Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dovoluji si čtenáře ABCLinuxu upozornit na zajímavou reakci pana Milana Slatinskeho z firmy Grisoft na můj poslední blogpost .
Zaměstnanec firmy prodávajíci antivirové řešení nás v ní informuje, že SQL injection je OK, když jsme na LAN a taky nás poučuje, že security by obscurity je v pohodě, protože normální uživatel na to nepříjde. Poučné čtení. To mi ve škole neřekli, ale doba se mění...
Dobry den, AVG TCP Server neni zadny akcelerator, jak autor clanku uvadi v nadpise sveho clanku. AVG TCP Server slouzi pouze pro sber pozadavku od klientu a tyto pozadavky jsou predavany do DataCenter (DataCenter je databaze, ktera obsahuje konfigurace jednotlivych stanic). Byl sestrojen za ucelem vyresit problem s primym pristupem do databaze od jednotlivych stanic. Neni urcen pro nasazeni mimo zabezpecenou sit. add 1) Format naseho instalacniho baliku je naprosto beznou zalezitosti, nastaveny tak, aby byl pouzitelny na naproste vetsine linuxovych distribuci. Obsahuje instalacni skript, ktery provede instalaci a na zaver vygeneruje uninstall skript pro odinstalaci. V pripade proprietarniho softwaru se nepredpoklada, ze by dalsi desitky systemovych baliku mely zavislost na tomto softwaru, stejne tak i AVG TCP Server je maximalne nezavisly na ostatnim softwaru v systemu. AVG TCP Server respektuje siroce prijaty standard FHS, viz http://www.pathname.com/fhs/. Format instalacniho baliku, i umisteni souboru je podobny tomu, jaky pouzivaji spolecnosti Intel, IBM, atd. pro svoje produkty. add 2) Poskytovani aktualizacnich serveru v AVG TCP Serveru je pouze doplnkova funkce, pro mene zkusene spravce, aby nemuseli instalovat a konfigurovat http server, ktery ve Windows neni primarne nainstalovan. add 3) Veskere dotazy klientu jsou kodovany pomoci base64. Normalni uzivatel tedy nevidi klasicky dotaz ale shluk znaku. Jsme si vedomi tohoto rizika a proto nedoporucujeme aby AVG TCP Server byl dostupny volne z internetu. Do nove verze pripravujeme novy komunikacni protokol, ktery bude zabazpecen proti zneuziti. S pozdravem Milan Slatinsky GRISOFT, s.r.o. mailto:milan.slatinsky@grisoft.cz
Ad 0) "akcelerator" bylo pouze v názvu článku, protože uvádím návod, jak upravit nastavení produktu o který tu jde: AVG TCP Serveru + Apache aby bylo možné obsloužit více klientů stahujících aktualizace.
Ad 0) "SQL injection" -- "není určen pro nasazeni mimo zabezpecenou sit" čili SQL injection na LAN je OK? Bezpečností problém je OK, když je na LAN? To si asi dělají legraci. Hahaha, no to je legrace. To říká firma, která dělá antivir. Muhehehehe.
Ad 1) 1. odstavec jsem mínil jako obecnou radu, jak zacházet s proprietárním software -- i u AVG TCP Serveru je vhodné provést zabalení do balíčku příslušné distribuce. Umožní to udržovat v systému pořádek a také třeba sledovat, jakou verzi máte nainstalovanou...
Ad 2) Kdo mluví o windows? Já píšu o linuxové verzi a konstatuji, že výkon dodaného řešení je podstatně horší, než jaký lze dosáhnout použitím běžného www serveru Apache. Pozastavoval jsem se, proč je vůbec součástí AVG TCP Serveru www server.
Budiž tedy, je to pomoc pro méně zkušené správce. Moje rada tuto funkci zakázat je tím spíš platná.
Ad 3) Kódovány Base64, normální uživatel je nevidí . Ještě, že pán nenapsal že jsou "šifrovány", to bych asi nerozdejchal. Čili zase tu máme zajímavé tvrzení od zaměstnance výrobce antivirového řešení. Tudíž že security by obscurity je OK, protože normální uživatel na to vlastně nepříjde. Hmm, asi jsem ve škole nedával pozor, pamatuju si to jinak
.
Mějme takovou hypotetickou situaci: nevím jestli je to možné, nezkoušel jsem, co všechno "datacenter" dovolí, jaké SQL příkazy zchroustá.
Představme si nějaký ošklivý program který bude databází nějak manipulovat, aby vznikl dojem, že všechny počítače jsou aktualizované a ony by třeba nebyly....
No ale to je přece blbost, přece normální uživatel by takový program nikdy nenapsal, oni totiž normální uživatelé vůbec neumí číst base64, natož aby psali nejaké programy
Nicméně musím ocenit příslib pana Slatinskeho, že AVG problém odstraní.
Tiskni
Sdílej:
Ja si tipuju, že žádný pokračování nebude. Pánům z Grisoftu se bude hodit, aby se to co nejméne rozkřiklo. Blog na ABCLinuxu, je moc "v koutě", budou dělat mrtvýho brouka.