Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Zjistil jsem, že na Abíčku dost dostávám. Z toho důvodu to chci nějakým způsobem vyvážit. Jsem člověk, který je nerad na obtíž druhým a nemám rád pocit dluhu. I když v oblasti softwaru, aplikací či nějakých IT řešení toho moc nabídnout nemohu. Mohu ale nabídnout to co opravdu umím. Umím komunikovat a umím třeba složit kompliment či kritizovat. Dostal jsem nápad, že průběžně popíši v miniblozích, co to je kompliment, kritika, hodnocení. Jak se to od sebe liší a jak a kde co se dá použít.
Pokud někdo bude mít zájem, může vznést dotaz, polemizovat, nesouhlasit. Prostě povedeme diskusi. Pokud žádná diskuse nebude, pravděpodobně to bude znamenat, že není ani zájem o téma. Pak budu svůj čas a energii věnovat něčemu jinému.
Každý jeden z nás potřebuje ujištění. Ujištění, že je přijatelný pro ty druhé, ujištění, že je mu nasloucháno a ujištění, že jedná dobře a je tedy dobrý. Kdo to nemá, má problém. Kupodivu většina z nás potřebuje mnohem více ujištění o své přijatelnosti než pochvalu.
Já vím, že většina psychologické či pedagogické literatury říká: „Chválit, chválit a zase chválit. Chvály není nikdy dost.” V té souvislosti vzpomínám na jednu svoji známou, která si přečetla že má myslet „pozitivně”. Sotva ten spisek dočetla začala myslet jen a jen pozitivně. Stále se usmívala, stále byla vlídná a stále chválila lidi kolem sebe. všechno bylo „úžasné, skvělé a velkolepé.”
Cokoliv kdo řekl a udělal by jí pochválen. Oceněn a „milován.” Podotýkám, že četla jednu z těch amerických kuchařek na štěstí. Takové toho typu: „Jak si získat přátele.” Případně: „Jak působit na lidi.” nebo čert ví jak se to jmenovalo. Chválila tak dlouho a tak vehementně až podle jejích vlastních slov: „Začala jsem se cítit jako kráva, co ji nikdo nerozumí.” Naštěstí ji došlo, že stále chválit je vlastně docela slušná hovadina, a když je mi do pláče, usmívat se může být taky docela o zdraví.
Zjistil jsem během života, že lze lidem celkem bez problému říci jakoukoliv kritiku. Tedy pokud kritizovat umíte. Pokud umíte říci tomu druhému nikoliv co je správné a nebo nesprávné, ale co se s vámi děje, když vidíte jak se chová, jak mluví, co dělá.
Pocit je to co cítíme. Tedy: „Radost, smutek, hněv, bolest, Nervozita, klid, nejistota, jistota, hnus,”. A další. Umíme-li sdělovat těm druhým co cítíme, říkáme jim pravdu o sobě a jsme pro ně srozumitelní. Jsme-li pro druhé srozumitelní většinou jsme i bezpeční. Pro ně. Vědí co od nás mohou čekat.
Hodnocení je to co hodnotíme. Mluvíme o tom co je krásné, špatné, dobré a zlé. Hodnocení většinou vyvolává silné emoce. jako strach, hněv, nejistotu. Málokdy radost a štěstí. I takzvané „pozitivní” hodnocení, jak jsem si uvedli na příkladu mé známe uvádí ty druhé dost často v nejistotu. Jak to myslel, co tím chce říci a co od nás vlastně chce? Stáváme se soudci. Soudci jsou ve společnosti většinou obávaní. Ale ne vždy přijímaní.Příznivě. Jak se zdá lidé chválu vnímají jako hodnocení a podle toho jednají.
Sdělované pocity většinou tuto negativní reakci nevyvolávají. Aspoň ne tolik. Navíc vyslovený pocit snižuje emoční hladinu. Dá se to přirovnat k papiňáku. Ventil slouží k udržení bezpečného tlaku v nádobě. pokud není dojde k explosi. V komunikaci se říká „Kde není exprese, je explose.” Tedy kde není uvolnění dojde k výbuchu. Ten bývá velmi často velmi destruktivní.
Tak na začátek by to stačilo a pokračování co nejdřív. Nepochybuji, že někteří z vás jsou natolik přemýšliví aby dokázali věci dát do souvislostí a vyvodit závěr. Zatím se mějte.
Tiskni
Sdílej:
Emacs je skvělý operační system bez textového editoruTak o tom můžeme vést sáhodlouhé a plamené diskuse
Nevim jak moc tu jde o podcenovani, ale ja osobne bych rekl ze vubec. Jak pisete, ctenari tu jsou asi dost vzdelani, ale osobne nekdy pochybuji, ze umi treba kritizovat tak, aby to nepreslo v osobni utok. Samotne vzdelani NEMUZE nikdy nahradit jiste spolecenske navyky (nebo "taktnost") a treba ja osobne se obcas dostanu do situace, kdy chci vyjadrit svou kritiku, ale nevim jak, abych neurazil. Vim, ze clanek nikdy nemuze nahradit realnou praxi, ale pokud pomuze alespon v jednom takovem pripade, pak jsem za nej ohromne vdecny - stejne jako kdyz alespon pomuze trochu se zamyslet nad tim, jestli na svem vystupovani nemuzu neco zlepsit...
Stejne tak pokud pomuze alespon par jedincum na ABCLinuxu k trochu civilizovanejsi komunikaci s okolim (tedy to, o cem autor chce psat predevsim), pak smele vpred...
A co se tyka registrace - OK, tak neni registrovan. Z toho co pisete bych vyrozumel, ze Vy "registrovana" jste. Na druhou stranu - on ma snahu neco zmenit k lepsimu. Pokud je tento fakt pro Vas opravdu tolik neakceptovatelny, pak prosim zkuste udelat neco podobneho a lepe.
Ty chceš každého mít ráda
a kdekdo Tebe milovat chce též,
tak dobře ti dělá, však vědět bys už měla,
že to je právě věc, ve které stále chybuješ.
Ty příliš sympatií plýtváš,
to potom není o co stát,
tak dlouho budeš chtít každého ráda mít,
až nikdo už tě nebude mít rád.
Jak to bylo - kde není exprese, přijde exploze? Ale to začínáš odprostředka. Napřed pořád přikládáš a pak se divíš, že to hodlá explodovat. Když už tam máme nálož, nezbývá než ji nějak vypustit, s tím souhlasím. Ale ta nálož není tak úplně povinná.