Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Vůdce pakistánského Talibanu Hakimulláh Mahsúd jich měl o jeden víc než pouliční kočka. Pentagon oznámil smrt Mahsúda úhrnem osmkrát.
Pro utradebily je tady toto. Co to krucipísek má znamenat? Sežere to někdo kromě debilů (typu backinabag), že zrovna včera zaútočil džihádista (asi ze Sýrie) na Kapitol v USA?
Gambit je rozehrán a dáma (či spíše král) je v Sýrii. Teroristé posilují, ale hlavní figura je pořád na šachovnici.
Bude to těžká partie, a první kroky a tahy se celkem (podle mého pozorování) daří. Oblbování veřejnosti jde asi podle plánu. Nemám pochybnosti, že tomu většina idiotů, co si hrají na Charlie Hebdo dokonce i věří.
Cíl všech těchto kašpařin je Damašek a Bašár Asad. Ne, že bych to předtím už dávno nevěděl, ale tato divadelní představení mě v tom jen utvrdila.
Název zápisku jsem si vypůjčil z jedné národně-obrozenecké opery. Tu operu dnes málokdo zná kromě pana Smolíka, pan Smolík chodil i na Alexandrovce, to mu nemohlo uniknout. Já jsem kulturní barbar, ale pád Arkony pociťuji dnes všude, nejen na abclinuxu.
Řeč nebude o více než čtyřicet let starých událostech v Londonderry, ale o nových událostech v Doněcku. Bloody Sunday je na Ukrajině minimálně obden, ne-li každý den. Netřeba to protahovat, viz. odkaz zde (kdo není v obraze) a zamyslel jsem se, jak by mohl vypadat lokální pozemní protiúder Ruské federace :-).
Při znalosti tamních reálií se mi to jeví jako velmi pravděpodobné. Pokud bychom to ale brali vážně, tak Rusko pokud by chtělo, tak je Ukrajina obsazená za pár dní. To by visel Porošenko za nohu jako Mussolini na náměstí a "premiér" Jaceňuk by na tom nebyl o moc lépe. Zkrátka a dobře, řekl bych, že Rusko udeří. Už jen z prestižních důvodů, nenechá si srát na hlavu, ať je to jak chce, ten dělostřelecký granát mohl vystřelit kdokoliv.Bohužel ruští agenti FSB pronikli do všech sfér veřejného života v ČR a spáry nenasytného ruského medvěda se roztahují i nadále.
Včera vyplaval v médiích na povrch dlouho utajovaný a tutlaný incident britské a francouzské jaderné ponorky, který se stal už v noci ze 3. na 4. února. Je velice zajímavé, že o tomto incidentu napsal jako první britský bulvární plátek The Sun, a ne seriozní média.
Že neznáte Horsta Fuchse? Určitě ano, stačí si jen vzpomenout na podmanivého chlapíka s naušnicí a Velmistra Teleshopingu. Vyučený automechanik je nyní kreativním ředitelem firmy WS Teleshopping, která má centrálu ve Vídni a prodává v několika zemích Evropy i v USA.
V tomto blogovém zápisku bych se chtěl zabývat především jednou počítačovou hrou. Chtěl bych ji porovnat v nadčasovém měřítku s tím, co se skutečně stalo. Jedná se o hru Tom Clancy's Rainbow Six: Rogue Spear a Ghost Recon.
Masírování Čechů "pravdou" o současné energetické krizi pokračuje dál v duchu "nejdůvěryhodnějšího zpravodajského portálu na českém internetu", což o sobě tvrdí portál idnes. Já jsem toto zpravodajství zkonfrontoval s britskými listy, kde se informuje i o dalších zajímavých skutečnostech.
Spojenci ve druhé světové válce bojovali proti Hitlerovi a jeho vazalům a jejich cílem byla bezpodmínečná kapitulace Německa. Operace Sunrise je krycí název jedné z nejtajnějších operací tajných služeb v době konfliktu. Byla až tak tajná, že se informace o ní rozhodl zveřejnit až americký prezident Clinton v roce 1998.
Rok se s rokem sešel a máme tu opět Silvestrovské oslavy. U nás v českých zemích připadá Nový rok podle gregoriánského kalendáře na 1. ledna. Posílají se různá přáníčka a smsky, a lidé si berou různá předsevzetí do dalšího roku.
Frugalware je poměrně mladá distribuce (první stabilní vydání se objevilo na světě v roce 2004) vycházející hlavně ze Slackware. Systém je kompilován pro moderní procesory architektury i686 a x86_64. Znamená to, že Frugalware spustíte na sestavách s procesory Pentium II a vyšších (a samozřejmě na adekvátních procesorech AMD a 64-bitových procesorech). To se odráží hlavně na rychlosti operačního systému a v porovnání s ostatními binárními distribucemi si vede Frugalware opravdu dobře. Systém sice nelze provozovat na starých "vykopávkách", ale k tomu jistě poslouží řada jiných a třeba i na tento účel specializovaných live distribucí.
Nějakou dobu už používám skvělou live distribuci Slax. První věcí, která na člověka vykoukne po startu Slaxe je bootovací nabídka v angličtině a "Thanks for using Slax". Někoho by to možná mohlo překvapit, zvláště když si přečte informaci na webu slax.org, že Slax je multijazyčný, a je přeložen do mnoha jazyků. Rozhodl jsem se tedy menu lokalizovat.
První moje kroky vedly samozřejmě na stránky s dokumentací. Text bootovací nabídky v sobě ukrývá soubor slax.cfg, který je v adresáři /boot na médiu, z kterého spouštíte Slax. Soubor má poměrně pochopitelnou syntaxi a tak jsem se zaradoval, že přeložení nabídky bude otázkou pár minut. Jenže ouha - při startu se namísto našich krásných písmen objevovaly různé muří nohy a další paznaky. Řešení problému mi dalo docela zabrat, ale nakonec se vše v dobré obrátilo .