Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V poslednej dobe sa neúmerne navýšilo množstvo nevyžiadanej pošty v mojich schránkach. Tieto návaly SPAMu som dokázal ignorovať celý týždeň. Potom mi došli nervy a rozhodol som sa situáciu riešiť. Zvolil som greylisting ako formu boja proti nevyžiadanej pošte.
Pred nedávnom som vyskúšal mobilnú verziu webového prehliadača (web browser) postaveného na jadre Gecko, zvaného Fennec na mojej N900. So svojimi dojmami a postrehmi by som vás chcel oboznámiť v tomto zápisku. Mimochodom fennec je druh malej líšky s dlhými ušami.
Predvčerom som dokončil svoju novú irssi tému.
Veľmi sa mi páči rozšírenie Shadowbox Media Viewer no všimol som si že narušilo XHTML validitu mojej prezentácie, čo pre mňa predstavuje obrovský principiálny problém. Riešenie je však veľmi jednoduché.
Rozšírenia ktoré budem opisovať v tomto zápisku sú rozšíreniami pre doplnky redakčného systému Joomla.
Pred casom som si pre vlastnu potrebu vyhotovil farebnu schemu. Davam ju teraz k verejnemu uzitiu ak by sa nahodou niekomu pacila.
Screenshot schemy asfarel
Samotna schema sa nachadza tu.
Otazky a pripomienky smerujte prosim do diskusie, alebo mailom.
Ako sablonu som pouzil schemu wombat
Tak som si založil blog a toto je len zmienka o tom. Mojim zámerom do budúcna je rozoberať a hlavne poznamenať konfiguráciu programov, postupy pri riešení rôznych situácií, problémov a atď.
Kedže som tvor zábudlivý je táto forma pre mňa výhodná a navyše to môže aj niekomu pomôcť.
Takže zdravím všetkých čitatelov :)