Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Málo horizontálního místa kvůli dvěma panelůmSnad vertikálního, ne?
1. Vetsina uzivatelu nema tech ikonek tolik, aby zabiraly moc mista. Velmi rychle si muzes spustit casto pouzivanou aplikaci tak, ze zajedes do dolniho/horniho levyho rohu a v menu vidis ikonky nejpouzivanejsich aplikaci. Ukaz plochu je jedno z mych nejoblibenejsich tlacitek :) Kdyz bude velmi uzke a v pravem rohu, tak ti tolik vadit nemuze.
2. Pro me to je naopak nejrychleji dostupna slozka: tahnu mysi do rohu, kliknu na "Ukaz plochu" a je to :). Nemusim cekat na otevreni Nautilu.
Ukaz plochu je jedno z mych nejoblibenejsich tlacitekTy jo, ono to má i tlačítko? A kde se tam dole vlevo vzalo? Od dob co mám před počítačem klávesnici a znám kombinaci Ctrl+Alt+D (popř. Win + D pro Widle) o něm ani nevím.
To totiž zas někdo v Microsoftu použil zadnici místo mozku a udělal klávesu klávesou i modifikátorem. Úžasné!Každý modifikátor je zároveň klávesa [přesněji sada kláves]. Záleží jen jak to použiješ/nastavíš.
Každý modifikátor je zároveň klávesa [přesněji sada kláves].Zpřesňuj si Samoobsluhy Tvůrčích monopolů™, ale na mě to nezkoušej.
Záleží jen jak to použiješ/nastavíš.Vohákovat X umím; taky jsem psal, že právě v Linuxu se to dá nastavit a klávesnice tak používat. Ale jak vypnu vybavování nabídky Start jedním stiskem té klávesy ve Windows? Na to jsem narážel. Jednou se chová jako klávesa z alfanumerické sekce, jednou jako modifikátor. To je podle mě špatně.
V X11 si klidně můžeš nastavit jakoukoli klávesu jako modifikátor a přitom bude normálně dál fungovat...
1) Funkce prepinani ploch se nevylucuje s tim mym navrhem. Klidne tam muze byt vpravo ten applet. Nedaval bych to ale do desktopu defaultne - myslim, ze by to vetsina lidi stejne nepouzivala.
2) Je to celkem pohodlne, kdyby se udelalo par zmen, bylo by to dokonale.
3) Neni to takovy rozdil, ale plocha je proste jednodussi reseni. Je to intuitivni, nemusi se nic otevirat, lidi jsou na to zvykli. A je to ocividne oblibena funkce, soubory/slozky si dava na plochu skoro kazdy.
Gnome sa dá konfigurovať?
Ak má toto byť pokročilá konfigurácia, tak je odpoveď nie. Díky
Je tam spomínaný gconf, tam nastavíš všetkoMusíš pochopit, že to, čemu ty říkáš všecko, je pro některé dost málo.
Tak ja neviem. Gnome som párkrát skúšal a nič sa mi tam rozumne nastaviť nepodarilo (v porovnaní s napr. KDE). V tých klikátkach dokopy nič nie je a hľadať niečo v gconf, to už radšej nahodím windows a začnem zasa editovať registre...
Problém asi bude v tom, že mám vysoké nároky.
Tá možnosť tu je, ale ako inak sa dá ešte gnome nastavovať okrem štandardných klikátiek a gconfu?
Ok, tak nabudúce, až ho budem skúšať, tak si tie veci spíšem, aby som mohol prudiť konkrétnejšie
Win7 cas od casu pouzivam. Kdyz jsem to vymyslel, tak jsem se snazil navrhnout co nejlepsi DE - nic jsem od Win7 nekopiroval, jenom jsem se snazil najit to nejlepsi reseni a vyslo mi neco podobneho jako Win7. Kazda vec v tom navrhu ma nejake racionalni zduvodneni, klidne se na cokoliv zeptej.
Je naprosto nesmyslne zvolit horsi reseni, jenom proto, ze nechci, aby to vypadalo jako ze jsem to okopiroval od konkurence.
Mimo to se to od Win7 lisi - napr. rychly pristup k filesystemu, ikonky casto pouzivanych aplikaci, rozdeleni aplikaci podle typu atd.
Win7 cas od casu pouzivam. Kdyz jsem to vymyslel, tak jsem se snazil navrhnout co nejlepsi DE
no právě. Já zase čas od času používám masox a řekl bych že můj hypotetický návrh by byl bližší právě jemu. Ačkoli většinu času (na obou svých strojích) trávím ve fluxboxu, pro bfu mi připadá právě prostředí masoxu jako ideální.No ale myslim, ze ten muj navrh je pro BFU lepsi nez tvuj ala MacOS - neplytva vertikalnim mistem.
Jako příklad vezmu to, že spouštěč aplikace je zároveň jeho ikonka v taskbaru. Je jedno zda program běží nebo ne, kliknete na něj a buď je pod ním šipečka (program jede a objeví se běžící session) a nebo pod ním šipečka není a program se spustí(nová session). A takových maličkostí, i takových které jsou dle mého Gnome filosofii blízké, je tam víc..Tohle se mi taky libi. Je mi jedno, jestli se bude Gnome inspirovat u Applu nebo u MS, ale at voli vzdy to nejlepsi reseni, ktere mohou nejak odduvodnit. Ne jako kdyz presunulo tlacitka v titulku okna doleva (jak to je v Macu), jen tak, bezduvodne.
Je jasné že každý bude mít svoji představu o "nejlepším DE", někdo chce hodně nastavovat, někdo chce eyecandy, někdo zase co nejmíň zbytečností. K tomu bych chtěl ovšem dodat, že od "kopírování Windows" tu máme KDE4, a Gnome by se IMHO mělo ubírat spíš směrem "kopírování Applu". Ostatně nejznámější Gnome distro (ubuntu) se tímto směrem nepokrytě ubírá a nemyslím že by se tím zhoršovala jeho použitelnost. Kdo nechce kopírovat placený software žádné z velkých firem, nechť používá zmiňovaný fluxbox nebo nějaký tiling WM, popřípadě zůstane věrný pouze bashiJa jsem presvedcen, ze ta moje predstava je pro bezne uzivatele objektivne lepsi, nez jakykoliv soucasny desktop.
Tiling WM jsou beztak nejlepsi. Kdyby soucasny distribuce umely muj hardware, tak se vykaslu na nejaky MacOSy.
Tiskni
Sdílej: