Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Je to pár dnů co vyšlo FreeBSD 7.0-RC1, sedmička je verze netrpělivě očekávaná a tak jsem se rozhodl nakouknout, abych zjistil co se změnilo. Mé testování sedmičky bylo ale velmi krátké.
Instalace proběhla rychle, já mám jednu partition pro testovací systém permanentně a také uživatelská data si držím v oddělené partition (i od hlavního systému). Konfigurace byla také velmi rychlá, v podstatě jsem použil konfiguráky z 6.2 kde jsem zakomentoval věci co na 7.0 neměli běžet.
První problém se ovšem objevil už při konfiguraci wifi karty Z-Com XI-626, se kterou nebyl nikdy žádný problém. V 7.0 jsem měl status "no carrier" a konec konců jsem položil dotaz i zde na abclinuxu. Zkusil jsem tedy zkontrolovat konfigurační soubory, nastavit wifi ručně, ale bohužel výsledek byl stále stejný. Následoval reboot do 6.2, tam síť v pohodě běžela.
Nahlásil jsem tedy bug FreeBSD teamu. Dnes k mému hlášení bugu byl přidán komentář, že i další člověk zaznamenal stejný problém a také, že karta funguje dobře v NDISulatoru. Ale proč bych měl používat NDISulator když je nativní driver? Pro klid duše jsem NDISulator vyzkoušel. Stáhl jsem si Windows driver k mé kartě a spustil ndisgen, editace *.inf souboru byla nutná, neboť ndisgen končil chybovou hláškou. Po editaci dvou řádků se konečně podařilo vytvořit *.ko driver. Výsledek byl ovšem špatný, driver kartu prostě nedetekuje.
Doufám, že FreeBSD bugu brzy odstraní. A já se jen utvrdil v tom, že Wine, NDISulator a podobné emulační nástroje jsou cesta do pekel a jejich užití by mělo být až tou NEJZAZŠÍ MOŽNOSTÍ.
Tiskni
Sdílej: