Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tak v současnosti čtu jednu knižku, je to hodně zajímavé čtení a tak bych se chtěl podělit o jeden citátek, který ani možná není úplně offtopic.
Knížka se jmenuje Citadela, autorem je Antoine de Saint-Exupéry. Tady je ten citát.
Nevěřím příliš člověku, který má sklon soudit jednostranně. Například tomu, kdo se považuje za mluvčího velké věci a oddal se jí natolik, že oslepl.
Člověk by se měl místama zamyslet jestli neoslepl, ne?
Uvítám názory v diskuzi. Ta knížka mě docela hodně bere a moc rád bych si o ní s někým popovídal.
Tiskni
Sdílej:
On ani ten Malý princ není zrovna jednoduché čtení. Obě díla obsahují poměrně vysokou filosofii a rozhodně nepatří do ruky dětem. Dobré je číst Exupéryho později než na škole.
Jinak, když nám na základce nutili Čapka, taky mně moc nebral. Až na střední jsem mohla ocenit jeho genialitu. Časem se také dá nalézt mnoho zajímavých myšlenek i v dětských knihách. Takový Medvídek Pú, třeba, mne fakt překvapil
Zeměplochu jsem nebyla schopná číst donedávna. Bylo to na mne moc abstraktní. Teď se mi to moc líbí a hltám již druhý díl. Dobré asi je nezanevřít na něco co mi hned nesedne a zkusit to číst časem znovu.
... a premisli ... autor myslel?
Jste si tím jist?
Dík za tip. Taky jsem zjistil, že k něčemu se musí dospět časem, aby to padlo na úrodnou půdu. Oni by nám to vé škole "jen tak pro nic za nic" nenutili.
"Konstrukční dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat."
klasickej UNIX ne?