abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    8.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (8%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 147 hlasů
     Komentářů: 10, poslední 8.5. 17:35
    Rozcestník

    OLPC

    12.1.2007 22:50 | Přečteno: 1654× | Linux

    Stáhl sem si image stodolarového notebooku, spustil, vyzkoušel ve vmware a chtěl bych se podělit o své dojmy. Cením si práce vývojářů, ale musím hned zpočátku říct, že jsem čekal něco více. Předem upozorňuju, že jsem to prakticky vůbec nestudoval, jen zkusil a pokud bude ve finální verzi něco jinak, nebo jsem něco nepochopil, omlouvám se a když tak mě opravte. Víceméně je to myšleno jako podnět k diskusi.

    Po nastartování fedory naskočí osekané rozhrání v černém stylu. V horním panelu jsou nějaká tlačítka (nepřišel jsem na co, možná něco na způsob ploch) a indikačka aktuální aplikace, v dolním pak něco jako ikonky - spouštěče aplikací.

    Je mi jasné že ovládání bylo koncipováno tak, aby ho dokázali ovládat lidé, co nikdy s počítači nepřišli do styku a nemuseli se zatěžovat zbytečnými vymoženostmi současných deskopů, které by pro ně byly matoucí. Ale v tom je hlavní úskalí - vyvojáři to imho s osekáním přehnali.

    Nejprve jsem zkusil spustit abiword, objevil se uprostřed obrazovky, nástrojová lišta byla tvůrci OLPC přepracována (jako u všech programů), takže tlačítka byla redo, undo, bold, underline, zarovnání a možnost uložení. Žádné vložení obrázků, žádné barvičky (k těm se dá ještě nepěkne dostat přes pravé tlačitko myši na označený text, teď už vyjede klasická gtk nabídka a tam si můžu vybrat formátování). Zato open/save dialog žádných změn nedosáhl - prostě klasický gtk dialog. Ten bych naopak přepracoval, protože se mi zdá docela pro nováčka docela matoucí (viz dále).

    Pak jsem zkusil firefox, ten je v podobně osekaném duchu, zde to až tak nevadí. Ze standartní výbavy je tam ještě pexeso, výukový systém - squeak, gaim a nějaké paličky na bubínku (aplikace se mi nespustila (docela mi to připomíná detekci hardware ve windows 95 :-), tam byly jako waitimage bubnující paličky)).

    Možná si říkáte, že je to pěkné, ale mě napadá otázka - to má být opravdu vše? Pokud ano, tak je to podle mě špatně.

    Nastíním zde svou vizi, jak bych software pro notebook do afrických zemí koncipoval já. Vycházím z mých pocitů, když sem poprvé sedl k počítači bez jakýchkoliv znalostí. Je to jen můj osobní názor a můžete se mi ho pokusit směle vyvrátit, ale...

    I když je méně někdy více, možnosti se mi zdají omezené až přehnaně. Rozdělil bych softwarovou náplň notebooku na dvě části, jednak vúkovou a pak zábavnou.

    Výuková část by se skládala z kalkulačky (zdálo se mi to, nebo sem ji tam nenašel), z textového editoru (s možností vložit obrázek), již zmíněného sqeaku a ještě něčeho (prý tam má být offline wikipedia, sice jsem ji nenašel, ale ještě je to beta - možná jsem špatně hledal) a browseru. Využití bych viděl převážně ve škole (kalkulačka do hodin matematiky, třeba). Pak asi ještě slovník dané země do angličtiny.

    Naopak zábavná část by pro výuku moc opodstatnění neměla, ale bylo by něco, co by černouška do OLPC vtáhlo a co by vzbudilo jeho zájem - vytvořilo citové pouto. Možná namítáte, že tenhle stroj přece není hračka - omyl! Kdybych dostal krabici, co by uměla sice psát, jenže to mě moc nebaví a procházet barevné www stránky, jenže ty zas jedou jen ve škole, protože na vesnici asi žádné wifi připojení nebude a jako hru by mi nabízela trapné pexeso, asi bych to taky hned prodal za nové boty a něco do žaludku.

    V herní části by byly aplikace jako malování (squeak možná na malování předělat jde, ale chce to trochu trpělivosti a znalostí, za to malování umí ovládat opravdu každý, vzpomínám si jak sem se poprvé posadil k windows 3.11, dostal instrukce tady klikneš, zmáčkneš tohle a táhneš a máš čáru a nakreslil si panáčka. Ano, jsem z té mladší generace ;-) - mé myšlenky byly, že tohle prošte musím mít doma). Druhá aplikace, co mě v mladých letech uchvátila, byl princ of the persia. Něco podobného bych tam určitě přidal taky - třeba supertuxe, a zábava na dlouhé večery je zaručena, arkádovku se naučí hrát opravdu každý. Dítě to k přístroji upoutá a nebude se s ním nudit a říkat si, že to vlastně nic neumí a používat to jako zarážku do dveří :-D. Představte si jeden OLPC ve vesnici obdařeného černouška a kupící se zástupy za ním, co si chtějí aspoň čtvrlevelu zkusit.

    A nakonec bych zkritizoval propojení jednotlivých aplikací. Samotnou aplikací by bylo úložiště souborů, obsahující podsložky typu images, sounds, web pages, documents... něco jako Dokumenty ve windows v průzkumníku. A velmi jednoduchou možnost tyto dokumenty sdílet, ukládat a otevírat. Například ve firefoxu mít možnost jednoduše kliknutím na obrázek (nebo ikonku, je na to plugin) ho uložit (do předdefinovaného adresáře), uložit celou webovou stránku (třeba ve škole, ať ji doma mohu studovat když nemám doma ten net) - teď to myslím nejde) a do dokumentu v abiwordu vložit stažený obrázek. Z daného průzkumníka by šly dokumenty jednoduchým kliknutím otevírat. V gtk filedialogu totiž kolikrát bloudím i já :-) a jako jediný přístup k souborům to vážně není ideální. Sdílení je řešeno přes gaim, to se mi zdá zase příliš specifické.

    A na závěr bych tam taky dodal nějaký hudební / video přehrávač. Učitel by se určitě o africkou hudbu do přístroje postaral :-).

    Tak co? Myslíte si, že je výbava OLPC dostačující a jenom já bych z toho chtěl nějaký nabušený stroj s kdovíčím a nebo tam přece jen černouškům bude něco chybět?

           

    Hodnocení: 83 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    12.1.2007 22:53 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    Heh, hned zkraje špatné ohodnocení ;-), a nejlepší je že sám od sebe - nejsem masochista, prostě jsem bral do ruky myš a zrovna byl kurzor na špatném ohodnocení a já ji musel zmáčknout ;) (dělal sem více věcí jako otevírání okna a požívání tekutin) :-). Btw, příspěvky si nehodnotím samozřejmě ani dobře :-).
    Baník pyčo!
    12.1.2007 23:04 anicka | blog: ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    Je mi jasné že ovládání bylo koncipováno tak, aby ho dokázali ovládat lidé, co nikdy s počítači nepřišli do styku a nemuseli se zatěžovat zbytečnými vymoženostmi současných deskopů, které by pro ně byly matoucí. Ale v tom je hlavní úskalí - vyvojáři to imho s osekáním přehnali.

    To specialni uzivatelske rozhrani je dani za maly displej, veci na ktere jsi zvykly by se tam ovladaly priserne.

    Ja to zatim videla jen z rychliku, a mela z toho pocit, ze to cloveku umozni vse podstatne, jen je napoprve tezke zjistit, jak. Stejne bych si pripadala, kdybych se ted posadila k Windows - ostatne tenhle zazitek ziska i kazdy, kdo se poprve posadi k OS X.
    ^D
    12.1.2007 23:16 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    Kámoš ješte do nedávna, než jsem se slitoval a dal mu jeden monitor, ovládal pc při rozlišení 640x480. Ten notebook bude mít myslím 800x600, což je dostačující. Ale asi je to narážka na malou uhlopříčku, však při nejhorším se k němu dodá lupa :)).. Ale ovládání je jedna věc, druhá jsou možnosti. Pokud to umí ještě neco víc, než jsem objevil, tak by mě opravdu zajímalo jak, že bych se s názory uspěchal a pod nějakou magickou tajemnou kombinací by se ukrýval... třeba terminál ;) :)?
    Baník pyčo!
    12.1.2007 23:19 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    a CTRL + ALT + [F1-F6] jsem nemyslel... Je pravda že bych si ale mohl vygooglit uživatelské údaje a prohlédnout /usr/bin...
    Baník pyčo!
    Podle tohoto vlákna na squeak-dev by měl mít rozlišení 1200x900.
    I'm sure it crashed in the most type-safe way possible.
    Rezza avatar 13.1.2007 00:03 Rezza | skóre: 25 | blog: rezza | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    Z videii co jsem videl mam podobny pocit, ze se proste na neco zapomelo... Meli by fakt zapracovat... By by z toho nebyl pruser, pac pak kazdy ukaze - to je ten Linux, to je to zlo :( Skutecne mame stejne postrehy... Ale videl jsem jen hodne prvni verzi, trebas to bylo jen neco zpatlane aby neco hned bezelo... Fandim jim... Dynabook je tu :)
    13.1.2007 00:22 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    Ještě jsem to neviděl (mám co dohánět :-)), ale s tím, že by to bylo pro "černoušky" málo zajímavé zařízení,protože tam není ani ten Quake ;-), bych tolik neoperoval. Nemám sice osobní zkušenost s výukou dětí z rozvojových zemí, ale alespoň podle různých pořadů v televizi jsem nabyl dojmu, že tam si narozdíl od českých dětí studia váží...
    θηριον ειμι
    13.1.2007 08:06 Dag | skóre: 25 | blog: bzuk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC

