Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.
Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Testováno v prostředí s vysokou teplotou a vlhkostí, test závěsu víka, test pádu v zapnutém a vypnutém stavu, akustický test, testován tlak na vrchní víko a v oblasti opření dlaní, testována konstrukční odolnost na otřesy a vibrace, test na elektrostatický výboj, testován při polití kapalinou, test MTBF (střední doba bezporuchového provozu)Myslím si ale, že třeba takové IBM ThinkPady mají mnohem bytelnější case určený i do terénu. Detailní fotečky najdete na mé stránce o tomto kompíku.
Mám TravelMate 2302LC. Šasi je pravděpodobně z plastu. Pokud ho nenosíte v speciální notebookové brašně nebo batohu, ale v obyčejném batohu, může se trochu poškrábat. Od zápěstí mám ošoupané fleky před klávesnicí a od prstů na jednotlivých klávesách.
V zasade stejne vypadal mu TM420 po 2,5letech noseni v batohu akorat stribrne viko postupne ztratilo lesk a misty bylo pouze sedive
Myslím si ale, že třeba takové IBM ThinkPady mají mnohem bytelnější case určený i do terénu.
Pred dvema dny jsem mel naprosto rozebrany starsi plastovy R30 okolo displeje je kovovy ram z cca 0,8 list na zkrut velmi tuhy, bohuzel kostka zamkove dlazby z vysky cca 0,5m prosla plastem :(
Na zavrenou T40 /slitina/ si muze 80kg chlap bez problemu stoupnout /overeno kolegou/
Ja momentalne vlastnim X40 /plast/ uz jsem ji i ucil letat O:) a zatim vsechno OK..
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
) jestli nekco chcete podrobnejis info, tak se ozvete
. koupil jsem si acer 2350 s celeronem m360 (1,4ghz) a nejaky power management? v klidu zapomente, speedstep to nema, na baterku mi to vydrzi cca 1,5 hodiny. akorat ma ten procesor cpu throttling (tusim ze 6 kroku). ale jako prenosny pocitac to jde. co byste chteli za 15500,- kc.
zeptam se vazeneho kolegy, co mu pise hdparm -i /dev/hda, na jakem udma mu bezi disk?
/dev/hda:
Model=HTS424040M9AT00, FwRev=MA2OA71A, SerialNo=MPA248Q2EJA9SE
Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec Fixed DTR>10Mbs }
RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=4
BuffType=DualPortCache, BuffSize=1739kB, MaxMultSect=16, MultSect=16
CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=78140160
IORDY=on/off, tPIO={min:240,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}
PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4
DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2
UDMA modes: udma0 udma1 *udma2 udma3 udma4 udma5
AdvancedPM=yes: mode=0x80 (128) WriteCache=enabled
Drive conforms to: ATA/ATAPI-6 T13 1410D revision 3a:
* signifies the current active mode
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Tiskni
Sdílej: