V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
a podle stejného principu chceme v této době měnit datumCožeto?
Ale pak by to chtělo ještě něco s tou celou částí a obávám se, že 365-366 dnů se nijak logicky rozdělit nedá, prostě 12 měsíců po 30 dnech plus 5-6 dnů navíc rozdělených mezi měsíce nám zůstane.Existuje návrh na 13-měsíční kalendář - International Fixed Calendar.
tak by byla na světě místa, kde by tohle právě neplatilo.Ne, právě i na těch místech by platilo, že vstáváte v pondělí ráno a jdete spát v pondělí večer. Stejně jako když někdo, kdo pracuje do noci, jde spát dneska ve 2:30 a po osmi hodinách vstane zejtra v 10:30. A vůbec mu nevadí, že se mezitím nezměnilo datum na hodinkách.
nebylo by z toho jasné, jestli to má být jeden den dopoledne / dříve odpoledne, nebo další den později odpoledne... samozřejmě to má být obráceně
...a napsal jsem příklad takového problému.Můžeš mi to prosím zopakovat, nedaří se mi to najít. Díky.
Takže sice přesnou představu, jak by ten formalismus vypadal nemám, ale určité vymezení je zjevné.Já nevím, mě to tak zjevné nepříjde. Těch možností může být celá řada.
Ten příklad toho problému je, že by se datum měnilo mezi svítáním a soumrakem, některé důsledky nazačil kralyk tady.Ale to není žádný skutečný problém vyplývající ze změny data. To je naprosto přirozený důsledek situace, kdy při změně paradigma je potřeba změnit i odpovídající formalizmus. Mimochodem ty Kralykovi 'problémy' mají tolik řešení, že nevím kde začít. Nejjednodušší je asi to co navrhoval trekker - úterý je druhý den v týdnu (který začíná pondělím) - ale je možné, že by se našlo lepší řešení.
datum chápu jako součást času a pochopitelně v tom systému existuje, proč by neměl?Je to jedna z možností, jak se vyhnout tomu, že se datum mění uprostřed den. I když, uznávám, asi poněkud extrémní.
Důležité je, že význam takových označení, byť může být široce přijímán, není nijak oficiálně kodifikován a slouží veskrze pro idividuální potřeby lidí v situacích, kdy je to užitečné.Jenže čím víc se bude široce přijímaný systém rozcházet s oficiálně kodifikovaným, tím větší zmatky z toho budou. V podstatě to problém s přepočítáváním časových zón, který řeší ti, co nějak spolupracují se lidmi z jiné časové zóny (znám to důvěrně za posledních víc než 10 let) přesouvá do každodenního života všech, i těch, pro které jsou časové zóny jen učivo ze zeměpisu.
Mimochodem ty Kralykovi 'problémy' mají tolik řešení, že nevím kde začít.No já tím nechtěl říct, že řešení neexistuje, pouze že nastane rozkol mezi oficiálním systémem a tím reálně / lidově používaným ...
Naopak na problémy spojené s tím, že mají moji kolegové po světě různý čas a různé datum narážím neustále.Na to taky narážím neustále a když vynechám to, že v určité době je u nás den a jinde noc, což žádný systém značení a počítání času nevyřeší, tak náročnost řešení těch problémů je zhruba stejná jako u toho, že datum se mění uprostřed dne.
nějakým neoficiálním časovým systémemTak o to právě jde. Nahradit systém, který nám nevyhovuje systémem, který nám vyhovuje. A v okamžiku, kdy takový systém nalezneme není důvod, aby nebyl tím oficiálním. Je pochopitelné že ta 'vhodnost' bude silně individuální, o tom nikdo nepochybuje. Problém časových zón (a existence letního času) je v tom, že pro přesné určení bodu na časové ose vyžaduje krom vlastní časové značky ještě další informace na jejichž základě je potřeba provést více či méně náročnou transformaci té souřadnice (viz ta analogie se zeměpisnou délkou). Nevýhoda systému, který navrhuji pak spočívá v ... [no a tu já právě nevidím]. Takže pro mě je analýza nákladů a přínosů poměrně jednoduchá.
Nevýhoda systému, který navrhuji pak spočívá v ... [no a tu já právě nevidím].Třeba v tom, že velmi slučná šance, že to povede k tomu, že dost lidí na některých místech světa bude používat nějaký neoficiální systém, protože ten oficiální bude neintuitivní. A to povede k nutnosti používat krom vlastní časové značky ještě další informace a na jejich základě dělat transformace.
což oslabuje tvůj argument, že na základě té analogie jsou časové transformace nesmyslné.To jsme si nerozuměli, tohle já nikdy netvrdil. Já tvrdil, že ty transformace jsou zbytečné a proto jsou nesmyslné ty systémy, které takové trasformace vyžadují. Jistěže existují lokální prostorové souřadné systémy. Např. kůlnu vyměřuji vzhledem k pozemku na kterém stojí. Stejně tak existují i lokální časové souřadné systémy. Nicméně smysl diskuze od kterého jsme se znacně odchýlili bylo zda a případně jaké praktické problémy s sebou nese změna data v průběhu denního svitu.
... ty transformace jsou zbytečnéV tom případě se ptám, proč jsou zbytečné?
...jaké praktické problémy s sebou nese změna data v průběhu denního svitu.To jsem psal třeba tady: Třeba v tom, že velmi slučná šance, že to povede k tomu, že dost lidí na některých místech světa bude používat nějaký neoficiální systém, protože ten oficiální bude neintuitivní. A to povede k nutnosti používat krom vlastní časové značky ještě další informace a na jejich základě dělat transformace. Nebo kralyk tady. A jak už jsem psal - není to nic fatálního nebo neřešitelného. Naopak, různých řešení se dá najít dost. Jenže totéž platí i pro praktické problémy vycházející z čásových zón.
To, že ten problém nevidíš, nebo neuznáváš, je IMHO tím, že jsi zvyklý uvažovat dost abstraktně. Pro sebe osobně ho taky nevidím. Ale umím si představit, jak by to mnoho jiných lidí mátlo.Však já sám psal, že fakt, že ho nevidím neznamená, že neexistuje, a že se nechám rád opravit. To že ho vlastně nevidíš ani ty (ačkoli jím argumentuješ) mě trochu překvapuje, ale vlastně to není podstatný. Shrňme to tedy tak, že pokud by takový problém existoval, pak by mohl být důvodem pro to o takové změně přestat uvažovat.
Ty výhody globálního UTC mi nepřijdou nijak významnéNo pokud pořád nemáme tu nevýhodu tak ten poměr vůhody/nevýhody vyjde pořád ve prospěch toho globálního času.
A to pravidelně spolupracuju s lidmi napříč planetou už hodně dlouho.To je možná ten problém. Většinou s tím mají potíže lidé, kteří se do takové situace dostávají zřídka a neuvědomují si ta úskalí.
Krom toho, jak jsme (aspoň doufám) shodli, by aspoň na některých místech světa velmi pravděpodobně vznikl neoficiální systém značení času.Tak to se obávám, že jsme se neshodli. Já jen říkal, že pochopitelně bude existovat lokální časový souřadný systém typu 'odpoledne', 'napodzim', 'po obědě'. Nicméně na otázku kolik je hodin by ti všichni odpověděli stejně.
Zkus nad tím přestat přemýšlet jako programátorJá nejsem programátor. To je nicméně zažítá představa, že většina místního obsazenstva pracuje v IT, možná by bylo zajímavý na to téma udělat někdy anketu...
...způsob vyjádření šikovný pro každodenní život, který se obvykle pro většinu lidí odehrává na relativně omezeném území.No ale mě přijde stejně šikovný jako ten současný, i v lokálním měřítku (to že budou mít všichni lidé stejný čas s tím vlastně v principu nesouvisí). V čem je ta nešikovnost? O tom se tu pořád bavíme.
Jo a zavedení univerzálního celosvětového UTC by diskuzi, jestli letní čas ano nebo ne vůbec nevyřešilo.Jakto?
Co by znamenalo třeba 3.4. začátkem dne?A co to znamená teď? Už na první pohled to má dvě zásadně se lišící interpretace.
V souřadných systémech se tranformace obecně dělají...Doplnil bych: ... pokud k tomu existuje důvod.
To, že v jednom transformace (ne)dává smysl, nic neříká s smysluplnosti transformací v tom druhém.Smyslem nebylo dovozovat (ne)smyslnost transformace per se, ale poukázat na to, o kolik jednodušší může být práce se systémem, který tuto trasformaci nevyžaduje.
Tedy pokud je jedinou, nebo hlavní, společnou vlastností to, že jsou to souřadné systémy, je to dost slabá argumentace.Jak jsem už psal, problém příkladů spočívá v tom, že vyžadují od protistrany trochu ochoty chápat smysl té analogie. Což ale platí o diskuzi obecně.
Mimochodem bývaly doby, kdy těch nultých poledníků bylo víc.A proč už není? Nemůže to souviset s tím, že systém s jediným nultým poledníkem je jednodušší (či obecně poskytuje nějaké výhody oproti systému jinému)?
Krom toho systémů pro určení polohy se používá hodně a transformace mezi nimi se běžně dělají. A tyto systémy mívají i lokální počátky.To moc dobře vím. Například Swiss Grid. Myslím, že bych obtížně hledal lepší argument pro unifikovaný globální čas. Díky!
Já chápu, jak to s tou analogií myslíš. Ukazuješ jaká by byla blbost mít spousty nultých poledníků a z toho odvozuješ že je blblost mít spoustu časových zón. Nebo je tvoje myšlenka jiná?Více méně. Nedával bych tam možná tu implikaci. Nedokazuji jedno pomocí druhého (protože ta vazba skutečně není silná).
Nemysel jsem ani tak jiné souřadné systémy, ale třeba jen prosté vyjádření, že nečo je v nějaké vzdálenosti nějakým směrem od nějakého místa.No ale tak to nejsme vůbec ve sporu. Takovéto lokální souřadné systémy pochopileně existují a existovat budou. I v tom čase. Prostě proto, že jsou užitečné. Taky používáš 'za hodinu', 'po obědě' (což může znamenat prakticky cokoli) apod. Třeba Velikonoce jsou definovány takhle lokálním způsobem. Jen si nemyslím, že to nějak souvisí s meritem toho původního vlákna (což mozná ani není tohle).
Jenže co navrhuju já není rozdíl typu: metr od plot (teda vlastně dva, žejo) vs. 50°4'35.088"N, 14°25'24.182"E, ale metr od plotu vs. dva metry od studny.Nikoli - zbytek světa neví, kde máš studnu, nebo plot. Ty navrhuješ metr od plotu vs. x stupňů od rovníku a poledníku. Tam je sice navíc ke změna offsetu ještě změna jednotek, ale to už taková hrůza není, ne? Od té doby, co mám děti si změny času skoro nevšímám. Ten problém není ani tak v tom, že by to vadilo jednotlivci, ale že by to zkomplikovalo komunikaci. Takový pojem zítra, byť ani teď není kdovíjak jasně určený, by byl dost matoucí.
…jak udeřilo na zámku pět hodin německých, což jest okolo 9. hodiny české…
Samozrejme namitka je, ze muzu proste hodit spat a vstavat jako kdyby byl letni cas. Jenomze v praxi to proste nefunguje.Jak to může nefungovat?
Zaprve, clovek ma tendenci se prizpusobit okolnimu svetu a vyzaduje aktivni snahu tomu odolavatTakže jestli tomu dobře rozumím, tak protože nejsi ochotný vykonávat aktivní snahu odolávat přizpůsobování se okolí tak vyžaduješ, aby se okolí přizpůsobilo tobě. Chápu to správně?
...alebo pracoval v nejako zložitejšie štruktúrovanom podniku, a už to drhne podstatne.Přsně tak! Vem si takovýho pracovníka v třísměnném provozu...
Práve že synchronizaovaný s jednou (a pre daný prípad najdôležitejšou) časťou je, ak si môj prvý príspevok prečítaš dôkladne, zamestnanie (práca) tam ako jeden z faktorov uvedený je.
A ani nechcem tvrdiť (aj keď to možno tak vyznelo), že ten režim musí byť vždy synchronizovaný. Nemusí byť, ale v mnohých prípadoch tá individuálna desynchronizácia prinesie viac negatív než pozitív (trebárs vstanem o hodinu skôr, aby som mohol po práci nejaké koníčky robiť o hodinu dlhšie za svetla, lenže ouha, treba napr. vypraviť/odviezť deti do školy v pôvodnom čase, alebo jazdím medzimestským autobusom, lebo nemám v práci kde parkovať, lenže ouha, o hodinu skôr mi tam nič nejde, atď. atď.), takže tvrdiť zástancovi striedania času "nič ti nebráni vstávať a chodiť spať, akoby bol letný čas" je vo všeobecnosti dosť chucpe...
kto ti brani vstavat rano o stvrtej - podla slnka?Biorytmy, a navíc to tak zdá se dělá většina lidí, ve 4 vstává minimum (a část z nich spíš z povinnosti, protože některá povolání to musí dělat a některá povolání trpí terorem ranních ptáčat).
Pokud bychom měli mít velmi blízko z UTC (+0100) tak to už radši rovnou UTC a ušetříme si opruz s přepočty kdykoli děláme něco „vědeckého“; ta jedna hodina už nikoho nevytrhne.Jeden kolega programátor, přesně takhle vyřešil svojí neschopnost napsat fungující kód pracující s časem (přepnul si notebook do UTC). A to jsem si myslel, že je to poslední zoufalec na světě, kterému to dělá problémy.
Děti mají spát, dospělí vlastně taky, jenže ti si to zdůvodní že je to tak lepší.Nó... Kniha Proč spíme uvádí, že je normální, že jsou lidé rozdělení na sovy a skřivany, protože to byla evoluční výhoda, znamenalo to lépe se v noci vystřídat v hlídání skupiny.
Přijde mi, že se z toho snaží vyvozovat něco, co v tom není… Navíc tam má faktické chyby, protože ten „zimní čas“ je ve skutečnosti normální čas, zatímco letní čas je ten nadbytečný nesmysl.
Nicméně shodneme se v tom, že by se čas neměl střídat.
Měli bychom tu mít celoročně UTC+1.
Měli bychom tu mít celoročně UTC+1Proč?
Tiskni
Sdílej: