Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Po dlouhém škudlivém boji (=váhání) jsme si pořídili domů jednoho Linksyse a teďka jsem ho konečně rozchodil na wifi rozhraní. Mam trable s dhcp, mandrivácký nástroje si nerozumněj s modulem od Madwifi. Tak jsem se dokopal k hledání v diskusi, postup jsem našel i přes nápovědu, nakonec jsem našel zakopaného psa v tom, že nastavuji defaultní gateway jako hostname routeru a ne jako ajpinu.
Tedy kouzelná formulka zní:
ifconfig ath0 192.168.0.42 netmask 255.255.255.0 up route add default gw kamelotČasem bych do něj rád nalil firmware s command lajnou jako u klasickýho cisca, pokud na takový narazím. Podle diskuse na CzfreeNet by to nemělo být problém.
Pro zvědavce stránka Linksyse na wikipedii.
A podrobnosti? Umí qos, ale nevidim v něm uptime ani nějaké statistiky, neumí telnet. Tady na AbcL jsem našel článek o OpenWRT, mam co studovat.
Kdyby byla veřejná ajpina, bylo by zajímavější něco s usb. Tak snad časem.
Tiskni
Sdílej:
ifconfig
vs iproute
najdeš i zde na serveru Jj, dík, u ethernetu mi stačilo třeba i ifconfig eth0 dynamic
, to jsem zkusil snad u Knoppixu, když jsem mu musel před tím vnutit modul síťovky, ip
už používám ve formě ip addr show
a ip link show
netstat -i
, když něco nesedí, tak nemam ve statistice jen ok pakety. Pokud jde o dns, něco mi furt přepisuje /etc/resolv.conf>code
- jelikož mam zaplý dhcp, tak se nedivim :-/, ta
O těch flamewarech jsem už něco zjistil kdysi, když jsem objevil, jak nastavovat MAC adresu.
Ano, už jsem si všiml, že si dva Michaly pletu, respektive mi tak nějak splývají v jednoho ... to je hrůza, co? Vidim Michal ... a řikam si "hele, Michal z Blanska a s trikolórou ..."
Tak ten kamelot v routě makal asi proto, že jsem měl v /etc/hosts
vyplněnou jeho ajpinu. Teď si s tim hraju dál, nejde mi to s WEPem, klíče nastaveny na obou stranách. Wireless SSID Broadcast je vypnutý, v kwifimanageru stále ale SSID vidim (?).
Madonna mia, stačilo vypnout wep ... asi to budu muset komplet psát v command lajně. Čili nahodit onim magickym dvouřádkem wifi a pak ještě dopsat iwconfig ath0 enc off
. Jak těžké porodní bolesti .
Kompletní (současný) skript:
rmmod ath_pci echo modul ath_pci odebran sleep 3 modprobe ath_pci echo modul ath_pci nahran ifconfig ath0 192.168.0.42 netmask 255.255.255.0 up route add default gw 192.168.0.254 #iwconfig ath0 enc off iwconfig ath0 key 381C86F462A7783EEF07A9C008 ifconfig ath0 iwconfig route #route add default gw kamelot
Včera jsem aktualizoval firmware na 4.30.12, linksys naběh, pak jsem dal "factory default" a už je mrtvej ... tak shánim jtag programátor, sériovej kabel apod., linksyse už mam rozdělanýho a místo, kam se ten kabel připojí, vidim, nějaké info jsem taky našel, tak poznáme.