Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Člověk se ani nenaděje a z neškodné kratochvíle se stane projekt!
Jistě nadpis je tradičně trochu bulvární, těch 50 vydání se nestalo jen tak, ale určit kdy přesně se z kusu kódu projekt stane, není úplně lehké ani jednoznačné. Je to když naimplementujete první funkci, kterou vy nepotřebujete a chce jí někdo jiný? Je to když místo prostého sdílení kódu na Githubu začnete vydávat binární buildy? Nebo až když kromě programu samotného začnete řešit i jeho prezentaci, byť jen formou trochu slušnějšího webu?
Ať tak či onak, GPXSee už projektem zdá se je. Změny, které dělám čistě pro sebe už rozhodně netvoří drtivou většinu commitů a čas strávený na "neprogramovacích" úkolech (vydávání, web) už taky není nezanedbatelný. Na druhou stranu si nedělám iluze, že GPXSee někdy osloví masy a stane se nějakým hitem. Ač první commit je z roku 2015, v zásadě jde o software "z minulého tisíciletí". Bežný Franta Uživatel má dneska Stravu, nebo se na ní chystá přejít z Garmin connect nebo Endomonda. A ač i v roce 2017 je Trekbuddy na Nokii 2710 stále nepřekonané řešení, vývoj nezastavíš a budoucnost je v "pádlech" s výdrží na baterii v řádu minut, spíš než v řádu hodin...
Přesto, zdá se (podle počtu instalací i nenulové interakci veřejnosti na githubu), že nějaká "cílovka" tu je a pokuď bude program fungovat, své uživatele si najde. Kámen úrazu je ale v tom "bude fungovat". Zkušenosti ukazují, že u SW, který má široké množství ekvivivalentních alternativ, je počet uživatelů potřebný na nahlášení jednoho bugu někde mezi 50000-100000. (Pro software, který je jedinečný/nenahraditelný to neplatí - pokuď tedy například tvoříte firmware pro WiFi řízené parníčký do vany, budou vám bugy reportovat prakticky všichni (čtyři) uživatelé). Nemáte-li je, musíte QA strávit hromadu času už jenom proto, aby první spuštění vašeho veledíla nebylo pro uživatele také spuštěním posledním. Například GPXSee vzniklo mimo jiné i pro to, že pokus o otevření GPX logu v QLandkarte GT skončil takovou serií chyb a nefunkčností, že k dalšímu pokusu už vůbec nedošlo. Pro některé ale úplně stejně může končit i seznámení s GPXSee, například do verze 4.14 pokus o otevření TCX souboru s tepem končil stejně neslavně...
Jak se ale k těm desítkám tisíc uživatelů dostat? V případě linuxu prakticky pouze zařazením do "hlavních" distribucí. Od Leap 42.3 je GPXSee součástí OpenSUSE, ale tím to taky končí. Proběhl sice pokus o zařazení do Debianu, ale hráz byrokracie a nutnost nespočtu Debian specifických postupů se pro mě ukázala nepřekonatelná. Už jenom zjistit jak/co/kam správně zaslat žádost o zařazení je na několik večerů. Představa, že bude stačit dodat soubory, ze kterých se DEB balíčky vyrábí na OBS se ukázala býti lehce naivní. Pro Fedoru zdá se platí dtto a po zbytku už jsem radši ani nepátral... Pojďme tedy nyní ke skutečnému jádru tohoto trachtátu:
Najde se zde na ABCLinuxu někdo dostatečně kvalifikovaný, ochotný, s konexema, ... aby "protlačil" jeden bezvýznamný projekt do významných repozitářů? A nehlaste se všichni, jeden člověk bohatě stačí
Tiskni
Sdílej:
Ano OpenSUSE už "bohužel" je pořešený. Kéž by to stejně dobře a jednoduše jako na OBS fungovalo například u Debianu... Trochu jsem ale doufal, že se třeba "chytne" někdo z RedHatu. Minimálně v diskuzích tu jsou Brňáci poslední dobou celkem aktivní
Napadla mě jedna věc, kde by SUSE mohlo případně pomoct a to je QA na big endian architektuře, pokuď tam nějaký takový železo máte. Předpokládám totiž, že normálně balíčky pro OpenSUSE nikdo na PowerPC explicitně netestuje. Můj pokus rozjet PowerPC OpenSUSE v QEMU skončil s koncem mé trpělivosti asi po 5h instalace, takže formáty, kde na endianitě záleží (např Garmin FIT, nebo OZF) jsou pro big endian napsaný "na slepo".
Problém "fyzikálních omezení" je, že není prakticky možné zvolit nějaké rozumné výchozí hodnoty tak, aby to fungovalo pro všechny oblasti používání. Rozdíl mezi pěší turistikou a leteckými daty (zejména IGC) je prostě příliš veliký.
GPXSee z toho důvodu implementuje "pouze" statistickou eliminaci odlehlých hodnot, nicméně ta má své limity a například u shluků chybových hodnot selhává.
Ta totiž, jak se zdá, ulétne vždy, pokud je špatný signál.
Vždy s vaší GPS, moje GPS zase naopak elevaci v případě špatného signálu dramaticky nemění. Je to závislé na GPS a/nebo SW co tvoří log stejně jako na aktivitě. Právě proto je tak těžké vymyslet/odladit něco, co funguje obecně.
licence.txt
s GPL3.
Jak už bylo zmíněno, součásti repa je soubor s licencí a v GUI je licence v about dialogu. Licence se dále vyskytuje ve Windows installeru a RPM balíčkách (Do deb se zase musí dodat přes nějaký speciální soubor...). Takže celkově mi to přijde, že kdo chce licenci znát, získá jí celkem snadno.
Tapetovat ale každej soubor licencí mi přijde zbytečný. Vím, že spousta SW to tak má, ale mě to moc nedává smysl - kdo chce, tu licenci stejně smaže a kdo jí potřebuje třeba pro jeden soubor, tak jí tam může doplnit. V GPXsee jsou třeba asi 3 takový soubory, který jsou "based on" a je to tam uvedeno.
Je nějaký "oficiální kanál" jak upozorňovat na nové verze? Nebo si to copr hlídá sám např podle tagů v gitu?
Zdá se, že ta detekce nefunguje:
GPXSee: no upstream version found. - https://github.com/tumic0/GPXSee/tags - class="tag-name">([^<]*)</span