Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
gpstrans
nefunguje, nepozná typ zařízení, což u tak starého HW překvapuje.
gpsman
kupodivu funguje, podařilo se mi nahrát route.gpx
soubor vygenerovaný plánovačem tras z mapy.cz. Škoda že neumí při uploadu inteligentně snížit počet bodů, aby se vešel do limitu.
Máte někdo ten krám taky? Je dobré přehrát vestavěnou mapu ČR třeba některou GPL-kovou z http://gps-maps.info/? Co používáte za software?
Tiskni
Sdílej:
4) Aha, takže spíš ne. Zaplatíš a máš hovno. Tohle se mi nelíbí. Věci jako mapy, slovníky, gramatická pravidla, syntéza a rozpozníní řeči apod by měly být vyvíjeny jako průběžně aktualizované a volně dostupné data/aplikace pod GPL licencí, vyvíjené za přispění daného státu- je to přece to co státní instituce definuje, a je tam velký multiplikativní efekt. Ale to ne, raději se budou vyhazovat peníze na kraviny typu peprnet. :(Rekni mi prosim jediny duvod, proc bych ti ja mel ze svych dani platit vyvoj nejakych map? GPS mapy jsem si (Wayfinder) zakoupil od zahranicniho vyrobce, ktery je zaplatil sam, jak k tomu ted prijdu? Uznavam, ze oproti peprnetu je to o neco mensi debilita, ale proc sakra by typicky komercni sektor mel sponzorovat stat?
Jako docela podraz vidím hlavně to nainstalování mapy bez jakékoliv licence, takže člověk nemůže vyzkoušet jiné mapy, a eventuálně pak nahrát zpět tu starou.Tak tohle nevim, podle mě to je tak, že nahráli mapu do GPSky, takový free trial (protože ven v podstatě dostat nejde - navíc když ta GPS je bez kabelu). To třeba spoustě lidí nevadí a stačí jim. A ten, kdo chce mapu lepší, si mohl za 1500,- koupit kabel a celou TOPO50 mapu. Spousta lidí si koupila u Mountfieldu jen tenhle balíček, aby měli TOPO50 mapu třeba v US verzi GPSky (nebo tak nějak).