Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
ja mam jako druhy pc podobny stroj (p166mhz, 64mb ram, ati rage xl, zvuk 4.1 cmedia, hd maxtor 6gb) a jediny co mi tam jede je windows 98 a livecd slax pokud nepustim Xka, ty to neutahne ani s fluxboxem. vsechny ostatni livecd konci kernel panicem pri bootu.
skladam poklonu ze se ti povedlo na takovym "delu" to rozchodit a dokonce firefox, abiword a frozen bubble ti na tom fungujou. trochu me to toci ze se mi tam linux nedari rozchodit, ale na obzoru je ziskani lepsiho staryho pc a tam uz tomu snad nebude nic branit...
to bych se pak mozna obratil s zadosti o radu jak na tom linux vyladit pro vykon ;)
To bych taky rád veděl, viz v blogu jsem to třeba kompiloval ne úplně se správnou architekturou (po rekompilaci to pak snad pojede ještě o něco rychleji :)), ale live CD bych jako test funkčnosti linuxu nedoporučil zkoušet, problém je v tom, že zaberou veškerou pamět (pokud si slack vytvořil 50 mB ramdisk, zbylo by jen 14 mB na běh a swap není) a na běh aplikací již nezbyde (když mi jednou sletěl swap, tak kernel aplikace killoval a to byl puštějný jen browser a frozen).
Možná zkusím ještě opatchovat kernel (CK patchset) (teď používám gentoo sources), ale taky hodně záleží na disku, teď asi budu mít nový disk (10 gB), tak by to taky mohl zrychlit. Jinak konfigurace a kompilace kernelu pomáhá hodně (spouští se jen to, co opravdu potřebuješ)
Musím přiznat, že ten PC, i když je pomalý, je velice stabilní (viz kompilace 4dny, swap měl 250 mB + 56 mB ram plných) a po ukončeni kompilace zase 40 mB ramky volných, takže žádný restart nebyl potřeba - to je taky práce linuxu samozřejmě :).
Ovšem nevím proč by na ten tvůj počítač linux neměl jít (pokud netrpí nestabilitou), třeba zkus slackware (slyšel jsem že je pro tyto účely vhodný) nebo gentoo (ale tady asi opravdu distcc, pokud nechceš měsíc kompilovat ). Rozhodně se vyhni ale mandrakům, fedorám a podobně, potřebuješ jen to nejdůležitější (gentoo ma pro mě tu výhodu, že začínám od skoro nuly (na běžném PC to zas může být nevýhoda).
nebo bych musel pridat dalsi disk (mam ted ale jen 1gb wd) a tam bych si vesele instaloval a ladil az by to fungovalo. ale porad je to stary pentium, nema ani mmx, nic moc extra vykon nemuzu cekat.
nebo budu cekat - mam uz od jednoho cloveka slibeny ze mi priveze naky pc co vyrazovali na urade tak tam se budu angazovat s linuxem, unixem, os/2, beosem a spol.
nebo budu cekat - mam uz od jednoho cloveka slibeny ze mi priveze naky pc co vyrazovali na urade tak tam se budu angazovat s linuxem, unixem, os/2, beosem a spol.
to sem nevychytal, misto p /p sem dal pre /pre. furt se ucime a furt chybujeme...
Wow, tie množstvá pamätí sú nejaké malé... Milibajtami sa to tam len tak hemží... Len mi nie je jasné, čo za jednotka je gB...
Aby som len nekecal a povedal aj niečo k veci, tak Slackware môžem na podobné počítače len odporučiť. Na 100 MHz Pentiu s 48 MB RAM behával Slack (tuším to bol 10.0) takmer použiteľne aj s grafikou (Opera a/alebo OpenOffice.org).
Tiskni
Sdílej: