Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Moje milá už si ze mě dělá srandu, že do Anglie nosíme neštěstí. Když jsme byli před dvěma lety na výletě v Londýně, zrovna se tam pár nespokojenců rozhodlo vyhodit do vzduchu sebe, 52 dalších a tři vagóny metra + jeden autobus.
Tentokrát je situace lepší – pouze se bouří Severní moře a vypadá to, že Holanďani si vyhrnují nohavice a odnášejí televize na půdu. Východní Anglie se spokojila s velkými vlnami, evakuací několika přímořských městeček a uzavírkou silnic, kterou jsme pocítili na vlastní kůži, totiž pneumatiky.
Ještě se vrátím k bombovým útokům na Londýn, tedy 7/7, jak tomu v Anglii říkají (po vzoru 9/11). Zrovna jsme seděli v autě a chystali se proklouznout do jedné z uliček centrálního Londýna (už aby tak drsné poplatky za vjezd do centra zavedli i v Praze), když doprava zhoustla víc než bývá obvyklé i v londýnské špičce, a vzápětí zatuhla úplně. Pustil jsem radio a snažil se naladit nějaké dopravní zpravodajství (je to trochu obtížné, protože nám v Praze pořád kradou anténu).
V tom začal zvonit mobil a já ho bohorovně ignoroval, protože v cizině se s nikým bavit nechci. Jestli je to nutné, tak zavolá znova. A taky že zavolal. Telefon jsem opět nezvedl, ale když jsem zjistil, že to volala moje sestra, v duchu jsem ji proklel (to nemůže poslat esemesku?!) a zavolal zpátky. Asi napodesáté jsem se dovolal a dřív než jsem stačil vysvětlit, že mi buď blbne telefon, nebo je nějak přetížená síť či co, tak mě ségra překvapila otázkou, jestli jsme v pořádku. Skoro mě to dojalo... ona se nám dvakrát nedovolá a už má starosti, jestli se něco nestalo. Milé.
„Jasně, jsme v pořádku, co se děje?“ spustil jsem přísným tónem, aby bylo jasné, že nerad platím za roaming. „V Londýně vybuchly bomby, koukám na CNN a prej jich je asi pět. Nejezdíte metrem, že ne?“
Tak takhle jsme se dozvěděli o bombách. Chvilku poté jsem konečně zvítězil nad čudlíky a naladil BBC, takže jsme se při čekání v beznadějně ucpaném centru Londýna aspoň nenudili. Po chvilce volal kamarád a povídá (bez protestů jsem to tentokrát zvedl): „Hele, to je dobře, že jste jeli do Španělska, protože v Anglii teď bouchaj bomby.“ No jo, Lukáš byl vždycky sklerotik... „Jasně, my víme, my jsme totiž do Španělska nejeli.“
Naštěstí jsme letos přinesli jen trochu povodní a jednu velkou bouři, která nakonec nepřišla. Lidé z evakuovaných oblastí už se dnes vraceli domů a Severní moře se asi uklidnilo. Nebo si teď vylejvá vodu a vztek na tulipány v Nízkozemí. U nás sice ráno lilo jako z konve, ale během snídaně se počasí umoudřilo a i předpověď vypadala rozumně. Proto jsme se neohroženě vydali na výlet k pobřeží, protože městečko Southwold je podle průvodce, Wikipedie i slov mé nejmilejší moc pěkné.
Posledně jmenovaná tam byla v pondělí a vrátila se plna dojmů a s prázdným žaludkem. Dneska si to chtěla vynahradit pytlíkem fish & chips z krámku hned vedle domku, kde pobýval George Orwell. Hezky si to na mě vymyslela... takový výlet se nedá odmítnout. Naplánovali jsme tedy cestu přes Lowestoft (nejvýchodnější anglické město – a proto také nejbombardovanější per capita), pak na jih do Southwoldu a – jestli zbude čas – tak ještě někam dál. A pak domů (hlavně abych nezapomněl koupit pěkné skleničky... pít skotskou z ikeácké potvory, kterou by Vikingové mohli používat na zatloukání kolíků do lodních trámů, to není žádný požitek).
Když jsme na silnici viděli ceduli, že dál než do Blythburghu se jet nedá, suverénně jsme pokračovali... v pondělí tam prý byla také a projet dál šlo, pravila má milá. Dnes to, samozřejmě, nešlo. Proto jsme v Blythburghu stáhli ocas, přiznali porážku, Southwold a Lowestoft odložili na neurčito a vyrazili na hrad do Framlinghamu. Tam už milá také byla (jestli vám připadá, že já sedím doma u počítače a ona zatím obráží okolí, tak je to docela dobrý odhad). Hrad byl hezký, ale ještě trochu více se mi líbila hospůdka před ním. Bohužel jsme do ní nezašli, protože jsme si cestou z náměstí k hradu všimli čínské restaurace a dostali chuť na nudle. Dali jsme si je, ale byla to chyba, protože jsem celou dobu myslel na útulnou hospodu s tmavým pivkem a slaninou s fazolemi...
BTW, chtěl jsem přidat obrázek vln ze Southwoldu, který když viděla moje milá, tak vyjekla, že právě tam u těch chatiček v pondělí byla. Ale jde o obrázek vydaný na BBC, kde píší: "You may not copy, reproduce, republish, disassemble, decompile, reverse engineer, download, post, broadcast, transmit, make available to the public, or otherwise use bbc.co.uk content in any way except for your own personal, non-commercial use." Co myslíte... vešel by se do takové definice blog na Abíčku?
Tiskni
Sdílej: