Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Musí počítač opravdu vydávat takový rámus? Tuhle otázku jsem během posledních let řešil několikrát, ale bez úspěchu. Ach ti drobní škudlilové ...
Tentokrát bych to chtěl vzít za jiný konec. Nemá smysl se snažit ztišit monstrum, které konzumuje desítky wattů energie. Je potřeba stavět na úspornější platformě. Pokud uvážím, k čemu počítač využívám (internet, televize, hudba, fotografie, PHP), pak nižší výkon nebude na škodu.
Tedy koncept sestavy je:
Zatím nejschůdnější mi připadá využít mini ITX desku s procesorem VIA C7 a speciální skříň. Zdánlivě nejjednodušší problém - vybrat skříň - už mě zaměstnává asi měsíc. Možná to bude GS-L01, která nevypadá špatně a je řešena bez větráků. Její použití je spojené s řadou desek VIA EPIA a vybrat z této řady bude další oříšek. :)
Tiskni
Sdílej:
Bedna 2x dražší než HW? BláznePokud si pořídí velmi rychlou CF, tak se ten poměr výrazně změní.
jako HDD bude bud CF karta v redukci nebo tam nebude zadny HDD a pojede to ze siteOsobně bych jako vhodné řešení volil něco, jako je tohle (nebo něco lepšího) v kombinaci s něčím takovým.
No tak tyhle krabicky upravdu nejsou dle meho gusta. Na strese mam mista dost, ethernet az do sklepa, ted mam na strese wifi klienta, mozna tam bude casem i AP, takze tam asi vrazim komp se sata raid disky a kromtoho ze to bude delat AP pro nasi malou/velkou sit, tak pro me bude delat file+boot server. Do te doby tam asi bude CF a data bude tahat z velkyho kompu pokud ho zapnu. Zdenekjako HDD bude bud CF karta v redukci nebo tam nebude zadny HDD a pojede to ze siteOsobně bych jako vhodné řešení volil něco, jako je tohle (nebo něco lepšího) v kombinaci s něčím takovým.
No a proc bych ho teda volil kdyz ma vyssi prikon?Protože je o polovinu levnější a řekl bych, že i výkonnější.
Navic celeron D je jeste postavenej na netburst architekture ne?Kdyby byl, tak bych to nenavrhoval. Nicméně kdyby byl, tak má příkon 90W (!) Tenhle vychází z Core 2 Duo, jádro Conroe.
Kdyby byl, tak bych to nenavrhoval. Nicméně kdyby byl, tak má příkon 90W (!) Tenhle vychází z Core 2 Duo, jádro Conroe.Celeron D je na trhu uz dlouho, je proste starej. Novejsi jsou celerony M 4xx, jadro Yonah (=Core Solo), Celeron M5xx je jadro Merom (=Core 2 Solo). Ja opravdu nevim proc bych nemel volit nejnovejsi mobilni procesor od intelu. Dlouho jsem veril v boha AMD (kdo cte lamera tak vi...), ale kdyz pro svoje cpu nema cipsety a nema rad linux, volim proste intel, i kvuli grafice. Mobilni jsem chtel kvuli extra maly spotrebe a to az tak maly ze nechci nejaky EE edice. Nicmene vykon to mit musi, takze viu jsem nechtel. Pastni link na nejakou roadmapu, nic solidniho jsem nenasel. Zdenek
amd64:/home/jirka# hdparm -M /dev/sda
/dev/sda:
HDIO_GET_ACOUSTIC failed: Inappropriate ioctl for device