale každý si samozřejmě může zkratku upravit podle svého. Takže při přehrávání videa mi stačí Win+F12 a obraz je najednou perfektní. Že se mi během přehrávání videa nebudou vlnit okna a že nebudou poloprůhledná, to mi opravdu nevadí ani trochu. ;-) A jakmile je dostříleno, dobro zvítězilo a zlo je poraženo, stačí znova zmáčknout Win+F12 a poloprůhledné vlnění oken je zpět.

    Ruža Becelin avatar 29.10.2013 10:26 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Od urcite verze KDE se da nastavit automaticke vypnuti efektu pokud nektera aplikace aktivuje fullscreen
    29.10.2013 14:57 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope

    Tak to se musím zase proklikat nastavením, už pár měsíců jsem neklikal a možná mi unikla nějaká novinka. Kdysi jsem tam viděl něco podobného, ale týkalo se to obecně maximalizace okna, ne fullscreenu. V takovém případě to samozřejmě není úplně ono, protože při dual head konfiguraci je celkem normální mít na jednom monitoru pár oken a na druhém jedno maximalizované, vše v rámci kompozitního desktopu. U maximalizovaných oken většinou odstraním dekoraci okenního manažera (na to mám zkratku Win+Enter), aby nezabírala místo, ale efekty bych vypínat nechtěl. Jestli už se tohle dá nastavit automaticky pro aplikace zobrazující se na celou obrazovku bez dekorací, je to další drobné plus pro KDE. Snad by to mohlo fungovat i pro Youtube ... tam vidím ve FullHD taky trhání, pokud nevypnu kompozitní efekty.

    Nicky726 avatar 29.10.2013 10:44 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope

    Jistý problém s videem jsem ovšem zaznamenal i v KDE — mám dual head konfiguraci na notebooku (2560x1600 externí monitor a 1920x1080 display) a když v této konfiguraci přehrávám BluRay na velkém monitoru ve fullscreen režimu a se zapnutým akcelerovaným desktopem, objeví se jednou za pár vteřin tu a tam napříč obrazem vodorovný trhanec. Pokud se člověk zrovna na tohle nezaměří, nevšimne si toho, ale jakmile už o tom ví, je to k vzteku. :-D

    Toto mi na Archu přestalo, když přešli s intel ovladačem na SNA… což pro změnu přineslo, že se mi po přehrání videa dostane xserver do podivného stavu, či se resetuje, takže jsem to začal obcházet pouštěním videí v samostatné xsession přes qgamex…
    Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
    29.10.2013 15:01 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope

    Já mám na notebooku NVidii bez Intelu (tj. není tam Optimus). Trhanec související s kompozitním desktopem rozhodně můžu potvrdit, ale sekání kvůli videu jsem nezaznamenal.

    Zažil jsem trochu vážnější problém se sekáním: Přehrávač xbmc s některou z předchozích verzí binárních NVidia ovladačů zbořil celý kernel (resp. ten NVidia blob to asi způsobil; kernel prostě nemá padat kvůli chybě v userspace). Naštěstí jsem tento problém už pár měsíců neviděl. Pravda taky je, že xine i vlc fungovaly normálně a pád nikdy nezpůsobily.

    Josef Kufner avatar 29.10.2013 13:20 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    V KDE se dá nastavit používání pouze 2D akcelerace (xrender). Pokud máš takové potíže, může to být rozumný kompromis. O hodně cool efektů přijdeš, ale i tak těch podstatných dost zůstane.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    29.10.2013 15:10 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope

    Bylo by hezké, kdybych pomocí toho Win+F12 přepínal mezi XRender a OpenGL místo mezi OpenGL a ... ničím. Ovšem tohle se zatím nastavit nedá, pokud vím. Otevírat před videem a po něm systemsettings se mi nechce. Koneckonců při sledování videa nepotřebuju 2D ani 3D akceleraci oken — jsou normálně použitelná, jen se nevlní a nejsou průhledná. A při normální práci s akcelerovanými okny žádný problém nemám, tj. k použití XRender mě v podstatě nic nenutí.

    Pravda je, že na jednom mém muzejním stroji (Asus M2N z roku 2003 s grafikou Intel ... brrr) je XRender v současném KDE mnohem rychlejší než OpenGL, co se frameratu týká, nemluvě o tom, že OpenGL poslední cca 3 roky nefungoval (způsoboval totálně zničený obraz a posléze odlet kernelu), než to někdo opravil. (Tak staré grafiky se známými hardwarovými bugy už zkrátka nejsou priorita.)

    Na mém současném Lenovu W510 (rok výroby 2009) ovšem OpenGL rulezzz a NVidia funguje dobře jak s kompozitním desktopem, tak při přehrávání videa. Jen kombinace obou těch věcí s dual head konfigurací má při FullHD trochu problém, přestože procesory jsou zatížené maximálně tak na 15% a grafická karta taky neběží zdaleka na plný výkon. Asi to nebude hardwarový bottleneck, ale nějaký bug.

    Josef Kufner avatar 30.10.2013 20:23 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope
    Spíš je otázkou, zda by ti náhodou XRender nestačil vždy. Pak bys nemusel přepínat vůbec.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Dreit avatar 29.10.2013 19:06 Dreit | skóre: 15 | blog: Dreit a jeho dračí postřehy | Královehradecký kraj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trochu sklamania z Linuxu na desktope

    1)  sleep 600; xrandr --output DVI-0 --brightness 0.1

    Za DVI-0 dosadit výstup, za 0.1 (10%) hodnotu jasu.  1.0 je normální jas, 0.7 používám poslední dobou na stolním PC pokud je večer/zataženo. Netuším jestli to u ntb bude ovládat i podsvícení, zkoušel jsem to jen na stolním PC. Případně agresivnější řešení (natvrdo vypne obrazovku, po stisknutí klávesy zase zapne a automaticky zvolí rozlišení a další parametry [jde vnutit i manuálně]):

    sleep 600; xrandr --output DVI-0 --off; read -n 1; xrandr --output DVI-0 --auto

    2)  doufám že se píše o videu v normálním přehrávači (VLC/Mplayer) a ne o Flash nebo HTML5 videu - to se bohužel kouše i mně, zatímco FullHD video třeba v Mplayeru běží bezproblémově.

    3)  Jak tohle může někdo vymyslet mi hlava nebere, zlatá ALSA, která nic neumí :-)

    4)  Tohle tuším umí PowerTOP

    Nope

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.