abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 14:15 | Komunita

Daniel Stenberg, autor nástroje curl, na svém blogu oznámil, že obdržel letošní Polhemovu cenu, kterou uděluje Švédská inženýrská asociace za „technologickou inovaci nebo důvtipné řešení technického problému“.

marbu | Komentářů: 1
dnes 13:40 | Pozvánky

Cílem Social Good Hackathonu, který se uskuteční 21. a 22. října v Brně, je vymyslet a zrealizovat projekty, které pomůžou zlepšit svět kolem nás. Je to unikátní příležitost, jak představit nejrůznější sociální projekty a zrealizovat je, propojit aktivní lidi, zástupce a zástupkyně nevládních organizací a lidi z prostředí IT a designu. Hackathon pořádá brněnská neziskovka Nesehnutí.

… více »
Barbora | Komentářů: 0
dnes 00:44 | Pozvánky

V sobotu 21. října 2017 se na půdě Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze uskuteční RT-Summit – setkání vývojářů linuxového jádra a uživatelů jeho real-time verze označované jako preempt-rt.

… více »
Pavel Píša | Komentářů: 6
včera 23:44 | Bezpečnostní upozornění

V Linuxu byla nalezena bezpečnostní chyba CVE-2017-15265 zneužitelná k lokální eskalaci práv. Jedná se o chybu v části ALSA (Advanced Linux Sound Architecture).

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 22:44 | Komunita

Greg Kroah-Hartman informuje na svém blogu, že do zdrojových kódu linuxového jádra bylo přidáno (commit) prohlášení Linux Kernel Enforcement Statement. Zdrojové kódy Linuxu jsou k dispozici pod licencí GPL-2.0. Prohlášení přidává ustanovení z GPL-3.0. Cílem je chránit Linux před patentovými trolly, viz například problém s bývalým vedoucím týmu Netfilter Patrickem McHardym. Více v často kladených otázkách (FAQ).

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
včera 22:04 | Pozvánky

Rádi bychom vás pozvali na přednášku o frameworku Avocado. Jedná se o testovací framework další generace, inspirovaný Autotestem a moderními vývojovými nástroji, jako je třeba git. Přednáška se bude konat 23. října od 17 hodin na FEL ČVUT (Karlovo náměstí, budova E, auditorium K9 – KN:E 301). Více informací na Facebooku.

… více »
mjedlick | Komentářů: 0
včera 21:44 | Bezpečnostní upozornění

Nový útok na WPA2 se nazývá KRACK a postihuje prakticky všechna Wi-Fi zařízení / operační systémy. Využívá manipulace s úvodním handshake. Chyba by měla být softwarově opravitelná, je nutné nainstalovat záplaty operačních systémů a aktualizovat firmware zařízení (až budou). Mezitím je doporučeno používat HTTPS a VPN jako další stupeň ochrany.

Václav HFechs Švirga | Komentářů: 3
15.10. 00:11 | Zajímavý projekt

Server Hackaday představuje projekt RainMan 2.0, aneb jak naučit Raspberry Pi 3 s kamerovým modulem pomocí Pythonu a knihovny pro rozpoznávání obrazu OpenCV hrát karetní hru Blackjack. Ukázka rozpoznávání karet na YouTube. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
14.10. 15:11 | IT novinky

Online obchod s počítačovými hrami a elektronickými knihami Humble Bundle byl koupen společností IGN. Dle oficiálních prohlášení by měl Humble Bundle dále fungovat stejně jako dosud.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
14.10. 06:00 | Zajímavý článek

Brendan Gregg již v roce 2008 upozornil (YouTube), že na pevné disky se nemá křičet, že jim to nedělá dobře. Plotny disku se mohou rozkmitat a tím se mohou prodloužit časy odezvy pevného disku. V září letošního roku proběhla v Buenos Aires konference věnovaná počítačové bezpečnosti ekoparty. Alfredo Ortega zde demonstroval (YouTube, pdf), že díky tomu lze pevný disk použít také jako nekvalitní mikrofon. Stačí přesně měřit časy odezvy

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 8
Těžíte nějakou kryptoměnu?
 (6%)
 (2%)
 (15%)
 (76%)
Celkem 719 hlasů
 Komentářů: 24, poslední 27.9. 08:30
  Rozcestník

  Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power

  8.3.2015 23:54 | Přečteno: 1152× | Výběrový blog

  In this part our penguin will learn about the mythical area of a powerful mana - the energy subsystem.

  Contents

  Introduction

  The main problem with the magician is a big energy consumption. It takes just a few minutes to drain an accumulator, when all peripherals are active. Partially is it caused by the age of the original accumulator, but the electric current consumed is much more greater than on the modern ARM SoC. This indisposition makes the hacking very painful. The magician must be (nearly) always connected to a USB charger or port.

  NOTICE

  I tried to replace the original accumulator in one magician and I ended with burned charger electronics. So I don't recommend playing with it :-D. By the way, Li-ion and Li-Pol cells can explode and create toxic fumes.

  The power system is wide. We have an accupack with integrated charging electronics, which is controlled with a DS2760 [1] compatible chip by a 1-wire controller [2]. On the phone PCB, we have another charging chip: BQ24022 [3], which controls different power sources and switches between two charging currents (100 and 500 mA). This chip does not have any interface bus, only GPIO pins, so it is connected to the CPLD chip [10].

  Main power supply MAX1587A

  The supply power to the PXA SoC is converted by an MAX1587A chip [8], which is connected on the Power-I2C bus. The chip supports only write-only transactions and has only one register, which can control the core voltage of the PXA processor. An control of SIM voltage is not implemented in the MAX1587A chip.

  NOTICE

  The Linux kernel should (and will) control voltage itself by the frequency power management [4] (the kernel config option: CONFIG_ARM_PXA27x_CPUFREQ). If you really want to change it manually, you must disable the power management manually and set a correct voltage. Too high voltage can damage the PXA in the long run and a low voltage causes weird behaviour followed by imminent crash. These voltage intervals depends on the frequency too. The fastest/overclocked speed mode (520MHz) works only with the higher voltage, so when you or the kernel sets a default/low voltage, the magician will crash (a funny fact: the actual voltage level is unknown due to the write-only MAX1587A register). All valid voltages can be found in the source code of the frequency power management [4]. And finally, even with a correct value, there is still some probability that the system will freeze.

  An automatic frequency control is untested and probably not working.

  To underclock, first set a slower clockspeed

  #module load with overclock enabled (PXA27x have multiple speed versions)
  	modprobe pxa2xx-cpufreq pxa27x_maxfreq=520		
  #set cpu-frequency for manual control
  	echo "userspace" > /sys/bus/cpu/devices/cpu0/cpufreq/scaling_governor
  #set 104MHz
    echo 104000 > /sys/bus/cpu/devices/cpu0/cpufreq/scaling_setspeed
  #load module for using i2c in the userspace
  	modprobe i2c-dev
  #set Vcore voltage to 1.000V
  	i2cset -y 1 0x14 0x0c
  

  To overclock, first set a higher voltage

  #load module for using i2c in the userspace
  	modprobe i2c-dev
  #set Vcore voltage to 1.400V
  	i2cset -y 1 0x14 0x1c
  #module load with overclock enabled (PXA27x have multiple speed versions)
  	modprobe pxa2xx-cpufreq pxa27x_maxfreq=520
  #set cpu-frequency for manual control
  	echo "userspace" > /sys/bus/cpu/devices/cpu0/cpufreq/scaling_governor
  #set 520MHz
  	echo 520000 > /sys/bus/cpu/devices/cpu0/cpufreq/scaling_setspeed
  

  ADS7846

  The last controlable part of the magician power system is an ADS7846 (or TSC2046) [5][6] controller of the touchscreen. It has integrated a voltage monitor too. The chip will be described more closely in another part, but from the perspective of the power system it can measure four analog variables. Two temperature values, an accumulator voltage and an auxillary voltage, which does not seem to be connected anywhere.

  # cat /sys/class/hwmon/hwmon0/device/in0_input 
  1915
  # cat /sys/class/hwmon/hwmon0/device/in1_input 
  0
  # cat /sys/class/hwmon/hwmon0/device/temp0 
  984
  # cat /sys/class/hwmon/hwmon0/device/temp1 
  1172
  

  Accumulator

  My first magician had some issues with the accupack connector and the integrated charger in the accupack, which sometimes caused an internal shortcut (the charger PCB was hot and the accupack must have been removed from the phone). After it finally burned down I tried to analyse it. A funny thing was that the accumulator still could provide the energy, but 1-wire chip inside was dead (in this condition the Windows blocks the camera use). I have gone as far as creating schematics of the internal charging PCB (normally inside the accupack). This schematics showed that the accupack was probably a fake copy.

  The analysis of the burned charger provided a suprising schematic. I was able to read some characters printed on the half burned chip and it seems it was an Microchip PIC :-O ! One possible version is a PIC12F675 [7]. This one has compatible pins and the schematic shows the PIC was emulating 1-wire DS2760 (therefore a fake accupack because overvoltage, undervoltage, overcurrents protection, temperature sensor, charging profiles etc. probably cannot be realised in that PIC). A funny (and mysterious) thing: it seems only the PIC12F675 (5V supply) has been burned down, while it was connected directly to the 3.7V li-ion cell (= no possible way to get an overvoltage breakdown).

  NOTICE

  These values are approximated and there may be mistakes in the PCB reverse engineering (the PCB was melted into a plastic case). On the picture the U1 chip (PIC) has been desoldered (caused the short circuits).

  CPLD

  The CPLD chip (Xilinx CoolRunner-II [9]) serves for the peripheral power control (sound, GSM, backlight, SD/MMC power, ...). A partial description is at the xda-developers wiki [10]. A better description is in the linux kernel [11]. Bits related to the charging are (first value: register address = 0x0c000000+val*4, second value: bit offset):

  EGPIO_MAGICIAN_BQ24022_ISET2, which switches between the 100mA ("0") and 500mA ("1") charging currents.

  EGPIO_MAGICIAN_CABLE_STATE_AC, which indicates a connected USB charger (to an electric outlet).

  EGPIO_MAGICIAN_CABLE_STATE_USB, which indicates a connected USB cable to a computer.

  The last GPIO is named GPIO30_MAGICIAN_BQ24022_nCHARGE_EN, which is a pin of the PXA SoC (not the CPLD). This pin is just a master enable for the charging.

  LCD Backlight

  The LCD backlight should be realised by a chip marked with "5A986 1521E". Chip is probably the Monolithic Power Systems MP1521 [12], the package is a same and some pins look like they are connected in the compatible way. Anyway, the backlight is realised by the PWM0 routed to the PXA GPIO16. By the way, the Intel PXA27x manual [13] (section 24.4.2.1) shows the pin 16 is multiplexed between PWM and FFUART, so we can theoretically modulate the backlight by the serial port :-D. I tried, but I think there is a low-pass filter, which erases any signals sent by the FFUART. Another way to control the backlight is setting the pin to be permanently on or off (using the pin 16 as a GPIO). The function multiplexing is described in the section 24.5 of [13].

  When using the PWM on the pin 16, we need to set a correct frequency. The MP1521 datasheet [12] says we can set anything between 100 and 400Hz, but from my tests it seems that this value is not always bulletproof. The PWM controller in the PXA27x have three registers: the frequency prescaling, period and a duty cycle settings. The period register should have the highest value, so we can have the smoothest duty cycle steps. The frequency is then set by the prescaler. It seems this approach is same in the linux kernel. The frequency settings are in the platform definition (still not in the vanilla kernel, because I still need patches for the peripherals around to be acknowledged first) [14].

  While the backlight can be controlled by the PWM from the PXA, there is another control. In the CPLD we can set two additional GPIOs: EGPIO_MAGICIAN_BL_POWER, which can disable the backlight completely and EGPIO_MAGICIAN_BL_POWER2 which works like the overdrive. After the EGPIO_MAGICIAN_BL_POWER2 is set, the maximum brightness level will be increased.

  These controls are combined in the platform code [14] (but not yet calibrated), so you can just use:

  #black
  	echo 0 > /sys/class/backlight/pwm-backlight/brightness
  #full brightness
  	echo 272 > /sys/class/backlight/pwm-backlight/brightness
  

  NOTICE

  The brightness does not works from zero value and it exhibits some hysteresis.

  Next time

  In the next section I will write about compiling the distribution.

  If you like this howto or you want the author to try other crazy stuff with the Magician, you can donate the bitcoins to: 1FV88JF4DDBR7XBbssRyC4aqrA3vNkzM86 ;-).

  References

  [1] DS2760 datasheet

  [2] 1-wire controller

  [3] BQ24022 datasheet

  [4] Voltage table drivers/cpufreq/pxa2xx-cpufreq.c

  [5] drivers/input/touchscreen/ads7846.c

  [6] Datasheets ADS7846 TSC2046

  [7] PIC12F675 datasheet

  [8] MAX1587A datasheet

  [9] Xilinx CoolRunner-II DS093 XC2C128

  [10] CPLD wiki

  [11] CPLD register definition

  [12] MP1521 datasheet

  [13] Intel PXA27x Processor Family Developer’s Manual

  [14] Magician platform definition

         

  Hodnocení: 64 %

          špatnédobré        

  Obrázky

  Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power, obrázek 1 Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power, obrázek 2 Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power, obrázek 3

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Bedňa avatar 9.3.2015 20:30 Bedňa | skóre: 33 | blog: Žumpa | Horňany
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power
  Let's play. Idont konw GPIO, GPIO do not have surge protection?
  Pokecajte si s umelou stupiditou na http://www.kernelultras.org/
  9.3.2015 22:05 pc2005 | skóre: 34 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power
  Co? O.o

  V diskuzi anglicky psát nemusíš ;-).
  Chuck Norris řekl babičce, že si dá jen 3 knedlíky. A dostal 3 knedlíky. | 帮帮我,我被锁在中国房
  Bedňa avatar 10.3.2015 08:50 Bedňa | skóre: 33 | blog: Žumpa | Horňany
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power
  To som písal po navráte z hospy :-) Asi mi išlo o to čo má GPIO nejakú ochranu proti preťaženiu.
  Pokecajte si s umelou stupiditou na http://www.kernelultras.org/
  10.3.2015 12:30 pc2005 | skóre: 34 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power
  Nemyslím, maximálně sériový odpor proti hard "0" a hard "1" zkratu. Navíc ten magician nemá skoro žádný vnější rozhraní, takže ke GPIO se stejně nedostaneš (teda dostaneš, ale to bude až v jiném článku :-D).
  Chuck Norris řekl babičce, že si dá jen 3 knedlíky. A dostal 3 knedlíky. | 帮帮我,我被锁在中国房
  Bedňa avatar 10.3.2015 18:43 Bedňa | skóre: 33 | blog: Žumpa | Horňany
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power
  To ma zaráža že nevieš po anglicky a musím ti to prekladať :-D OK, teším sa na ďalší dieľ.
  Pokecajte si s umelou stupiditou na http://www.kernelultras.org/
  10.3.2015 21:52 pc2005 | skóre: 34 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power
  Mě rozchodilo to "let's play" na začátku :-D.
  Chuck Norris řekl babičce, že si dá jen 3 knedlíky. A dostal 3 knedlíky. | 帮帮我,我被锁在中国房
  Bedňa avatar 10.3.2015 22:00 Bedňa | skóre: 33 | blog: Žumpa | Horňany
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power
  Bežne rozhadzujem nič netušiacich anglánov na IRC a niektorí sa tak nasmiali že ma volali do tímu :-) Grammar nazi to som ja :-D
  Pokecajte si s umelou stupiditou na http://www.kernelultras.org/
  10.3.2015 22:48 Peter Golis | skóre: 55 | Bratislava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power
  Aj toto bolo po navráte z hospi?
  Bedňa avatar 11.3.2015 15:08 Bedňa | skóre: 33 | blog: Žumpa | Horňany
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Let's teach a penguin how to become the magician 3: Power
  No budem sa musieť šetriť :-)
  Pokecajte si s umelou stupiditou na http://www.kernelultras.org/

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.