    že tam si narozdíl od českých dětí studia váží...

    Říká se to a "z vonku to tak vyzerá".

    Na poprvé bude dítě nad každým pc mimo. Na jaké ovládání si pak zvykne, to bude brát za normální. Snad jen proto by mělo být hodně podobné "velkým pc" ke kterým se snad jednou dostane.

    Náš na "syn" (adopce na dálku) chtěl fotbalový míč a kalkulačku. Mám takový pocit, že tak to nějak bude. Chce studovat -- to mu zvedne naději že neumře hlady a případně zajistí i svoji rodinu. A pokud po něm zrovna nestřílí a nebo nepracuje (a pracuje hodně) tak si půjde čutat do balónu. "Pařit hry" asi sotva. Nemá kde, nemá čas a často ani elektriku.

    13.1.2007 10:10 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    O quake jsem nemluvil :-), ale aspoň supertux, či jina pěkná hra by tam být mohla - viz mnou zmiňované důvody... Myslím že místo na disku se o mnoho nezmenší. Ale pokud má tam ten linux jen jako zavaděč squaku, tak jo no - se squakem neumím...
    Baník pyčo!

    Když uvážím, že ten projekt se po softwarové stránce vyvíjí už téměř 40 let a alespoň ze začátku byl jedním z hlavních motorů vývoje osobních počítačů, pak výsledek je docela tristní. Celé je to evidentně šito horkou jehlou a není konzistentní.

    Docela mě zaráží zbytečná nabobtnalost toho projektu. Jsou tam dva prohlížeče (ořezaný Firefox, kde se mi, když jsem to před časem testoval, nepodařilo úspěšně stahovat soubory, a Squeakovský Scamper). Vlastně všechny základní aplikace jsou tam dvakrát. Když jsem se ptal, proč se tedy celé rozhraní nenapsalo přímo ve Squeaku, dostal jsem tuto odpověď:

    Actually there is quite a bit of work that would be required to get Squeak into the state where "it can do this job". About two years ago, when we had this discussion the main points were the ability to support various scripts (arabic, indic, thai etc) plus their appropriate input methods, the ability to integrate existing Linux-based applications, the availability of experienced Squeak programmers and then some. By the end of the day you have to admit that unless you're planning to go for an all-out Squeak approach it is more effective to use a stack like Sugar, with Linux, X11, Cairo, Pango at the bottom and Python to integrate various libraries and applications. For OLPC it was certainly the right decision given their goals, experience, and deadlines.

    Škoda promarněné šance... Osobně si také myslím, že by konvenčnější rozhraní bylo užitečnější a dávalo by dětem více možností do budoucna. Také si nemyslím, že skrývání vnitřního potenciálu toho zařízení, je dobrá cesta a když už, nedělají to důsledně, takže není problém nabootovat do single user režimu, během sekundy se nabourat do Squeaku (který je bohužel ořezán o zdrojové soubory, takže se člověk musí spokojit jen s dekompilovanými zdrojáky) apod.

    Pokud odstraní největší chyby, připraví se dostatečné množství kvalitních vzdělávacích projektů pro eToys (a pár velmi hezkých jsem tam viděl) a budou k dispozici řádně kvalifikovaní vyučující, může OLPC splnit svůj původní účel dobře. Jinak z toho bude jen nepříliš praktická hračka s obrovským nevyužitým potenciálem.

    I'm sure it crashed in the most type-safe way possible.

    Ještě ke článku...

    Hodně věcí, které tam na první pohled chybí, tam ve skutečnosti jsou - právě ve Squeaku (lépe je si ho vyzkoušet na větším rozlišení, než které nabízí emulátory, nejlépe si stáhnout aktuální Squeakovskou image http://wiki.laptop.org/go/Etoys#V-toys.2C_a_visual_programming_language_built_with_E-toys, nejlépe http://etoys.laptop.org/src/etoys-image-and-pr.zip)

    Z her jsou tam například šachy, halma, freecell, miny apod. Přehrávač je tam také obsažen, malování na dvě kliknutí, při troše znalostí se Squeak dá použít i jako kvalitní kalkulačka se zlomky, neomezenou aritmetikou atd. (můj oblíbený příklad je 5000 factorial ;-)

    I'm sure it crashed in the most type-safe way possible.
    13.1.2007 15:15 medulin | skóre: 31 | blog: medulin | ČR
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    Přehrávač zvuk/video by se tam hodil. Možná i něco na záznam zvuku, má to mikrofón nebo alespoň line vstup?
    http://wiki.laptop.org/go/Hardware_specification. Má to mikrofon a přehrávače videa, zvuků (včetně mp3), práci s MIDI a nástroj na záznam a úpravu zvuků je součástí Squeaku.
    I'm sure it crashed in the most type-safe way possible.
    13.1.2007 16:58 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    Aha. takze je to ten applovskej prehravac, co zere akorat MPEG/Quicktime?

    Vite, ja jsem si hral docela intezivne nekolik dni se Squeakem a je videt, ze to vypadlo od Applu: ma to video prehravac, midi sequencer, kresleni, rotujici krychli, ale chybi tomu rozumny textovy editor, souborovy manager, postovni klient apod. Proste Just Fun. O sitovych schopnostech radeji pomlcet.

    Vim, ze z velke casti je to nedostatkem smalltalkovych vyvojaru, jenze oni chteji mit _vsechno_ ve smalltalku. Pokud tomu neudelaji binding na C/C++, Perl, Python, nanaimplementuji POSIX shell atd., tak nebudou mit jak preklenout dlouhou vyvojovou fazi a Squeak bude dlouho jeste-nehotovy. Navic smalltalk jako takovy k behu nepotrebuje operacni system. Proc nepreportovali virtualni stroj primo pro OLPC? Takhle to ma strasne velkou rezii (napr. video, ktere v Linux/MPlayeru vytizi stroj na 10 %, je ve Squeaku neskutecne trhany).
    13.1.2007 17:55 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    Co to je „přeportovat virtuální stroj přímo pro OLPC“? Běží snad v emulátoru? Video s tím nemá moc co dělat.

    Já se obávám, že ať už bude smalltalkovských vývojářů libovolný počet, nebudou se se zmiňovanými věcmi nějak zvlášť obtěžovat. Lidé zmlsaní léty vývojařiny v luxusním prostředí těžko budou dobrovolně šlapat do hov…ehm, do evolučně zamrzlé, byť – možná paradoxně, možná ne (viz TAoUP) – v praxi úspěšné vývojové větve softwaru.
    14.1.2007 22:56 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    Co to je „přeportovat virtuální stroj přímo pro OLPC“? Běží snad v emulátoru?

    Bezi nad Linuxem/X (teda aspon myslim, ze nad X, kdyz tam maji i Firefox apod.). Smalltalk potrebuje k behu virtualni stroj, tak jako kazdy jiny OO jazyk na vonNeumannove stroji. Puvodni implementace VM totiz zadnou dalsi slupku pod sebou nemely a pouzivaly primo hardware. Pokud se nepletu, tak to byl napr. prvni system s rastrovym displayem.

    Lidé zmlsaní léty vývojařiny v luxusním prostředí těžko budou dobrovolně šlapat do hov…ehm, do evolučně zamrzlé, byť – možná paradoxně, možná ne (viz TAoUP) – v praxi úspěšné vývojové větve softwaru.

    Myslel jsem spis na uzivatele. Ale kdyz Squeak prijde s nejakou novou a lepsi myslenkou, jak psat text a pracovat s mailem, proc ne?

    A co se tyce vyvoje, tak jiste ze ladeni je silne navykove. Ale to mysoidini ovladani cehokoliv, ja opravdu neprekousnu. Clovek (ja) se snadno uklepne a kod je v… Zrovna tak editace kodu je oproti vimu takova neohrabana (asi jako kdyz v cerstvem Gentoo je nano).

    Ano. Video přehrávač toho, pravda, mnoho neumí. Ale ohledně jeho rychlosti je potřeba brát v potaz fakt, že video zobrazuje standardními prostředky jako morphy. To sice dovoluje s videem například rotovat, ale něco to stojí.

    Možnosti, jak spolupracovat s okolním světem, Squeak má (FFI, OSProcess, pluginy VM), ale je, myslím, přirozené, že se jim vývojáři, pokud to jde, snaží vyhýbat. Ostatně vývojáři v Javě dělají to samé.

    Smalltalkerů, kteří by byli ochotni podílet se na vývoji Squeaku ve formě, která by byla nutná pro nasazení jako hlavního prostředí pro OLPC, také mnoho není, což je vidět např. na (ne)vývoji eToys v poslední době. Snad to přírůstek pár milionů uživatelů změní ;-)

    Ale přes všechny výhrady, které ke Squeaku lze oprávněně mít, by se velice těžko hledala pro OLPC adekvátní náhrada...

    I'm sure it crashed in the most type-safe way possible.
    13.1.2007 19:01 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    …ale je, myslím, přirozené, že se jim vývojáři, pokud to jde, snaží vyhýbat. Ostatně vývojáři v Javě dělají to samé.
    No právě. U Javy to z nějakého důvodu vadí méně lidem, než v případě Lispu, Smalltalku a Forthu. Nikdy jsem nechápal, proč vlastně. :-)
    13.1.2007 21:06 mrzout | skóre: 11 | blog: mrzutej
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    ja mam obavu, ze nez stodolarovy notebook zacnou vyrabet, budou normalni notasy stat skoro totez :)
    Hlasuj pro zavedení OpenID na Abclinuxu!
    14.1.2007 10:37 tired joe | skóre: 17 | blog: rootlet | Trenčín/Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC
    LOL :)
    Človek sa riadi zdravým rozumom, až keď už nezostáva žiadne iné riešenie.
    5.6.2007 14:50 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše bude OLPC dostupny ?
    Ahoj

    Nevite nekdo jestli bude OLPC dostupny pro bezneho cloveka napriklad v CR ? Docela bych si to koupil pro nizkou cenu ....... jsem nenarocny na pocitac a potrebuju si jen programovat na internet, hudbu, a pouzivat pocitac jako sesit do skoly.........

    dik
    11.8.2007 22:00 hikite
    Rozbalit Rozbalit vše Re: bude OLPC dostupny ?
    350 mi moc levné nepřijde :). že výrobní náklady pod 100 nedostali je škoda, že to (asi?) nebudou prodávat pod 300 je ještě větší.

    Bude to časem dostupné (určitě přes e-nákup z ciziny, a třeba to někdo doveze i sem), ale mám taký dojem, že sami výrobci netuší, která bije. Tak bych to na tyhle vánoce neřešil :).
    11.8.2007 22:44 hikite
    Rozbalit Rozbalit vše Re: OLPC - hry
    Ech, když jsem to četl, souhlasil jsem (Prince of Persia a tak), ale teď se mi to rozleželo a jsem radši, že jim tam hned z kraje takové věci necpou. Savci jsou hraví, děcka tuplem, a cestu si najdou. Což bude větší přínos, než když hned z počátku budou unešena ouchvatným Tuxem a pro samé hopsání nebudou mít zdatní programátoři z jejich řad náladu něco sami napsat - ostatně jsem velmi zvědav, jaké hry oni vytvoří! A čím méně to bude ovlivněno námi, tím lépe.

    Vidím to tady; děcka počítač milují, ale ta záplava her, a další zábavy dané obchodním zájmem společností, jim neumožňuje s ním něco dělat. (ale né, zas tak černě to nevidím, jen si prostě myslím, že je lepší, když tam Prince nemají - a v skrytu doufám, že nezatíženy časem objeví třeba pecku Another World :-).

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.