Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Filip Jirsák rozdělil soubor s CSS abclinuxu.cz na dvě části: formátování a barvy. Díky tomu bude snazší vytvářet nová barevná témata. Navíc to z velké části eliminuje problémy, které u "neoficiálních" stylů způsobují úpravy "oficiálního" CSS prováděné při zavádění nových funkcí Abíčka; většina změn se totiž omezí na soubor s formátováním. Dnes jsem tyto rozdělené styly nasadil naostro.
Ačkoliv jsem se snažil vše otestovat, je dost možné, že mi nějaká drobnost unikla. Proto prosím o nahlášení jakýchkoliv chyb souvisejících s CSS, na které narazíte. Jako obvykle jsem zkoušel prohlížeče Konqueror (3.5.5), Firefox (2.0), Opera (9.10) a MSIE (6.0, Wine). Jde tedy o testování zejména starších verzí těchto prohlížečů a IE7.
Uživatelů oficiálních stylů (světlého a tmavého) se nasazení oddělených souborů nijak nedotkne. Všem těm, kteří používali vlastní upravené verze, doporučuji přejít na nový způsob. Udržovat svůj styl aktuální dá teď daleko méně práce. Nemohu samozřejmě zaručit, že v souboru s barvami nedojde k žádným změnám, ale bude jich daleko méně než dosud.
Děkuji Filipovi za pomoc a happy barneymu za nakopnutí. Chystal jsem se k tomu už tak dlouho, až to nakonec jiní udělali za mě.
Na ukázku toho, jak jednoduché je teď přizpůsobení stylu, jsem (během asi tří minut) vytvořil zelené téma. Původně jsem tam toho měl zeleného ještě víc, ale raději jsem tam pak vrátil trochu té šedé... Pokud si ho chcete vyzkoušet, nastavte si v uživatelském profilu adresu stylu na /data/kratky/green.css
.
Teď jsem si uvědomil, že reklamy Google AdSense se v tom zeleném stylu nezobrazují správně (jsou s černým pozadím). To ještě vyřeším. Nejlépe tak, aby bylo možné názvem CSS souboru určit, jestli se má natáhnout světlá nebo tmavá verze reklam (např. pouze styly začínající na dark-
by měly zobrazenu tmavou verzi).
Tiskni
Sdílej: