Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Filip Jirsák rozdělil soubor s CSS abclinuxu.cz na dvě části: formátování a barvy. Díky tomu bude snazší vytvářet nová barevná témata. Navíc to z velké části eliminuje problémy, které u "neoficiálních" stylů způsobují úpravy "oficiálního" CSS prováděné při zavádění nových funkcí Abíčka; většina změn se totiž omezí na soubor s formátováním. Dnes jsem tyto rozdělené styly nasadil naostro.
Ačkoliv jsem se snažil vše otestovat, je dost možné, že mi nějaká drobnost unikla. Proto prosím o nahlášení jakýchkoliv chyb souvisejících s CSS, na které narazíte. Jako obvykle jsem zkoušel prohlížeče Konqueror (3.5.5), Firefox (2.0), Opera (9.10) a MSIE (6.0, Wine). Jde tedy o testování zejména starších verzí těchto prohlížečů a IE7.
Uživatelů oficiálních stylů (světlého a tmavého) se nasazení oddělených souborů nijak nedotkne. Všem těm, kteří používali vlastní upravené verze, doporučuji přejít na nový způsob. Udržovat svůj styl aktuální dá teď daleko méně práce. Nemohu samozřejmě zaručit, že v souboru s barvami nedojde k žádným změnám, ale bude jich daleko méně než dosud.
Děkuji Filipovi za pomoc a happy barneymu za nakopnutí. Chystal jsem se k tomu už tak dlouho, až to nakonec jiní udělali za mě.
Na ukázku toho, jak jednoduché je teď přizpůsobení stylu, jsem (během asi tří minut) vytvořil zelené téma. Původně jsem tam toho měl zeleného ještě víc, ale raději jsem tam pak vrátil trochu té šedé... Pokud si ho chcete vyzkoušet, nastavte si v uživatelském profilu adresu stylu na /data/kratky/green.css
.
Teď jsem si uvědomil, že reklamy Google AdSense se v tom zeleném stylu nezobrazují správně (jsou s černým pozadím). To ještě vyřeším. Nejlépe tak, aby bylo možné názvem CSS souboru určit, jestli se má natáhnout světlá nebo tmavá verze reklam (např. pouze styly začínající na dark-
by měly zobrazenu tmavou verzi).
Tiskni
Sdílej: