Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Po dlouhém škudlivém boji (=váhání) jsme si pořídili domů jednoho Linksyse a teďka jsem ho konečně rozchodil na wifi rozhraní. Mam trable s dhcp, mandrivácký nástroje si nerozumněj s modulem od Madwifi. Tak jsem se dokopal k hledání v diskusi, postup jsem našel i přes nápovědu, nakonec jsem našel zakopaného psa v tom, že nastavuji defaultní gateway jako hostname routeru a ne jako ajpinu.
Tedy kouzelná formulka zní:
ifconfig ath0 192.168.0.42 netmask 255.255.255.0 up route add default gw kamelotČasem bych do něj rád nalil firmware s command lajnou jako u klasickýho cisca, pokud na takový narazím. Podle diskuse na CzfreeNet by to nemělo být problém.
Pro zvědavce stránka Linksyse na wikipedii.
A podrobnosti? Umí qos, ale nevidim v něm uptime ani nějaké statistiky, neumí telnet. Tady na AbcL jsem našel článek o OpenWRT, mam co studovat.
Kdyby byla veřejná ajpina, bylo by zajímavější něco s usb. Tak snad časem.
Tiskni
Sdílej:
ifconfig
vs iproute
najdeš i zde na serveru Jj, dík, u ethernetu mi stačilo třeba i ifconfig eth0 dynamic
, to jsem zkusil snad u Knoppixu, když jsem mu musel před tím vnutit modul síťovky, ip
už používám ve formě ip addr show
a ip link show
netstat -i
, když něco nesedí, tak nemam ve statistice jen ok pakety. Pokud jde o dns, něco mi furt přepisuje /etc/resolv.conf>code
- jelikož mam zaplý dhcp, tak se nedivim :-/, ta
O těch flamewarech jsem už něco zjistil kdysi, když jsem objevil, jak nastavovat MAC adresu.
Ano, už jsem si všiml, že si dva Michaly pletu, respektive mi tak nějak splývají v jednoho ... to je hrůza, co? Vidim Michal ... a řikam si "hele, Michal z Blanska a s trikolórou ..."
Tak ten kamelot v routě makal asi proto, že jsem měl v /etc/hosts
vyplněnou jeho ajpinu. Teď si s tim hraju dál, nejde mi to s WEPem, klíče nastaveny na obou stranách. Wireless SSID Broadcast je vypnutý, v kwifimanageru stále ale SSID vidim (?).
Madonna mia, stačilo vypnout wep ... asi to budu muset komplet psát v command lajně. Čili nahodit onim magickym dvouřádkem wifi a pak ještě dopsat iwconfig ath0 enc off
. Jak těžké porodní bolesti .
Kompletní (současný) skript:
rmmod ath_pci echo modul ath_pci odebran sleep 3 modprobe ath_pci echo modul ath_pci nahran ifconfig ath0 192.168.0.42 netmask 255.255.255.0 up route add default gw 192.168.0.254 #iwconfig ath0 enc off iwconfig ath0 key 381C86F462A7783EEF07A9C008 ifconfig ath0 iwconfig route #route add default gw kamelot
Včera jsem aktualizoval firmware na 4.30.12, linksys naběh, pak jsem dal "factory default" a už je mrtvej ... tak shánim jtag programátor, sériovej kabel apod., linksyse už mam rozdělanýho a místo, kam se ten kabel připojí, vidim, nějaké info jsem taky našel, tak poznáme.