Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »To si snad děláš prdel, Jendo. Jardík se tě ptá na podporu AMD grafik ve FreeeBSD. Ty mu dáš odkaz na PlayStation. Když se Jardík ptá na OSS ovladače, tak ty mu dáš odkaz na sound support. Víš vůbec co to je catalyst? To je proprietární ovladač gr. karet od AMD. Lysohlávky ještě nerostou, ale ty sis asi už nějaké vypěstoval doma v truhlíku, jinak si to nedovedu vysvětlit.
OSS ovladač na ATI či AMD grafiky (xf86-video-ati) ve FreeBSD funguje, byl portován z Linuxu. Zkoušel jsem to už před lety. Z proprietárních ovladačů tam funguje jen nvidiácký. Jinak ale provozování FreeBSD a jeho klonů na desktopu nemá dle mého názoru význam. Stěží se tam dá zprovoznit vše, co funguje bez obtíží v jakékoli linuxové distribuci. Hraní si s FreeBSD má asi stejnou hodnotu, jako kdyby sis hrál doma s camprdlíkem, Jendo.
Ještě bych to kapánek upřesnil. Z linuxu byly portovány záležitosti jako KMS a DRM, driver xf86-video-ati portován přirozeně nebyl, ten je součástí xorgu a ten je pro všechny systémy unixového typu, to jsem se blbě vyjádřil. Jardíkovi šlo asi hlavně o to, zda má open source ovladač amd hardwarovou akceleraci. Pro některé (hlavně starší) grafiky ji má a koukal jsem, že na FreeBSD běží i Gallium3D. Na A10-7800 nevim, to je poměrně nový čip, časem to snad poběží dobře i na FreeBSD.
Určitě ale Jardíka nezajímal Open sound system, pravěký zvukový systém, co jsi nalinkoval. To jsi zabrousil úplně do jiných vod, Jendo
Tiskni
Sdílej: