Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
No a poslední a nejhorší věc je imbecilní klávesa \| místo Enteru. Na Dellu je jednořádkový, dlouhý Enter. No a tady je dvouřádkové obrácené L, takže v místě, kde běžně mačkám Enter, je teď zpětné lomítko. Docela mi to pije krevNavíc nechápu, proč mám zpětné lomítko dvakrát (zkrácený levý shift). No nějak si snad zvyknu. A nebo, že bych si to přemapoval na Enter?
"Mezinárodní" klávesa dle ISO/IEC 9995.
Navíc? Možná tak nové chyby.
Velký desktopový tahák je přechod POST do jádra bez změny grafického režimu. Trochu to ale kazí DRI ovladače (aspoň radeon v mém případě), které si stejně grafiku resetují.
Pak údajně může být POST rychlejší, protože nemusí inicializovat veškerý hardware pro DOS, ale v praxi jsem si akorát všiml, že vynechává DVD mechaniku při teplém resetu.
Velký desktopový tahák je přechod POST do jádra bez změny grafického režimu.K čemu to je? Osobně mám zkušenost, že tohle věci spíš rozesralo (např. na ATI Rage s GFX a KMS je pouze černá obrazovka) a výhodu žádnou nevidím.
Zeptej se desktopáků, proč dělali do grubu grafický režim, proč do jádra cpali KMS, proč velká trojice ovladačů grafiky do X bez KMS a framebufferové konzole nefunguje a proč X server startuje do černé místo do šedivé šachovnice.
Desktopáci dělali do grubu grafický režim
Já zapomněl, že na bezhlavém serveru je grafický zavaděč velmi potřebný.
Jaký význam má šedá šachovnice v době, kdy lze optimální rozlišení prakticky vždy detekovat
Třeba na to, aby si poznal, že X server vůbec správně naběhl.
Já zapomněl, že na bezhlavém serveru je grafický zavaděč velmi potřebný.Trochu jsem předpokládal, že si pod desktopáky představuješ vývojáře pracující na grafických rozhraních pro desktop. Proto mě zajímalo, zda máš nějak podložené, že někdo z těchto lidí z ničeho nic začal posílat patche do bootloaderu. Možné to samozřejmě je, jen mě zajímá, zda to máš podložené nebo si to cucáš z prstu.
Třeba na to, aby si poznal, že X server vůbec správně naběhl.Kurzor nestačí?
Kurzor nestačí, protože ten v rámci desktopovatění standardně taky už není vidět.Kurzor není v rámci desktopovatění vidět? Ten tvůj matroš chci taky.
To ostatně odpovídá na otázku ohledně desktopáků. Nejde o to kdo, ale proč.Teď mám spíš pocit, že nejde ani o to kdo, ani o to proč, ale o to že si můžeš zanadávat v diskuzi a je v podstatě jedno na co.
Kurzor není v rámci desktopovatění vidět?
Není. Pusť si Xorg a koukej. Ne nadarmo parametr -retro má v popisku start with classic stipple and cursor
.
Objednáno ve čtvrtek od CZC, den nato dorazila SMS, že zboží je na připraveno na pobočce a cestou z práce jsem si jej vyzvedl. Zdravím PavlixeTož já nemám proti CZC nic osobního, jen mě před mnoha lety připravili na reklamaci o cca 2000 Kč ;), čímž se v seznamu mých obchodů posunuly za obchody, kde se mi to ještě nestalo ;).
V glxgears: 6Ofps vs. 900fps.Jako že ti přestal fungovat vsync a proto je to lepší.
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation G86M [GeForce 8400M GS] [10de:0427] (rev a1) Subsystem: Dell Device [1028:01f2] Kernel driver in use: nvidia Kernel modules: nvidiafb, nouveau, nvidia
Metro jsem zatím viděl jen na obrázku, vidět to takhle naživo je něco jiného. Moc se mi nelíbilo. Dalších asi 10 minut jsem strávil hledáním, jak se dostat na normální plochu a někam do vlastností.+1
Tiskni
Sdílej: