Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Dear princess Luna....
Debian po přechodu na novější kernel odmítal připojovat RAID (na kterém jsem měl i kořenový adresář) a nedávno začaly všechny GTK aplikace padat při otevření open/save dialogu. To druhé se stalo po dist-upgrade na Debian Jessie. Protože ve Virtualboxu fungovalo vše správně, rozhodl jsem se pro reinstalaci.
Dnes si ukážeme, jak provozovat Raspbian z externího disku. Nebudu řešit jaké byste k tomu měli mít důvody, v mém případě byl často USB disk rychlejší jak SD karta a tak proč to nezkusit? Navíc se nemusíte bát o životnost karty, na kterou by mohl nějaký zlý proces pravidelně zapisovat data (logy, statistiky, uptimed,..).
Dnes bych se s vámi chtěl podělit o hrst zajímavých odkazů, které mohou být mnoha (nejen) linuxákům užitečné.
Dnes si řekneme, jak spustit MyLittleInvestigations na platformě AMD64 díky chrootu. Jedná se o volné navázání na předchozí zápisek Jak si chrochtat v chrootu - http://www.abclinuxu.cz/blog/Tinker/2013/1/jak-si-chrochtat-v-chrootu
Dnes si krátce povíme něco o chrootu a ukážeme si, jak v něm jednoduše (a nebezpečně) spustit grafickou aplikaci
Před vánoci jsem se pustil do velkého úklidu svého pokoje (stále probíhá) a rozhodl se, že konečně zprovozním desktop s dualhead. Bohužel ne vše šlo tak hladce, jak bych chtěl...
RaspberryPi. Někteří o něm dodnes neslyšeli a někteří (já) už ho mají doma a zkouší, co s ním jde všechno dokázat.
Cestou do školy se mi ve vlaku povedlo vyslechnout velice zajímavou diskuzi. Netýkala se ničeho jiného než české politické scény. Padl typický návrh, který se pokusím citovat: "Dokud jim nezpřelámem hnáty, tak se nic nezmění"
Bude to znít podivně, ale mám několik nápadů na externí zařízení připojitelná k PC pro vyhodnocování dat. Problémem je, že netuším jak číst data.