V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Zdálo by se, že o tématu dual(multi) bootu Windows a LINUXu bylo již vše napsáno, leč když dojde na věc, ukazuje se, že minimálně ne na jednom místě... Jelikož jsem se s problémem v nedávné době sám potýkal, nabízím zde proto takové moje malé Multi boot (LINUX, Windows XP, Windows 98) mini HOWTO
Dle dostupných zdrojů je při této konfiguraci možné provádět bootování systémů jak z boot manageru Windows XP, tak z LILA (či GRUBu). Čistě z estetických důvodů (boot manager XPček je vskutku nevkusný) jsem zvolil možnost B. Pro zájemce o opačný postup uvádím alespoň odkaz na článek s touto tématikou zde na ABClinuxu.
Postup instalace(jistě ne jediný správný, ale rozhodně funkční) těchto tří systémů je pak následující:
Dostačující konfigurace v lilo.conf
je pak následující:
# globalni nastaveni boot = /dev/hda lba32 message = /boot/boot_message.txt prompt timeout = 300 # nastaveni konzole vga = normal # Windows 98 other = /dev/hda1 label = Windows table = /dev/hda # Linux image = /boot/vmlinuz root = /dev/hda2 label = Linux read-only # Windows XP other = /dev/hdb1 label = XP table = /dev/hdb # nutne v pripade, ze nejsou Windows na prvnim disku (hda) master-boot
Rozdělení partition mezi systémy je samozřejmě nutné upravit pro konkrétní případ. Za povšimnutí stojí parametr master-boot
u partition s Windows XP, který umožní bootování Windows z druhého fyzického disku
V praxi však občas potřebujeme i jiné pořadí instalace systémů, než výše uvedené. Velice častý je například případ, kdy na disku již jsou nainstalovány Windows98 a Windows XP spouštěné ze zavaděče XPček a chceme přidat LINUX. V tomto případě dochází k nemilému efektu dvojího výběru systému - nejdříve výběr mezi Windows a LINUXEM a poté v případě výběru Windows ještě mezi jednotlivými verzemi. I toto lze však odstranit následujícím způsobem:
fdisk /mbr
a sys a: c:
(pokuď windows 98 nejsou na c:, je c: potřeba nahradit skutečným umístěním windows 98!) Tímto se obnoví "bootmanager" windows 98Ostatní "varianty" instalací jsou obdobné a měli by zde být uvedené všechny "triky" k jejich úspěšnému provedení. Na závěr pak ještě obligátní upozornění: PŘED JAKOUKOLIV INSTALACÍ, ZMĚNOU ODDÍLŮ A JINOU POTENCIONÁLNĚ NEBEZPEČNOU AKCÍ S DISKY SI ZAZÁLOHUJTE VŠECHNA DŮLEŽITÁ DATA NA VŠECH ZÚČASTNĚNÝCH DISCÍCH!!!
P.S: Pokud v návodu naleznete nějakou chybu či nesrovnalost, dejte mi to prosím v diskuzi pod "článkem" vědět. Díky
Tiskni
Sdílej:
Jsou tu jisté rozdíly - je v AJ a zaměřuje se na GRUB místo LILO. Kromě toho jsem ho při svém hledání nenašel, ač jsem tu informaci o znovuvytvoření "bootmanageru" win98 pomocí sys a: c:
zoufale hledal...