Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak jsem se konečně po dlouhé době dokopal udělat něco se svou znalostí TeXu a ideální oběť byl můj zpěvník, který jsem dříve patlal v dost zběsile přiohnutém LaTeXu. První výsledky jsou tu a když máme ty Vánoce, tak je vystavím, jen ať je každý vidí.
Jedná se o zatím stále ještě divokou sadu maker, která z
\Pisnicka{Bible}{Nedvědi}{ \Sloka{Mámo, \G řekni, co to \Gs máš, jakou \C knížku v rukách máš, černej \G obal s křížkem \Ds v dlaních \G schováváš, řekni, proč s ní chodíš \Gs spát, chci to \C tajemství tvé znát, dospě\G lý jsem, už \Ds nemusíš se \G bát. } \Ref{Zákon \G dnů, co kolem nás dával svět a dával čas, bible \Am skrývá to, co \C měl by nosit \G den, zanechá ti v duši pláč, proč to všechno je a nač, \Am pomáhá, když na dně \C zmírá touhy \G sen.} \Sloka{Staré listy otvírám, čtu si slova, vždyť je znám, kdo to psal, řekni, mámo, kdo to psal, ten nás musel dobře znát, život žít snad tisíckrát, zas ji schovej, mámo, každej by se smál. } \Ref{} }
Udělá toto. Je to zatím první verze, není ještě dořešeno spousty detailů i důležitostí... Asi bych měl ješte zveřejnit zdrojáky.
P.S. netušíte někdo, proč mi nefunguje makro \softinput převzaté od Petra Olšáka z TeXBooku na ruby?
Tiskni
Sdílej:
\zacatekpisne \nazev Název písničky \skupina Skupina medvědů \G Skákal pes \D přes oves \G \konecpisneMimochodem, víš, že velká písmena se se používají pro durové a malá pro mollové akordy? Jen podotek.
% Pokud soubor existuje, otevře ho, jinak zobrazí zprávu \newread\testin \def\loadfile #1 {\let\next\relax\openin\testin=#1 % \ifeof\testin \message{********* Soubor #1 neexistuje. *********}% \else\closein\testin \def\next{\input #1 } \message{********* Soubor #1 nacten. *********}% \fi\next}
Apropo, večerníček už skončil, tak už by jsi měl být dávno v posteli, ne? :DTo mám za Zdar Max?
Nehledě na to, že jsou Vánoce a ty se přece nesmí prosedět u PCSmí a jsme, takoví blázni přece nejsme :D
! C Emi Dmi7 F C_Emi_Dmi7_G 1. Z Těšína vyjíždí vlaky co čtvrthodinu, ! C Emi Dmi7 F C_Emi_Dmi7_G včera jsem nespal a ani dnes nespočinu,(Jednak proto, že se v něm příjemně píše, jednak už v něm spoustu písniček z různých historických údobí mám nebo je umím snadno převést.) Zbytek kouzla se pak skrývá v kombinaci perlového skriptíku s TeXovými makry. Zatím to není v rozumně distribuovatelné podobě (tím myslím, že je to naprosto nedokumentované), ale kdybyste někdo byli zvědavi, řekněte, pošlu aspoň to, co mám.