Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Aneb proč nevyužít možností, které nám výchozí webový prohlížeč prostředí KDE nabízí. Konkrétně zkusím představit "Web shortcuts", šikovné to pomocníky při práci s vyhledávači. Doufám, že to nebudu nosit dříví do lesa, snad to alespoň pro pár lidí bude nové a užitečné.
Vyhledávače můžeme používat různými způsoby - od nejběžnějšího otevření výchozí stránky toho kterého vyhledávače a zadání požadované fréze, přes velmi známé "vyhledávací okénko" s možností výběru vyhledávací služby, až po možnost, kterou popíši teď - "Web shortcuts" (český pojem nevím, mám anglickou lokalizaci, snad "webové zkratky"?). Jde vlastně o využití řádku s internetovou adresou (Address bar) pro účely vyhledávání. V Konqueroru to funguje takto:
zkratka_vyhledávače: vyhledávaná fráze
. Konqueror má mnoho vyhledávacích strojů přenastavených už po instalaci. Ovšem nemusí se jednat jen o vyhledávače, příkazem eng2fr: výraz
si v pár sekundách přeložím slovíčko do franiny.Vyhledávače je možné i přidávat, ovšem s jedním ALE (malým/velkým, podle uvážení). Přidávání nového vyhledávače není nijak zautomatizováno, je třeba se trošku vyznat ve struktuře dotazu, který je se na vyhledávač posílá. Nejde ale o nic složitého, vlastně je jen třeba vědět, kam patří hledaná fráze. Příklad - pomocí menu Settings => Configure Konqueror => Web Shortcuts
se dostanu k seznamu serverů, pro které existují zkratky. Já si chci ale přidat server nový, rád bych takto vyhledával na Abíčku. Dám tedy založit novou zkratku a vyplním všechna políčka (viz obrázek níže). Možná jen vysvětlení, jak se dostat k "Search URI" - nechte si na Abíčku vyhledat jakoukoliv frázi, stránka s výsledky bude mít tuto adresu:
http://www.abclinuxu.cz/Search?query=n%C4%9BcoV nastavení ale mám něco takového:
http://www.abclinuxu.cz/Search?query=\{@}
Změnila se nám tedy jen koncová část, za query=
, tedy vyhledávaný řetězec, tedy část, kterou budeme psát za zkratku vyhledávače a dvojtečku.
Na závěr ještě dvě lahůdky. Za prvé, do adressbaru se nemusíte nutně strefovat myší, klávesa F6
za vás udělá stejnou práci, navíc označí stávající obsah, není tedy potřeba nic mazat, stačí jen psát. Druhou lahůdečkou je možnost použití známého dialogu "Spusť příkaz"
zobrazivšího se po stisknutí formule Alt + F2
. Pokud do okýnka napíšete namísto běžného příkazu třeba abc: zvukový systém ALSA
, otevře se vám buď nový tab (pokud už Konqueror běží), nebo se spustí Konqueror (pokud prohlížeč ještě neběží), v obou případech ale s vyhledanými zmínkami o výše uvedeném zvukovém systému. Robustnost KDE má své výhody
Tiskni
Sdílej: