Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Konečně jsem se dokopal upgradovat na Debian Etch. Doma se starám celkem o 2 počítače, takže jsem to vzal postupně. Na prvním (stolním) počítači jsem napsal apt-get dist-upgrade a po restartu jsem se divil, že to nefunguje. Když jsem si přečetl návod, tak jsem věděl proč. Takže jsem udělal čistou instalaci, aspoň se všechno nakonfiguruje pořádně a zmizí (moje) ohnuté konstrukce, které vznikají v zápalu choré mysli.
Cílem zápisku je hlavně uchovat si vědomosti, kdybych náhodou musel přeinstalovát. Také doufám, že se to někomu bude hodit.
K instalaci jsem použil CD se síťovým instalátorem ("Official netinst image").
Instalace prvního počítače probíhala vcelku hladce. Přivítalo mě klasické prostředí známé z dřívějška (četl jsem kdesi o grafickém instalátoru, ale ten se nekonal, asi jsem měl víc studovat nápovědu, stejně je to na jedno brdo). Ptalo se to na všemožné věci, od jazyka instalace, klávesnice, přes timezone, locales atd.
Při rozdělení disku jsem zapřel partition s daty (/home), i když instalátor by ji asi uměl připojit, ale data zachovat. Moc tomu nevěřím, tak jsem si /home připojil až po instalaci (záznam v /etc/fstab)
Při výběru sad balíků ("Coolections of software") k instalaci bylo na výběr několik málo položek, tak jsem vybral "Stolní počítač", "Tiskový server" a "Standardní systém" (neručím za přesnost popisků). Potom už se to na nic neptalo a stahovaly se balíky.
Po stažení balíků se začlo konfigurovat a instalátor se občas na něco zeptal. Jediný problém jsem zaznamenal, když se instalátor septal na něco v souvislosti s uswsusp. Kliknul jsem na "Zpět", což byla chyba, instalátor přestal pracovat, tak jsem to celé típnul a rozjel instalaci znova (podruhé jsem odklikl "Ne"). Možná to šlo nějak rozjet, ale zrovna mě nenapadlo jak.
Po restartu všechno zhruba fungovalo, jenom bylo potřeba doladit několik věcí:
Trochu nepříjemně mě překvapil CUPS. Konfiguroval jsem tiskárnu HP DeskJet 710C. Nastavení jsem naklikal hned, ale zkušební stránka se nevytiskla. V logu byl anic neříkající hláška. Po chvíli zkoušení jsem přišel na to, že chybí některé balíčky, hlavně pnm2ppa. Po doinstalování tisk funguje.
Instalaci notebooku (Dell Latitude D600) jsem tady popisoval dříve [1], takže jsem měl základní vědomosti pohromadě.
Instalátor se mě tentokrát nezeptal skoro na nic, snad ani kolik je hodin. Při výběru sad balíků k instalaci jsem vybral "Stolní počítač", "Notebook", "Web server" a "Základní systém" (opět neručím za přesnost popisků).
Při procházení popisu předchozí instalace (Sarge, [1]) jsem narazil na několik změn a pár vyslovených zrad.
ipw2200: Detected Intel PRO/Wireless 2200BG Network Connection ipw2200: ipw2200-bss.fw request_firmware failed: Reason -2 ipw2200: Unable to load firmware: -2 ipw2200: failed to register network devicepřípadně
ipw2200: probe of 0000:02:03.0 failed with error -5Se správnou verzí firmware by se mělo objevit něco ve smyslu
ipw2200: Intel(R) PRO/Wireless 2200/2915 Network Driver, 1.2.0mq ipw2200: Copyright(c) 2003-2006 Intel Corporation PCI: Enabling device 0000:02:03.0 (0100 -> 0102) ACPI: PCI Interrupt 0000:02:03.0[A] -> Link [LNKB] -> GSI 5 (level, low) -> IRQ 5 ipw2200: Detected Intel PRO/Wireless 2200BG Network Connection ipw2200: Detected geography ZZD (13 802.11bg channels, 0 802.11a channels) eth1: NETDEV_TX_BUSY returned; driver should report queue full via ieee_device->is_queue_full. eth1: no IPv6 routers present
... allow-hotplug eth1 iface eth1 inet dhcp wpa-conf /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf ...Nevím, jak je to možné, ale doma mi wifi funguje. Ale stává se, že ač to vypadá, že síťová rozhraní jsou nahozená, tak mi síť nefunguje. Řeším to tak, že shodím a nahodím rozhraní, kterým chci být připojen a pak to zase jede.
Section "InputDevice" Identifier "Synaptics Touchpad" Driver "synaptics" Option "SendCoreEvents" "true" Option "Device" "/dev/psaux" Option "Protocol" "auto-dev" Option "LeftEdge" "85" Option "RightEdge" "1010" Option "TopEdge" "85" Option "BottomEdge" "730" Option "FingerLow" "25" Option "FingerHigh" "30" Option "MaxTapTime" "180" Option "MaxTapMove" "220" # Option "FastTaps" "1" Option "VertScrollDelta" "100" Option "HorizScrollDelta" "0" Option "MinSpeed" "0.09" Option "MaxSpeed" "0.50" Option "AccelFactor" "0.30" Option "CircularScrolling" "1" Option "CircScrollTrigger" "6" EndSection
Tato sekce je spíš seznamem toho, co se musí doinstalovat a nastavit, neobsahuje žádné převratné novinky.
Následuje seznam balíčků, které je potřeba (u mě) dodatečně nainstalovat (nebyly v základní instalaci).
Tiskni
Sdílej: