Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Nedávno se zde objevil zápisek s fotkou kocoura v pračce, dnes se mi povedlo pořídit fotku našeho barmského kocourka Iziboye (import ze Švédska) v pračce. Jelikož je náš Iziboy hnědý, nesvítí v té pračce, ale snad se bude líbit i tak. Iziboy je velký neposeda a každý den nám připraví několik neuvěřitelných situací, bohužel je i výrazně rychlejší než náš fotoaparát, takže se nám jen málokdy podaří tyto okamžiky zvěčnit.
Dále bych se chtěl podělit o obrovskou radost, která nás potkala 1.3., kdy se naší modré kočice plemene scottish straight narodila dvě koťátka. Jsou to dvě holky, jedna je modře želvovinová (BlueBerry) a druhá modře želvovinévá s bílou (Blue Chiquita).
Holky přišli na svět v deset hodin večer, císařským řezem za běsnění vichřice Emma.
Jelikož to byla druhá Aishina koťátka (všechna čtyři koťata z prvního vrhu však uhynula) a druhý císařský řez, je nyní již kastrovaná. Tato koťata jsou tedy její první a poslední zároveň, my z nich máme o to větší radost.
Pro ty co se kočkám příliš nevěnují, plemeno scottish straight je vedlejším produktem plemene scottish fold. Scottish fold mají gen fd, která zklápí jejich ouška (první generace měli jeden zlom, novější generace mají zlomy dva až tři a jejich ouška jsou tak zcela přiklopena k hlavě, díky čemuž vypadají jako sůvy). Toto plemeno není mnoha organizacemi uznáno (zejména FiFe), protože ke své existenci potřebuje plemeno jiné (nejčastěji britské či americké krátkosrsté), pokud se totiž páří dvě kočky s genem fd, dochází k degenerativním vadám - nejčastěji kloubů. Jelikož základ chovu skotských klapouchých koček založila bílá kočka Susie ze Skotska, je u těchto koček četnější výskyt hluchoty (bílé kočky mají často poruchu sluchu).
Tiskni
Sdílej: