Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google.com
Pročítal jsem si blogy a docela mě zaujala a možná i pobavila záležitost týkající se zhavarovaného Seznam.cz. Jako podnikatel, který přisel o maily a kontakty na free-mailu, bych fackoval sám sebe. Ale to není to, o čem bych chtěl psát, protože na toto téma již bylo řečeno a napsáno dost.
V některé diskusi jsem narazil na zmínku o Google "kanceláři". Rozhodl jsem se, že se na ni kouknu blíže.
Co nabízí?
- kalendář
- Talk alias kecálek
- online "Office" - tvorba dokumentů a jejich sdílení
- web editor
Nabídka je zajímavá a lákavá. Navíc Google nabízí, že si k nim můžete převést doménu a a již nemáte mail @gmail.com, ale treba @neco.cz.
A teď konečně co mají seznam a Google společného? Jsou to služby FREE. I když Google nabízí i placenou podporu 24/7 za $40 na rok. Tohle ale pro tentokrát vynechme.
Obě společnosti nabízejí FREE služby a to znamená, že neručí za Vaše (naše) data. U Seznamu přijdeme "jen" o kontakty a maily. Pokud však využijeme služby Google kanceláře, můžeme přijít o víc. Kontakty, maily, dokumenty, organizační plán svého života.
Během mé cesty po Google aplikacích jsem viděl i instruktážní videa, jak jsou tyto služby skvělé a lehce použitené. V člověku to vyvolá pocit, že tohle je to pravé, to co vždy hledal. Avšak je tu pořád to velké ALE. Co když přijdu o svá data?
Co říkáte na Google aplikace Vy? Používali by jste je? Nebo je snad i využíváte? Jaké jsou Vaše zkušenosti? Nebojíte se o data?
Věříte Google?
Tiskni
Sdílej:
Vidím, že Google apps mají své uživatele. Napište prosím své zkušenosti, ať ti nerozhodní mají víc informací. Díky.
Má někdo převedenou domenu ke Google?
zvedomitejis...
Ty se však nikdy nedozvíš jestli někdo porušil listovní tajemství Tvé zprávy a už vůbec ne, kdo to byl. A kde není žalobce s důkazy, není ani soudce.To je asi ta největší nevýhoda celého "listovního tajemství", proto je taky ten postih tak (relativně) vysoký - jenom malé procento se skutečně objasní. Proto by to mělo fungovat spíš opačně - teda poskytovatel služby poštovního charakteru by měl vynakládat netriviální úsilí na to, aby listovní tajemství zachoval. Jinak listovní tajemství upravují §239 a §240 trestního zákona.
poskytovatel služby poštovního charakteru by měl vynakládat netriviální úsilí na to, aby listovní tajemství zachovalOsobně si myslím, že v případě e-mailu je toto úsilí spíše na odesílajícím, jak svojí zprávu zabezpečí, např. šifrováním. Proti hackerům, kteří jsou schopni prolomit heslo poštovní schránky je poskytovatel téměř bezbranný. Na každou obranu existuje způsob jak jí obejít, je to začarovaný kruh z něhož nelze vystoupit. OFF TOPIC. Je někdo schopen mi poradit, jak prolomit vlastní heslo poštovního boxu na serveru Seznam.cz? Od posledního pádu poštovního serveru seznam.cz se nemohu prohlížečem přihlásit do svého poštovního boxu, ale na stránky www.seznam.cz ano. Stejně tak je moje heslo funkční v poštovním klientovi Thunderbird, programech ConMet (mimo jiné sleduje novou poštu v boxech) i MailWacher (lze vzdáleně číst e-maily bez stahování do počítače, nechtěné mazat nebo odrážet), jimiž lze e-maily prohlížet i stahovat. Pouze zadám-li toto heslo na stránkách Seznamu (ať již ve Firefoxu nebo MS IE) pro přihlášení do poštovního boxu, jsem odmítnut s tím, že heslo není správné. A to, co je "správné" mi server nechce dát, protože si nepamatuji jaký rok narození jsem při registraci uvedl.