Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
CTRL+SHIFT+X
(to uppercase).
Áno, dá sa aj tak.. No kto si to má pamätať? (České rozloženie asi nemá "ô" na klávesnici, tak je to asi jediná možnosť..) Avšak špeciálne pre tento prípad slúži jedna zatracovaná klávesa - Caps Lock. Ale ak ma pamäť neklame, tak vo Windows aj napriek zapnutému Caps Locku sa "ô" napíše malé, teda nie je šanca napísať napr. vetu "Ôsmy pretekár nedobehol.".
Božínku! Co si na tom chceš pamatovat?! Použil jsem to teď poprvé v životě a měl jsem to cca na pátý pokus. Nevěděl jsem pod kterou číselnou klávesou je zrovna "stříška". Ale je pravdou, že za tím jsou moje dřívější zkušenosti s různými systémy psaní a přepínání kláves.
Myslím, že ti bohatě postačí zapamatovat si, že přes kombinaci pravý ALT + Shift se píšou ogonki, zatímco přes pouhý pravý alt znaky anglické klávesnice.
Máš-li správně nastavenou českou qwerty klávesnici v celém systému (tj. neprasíš to přes nějaké KDE nebo GNOME obezličky) tak zcela prostě: Přidržet "pravý ALT" + "Shift", stisknout klávesu "3", pustit vše a stisknout "o" takto.. - ôDíky za klávesové modifikátory, které jsem dosud neznal. BTW - KDE obezlička tomu vůbec nevadí, protože KDE obezlička spustí normální příkaz
$ setxkbmap -model pc104 -layout cz(ale já ho mám radějí narvaný do autorunu, než by mi svítila ikonka v systrayi)
To je jednoduché, SHIFT + ô Čím sme zredukovali otázku na to, ako vyrobiť ô. Odpoveď je navskutku triviálna, slovenskú (a českú) diakritiku mám v custom keymape pod RALTom, konkrétne ô = RALT + q, (lebo v dvorak rozložení je q rovno pod o, keby niekto hľadal logiku
). Vystačím si tak s jedným rozložením na tri jazyky. Čo si priať viac?
Zrovna toto mi pripadá vcelku logické, lebo v slovenčine neexistuje žiadne slovo začínajúce na zp. Budem vďačný za akýkoľvek kontrapríklad
V skutočnosti to pravidlo znie: jediné slová končiace na -tko sú pravítko a zdrobneniny. Bez tejto úpravy to moc nefunguje
Heh a hneď ma napadlo slovo všetko. Tak nič, porúčam sa
Správne je tlačidlo. Tak isto lízatko -> lízanka, sluchátko -> slúchadlo, lomítko -> lomka. Ale nepoznám nikoho, kto by to používal, haha.
Tiskni
Sdílej: