Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Takže, plán, čo chcem stihnúť do konca roka a čím začať ten nový.
1. Budem písať s diakritikou (viď príklad už teraz)
2. Tento rok napíšem prianie k Novému roku každému, koho mám v zozname gmailu (k 13:00 - napísané Patrickovi J. Volkerdingovi, týmu NetBSD, 5-tim ženským osobám )
3. Vymením baterku pre CMOS v notebooku (už ma nebaví čítať, že všetko bolo vytvorené v budúcnosti)
4. Napečiem koláč (toto sa netýka linux/unix komunity, ale predsa)
5. Zjem koláč
6. Začnem flame. Takže, čo je lepšie, Slack, Debian alebo FreeBSD? Mandrivári sú tiež vitaní
7. Poprajem všetko dobré do Nového roka aj Vám, s ktorými som tento 2006-ty prežil. Nuž, nech sa Vám darí minimálne tak dobre, ako tento rok, najmä nech ste zdraví a užijete si čo najviac príjemných chvíľ s ľudmi, ktorým máte radi.
To je asi všetko. Po 1.1. dovidenia.
UPDATE 19:00 koláč upečený a polovica aj zjedená. Flame rozbehnutý, baterka vymenená. Už len dopísať mail.
Tiskni
Sdílej:
Gentoo je pro teenagery.Souhlasím.
Mandriva nakopává těmhle debianům, šlakwarům a přirozeně i všem béesdéčkům zadek.Ale OpenSUSE nakopává téhle Mandrivě.
Jsem zásadně proti. Teenager už pěkných pár let nejsem a přesto mě Gentoo loni dostalo a už nepustiloGentoo je pro teenagery.Souhlasím.
V Boha uverime az ho zmonitorujeme
ad 8) dlouho jsem se tak nezasmal! Abych rekl pravdu, uz ani nevim co to disketa je. Ale vsichni jsme zde zapomneli na ZIP nebo treba DAT.No já už dávno vyměnil floppy mechaniku za čtečku karet. Žádná disketa se mi už doma neválí, tak na co mi mechanika
Mohl by prosím někdo vysvětlil rozdíly v 2. a 6.? Díky...
1. XFce (~ Gnome Light)
2. lákají mě, ale nemám dost odvahy, času a počítačů, abych je vyzkoušel
3. Debian
4. BMP
5. ReactOS (až trochu dozraje)
6. Debian GNU/Hurd
7. AbiWord, Gnumeric,...
8. Flashdisk, CD, DVD (dle účelu)
9. PPC, UltraSPARC, PA-RISC,...
Je skvělé být geniální, chytrý, charismatický a krásný. Jak asi mohou žít ti hloupí a škaredí lidé kolem? No, nevesele…
nejlepší desktopový operační systém současnosti - Windows XPjo na desk top je super, ale proč ho proboha cpát do počítačů ?