Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Rozhodl jsem se pro koupi SS Disku :) Po sledovani mnoha benchmarku a testu jsem se rozhodl pro model Crucial m4 (7mm) 128 GB, SATA III. V zapisku se dozvite, jak jsem postupoval pri zarovnavani oddilu a fs.
Jak jiste zdejsi osazenstvo vi, je dobre, kdyz se na SSD zarovnaji jak oddily, tak nasledne souborove systemy. Postup neni nijak slozity.
Malinko teorie:
Blok SSD ma velikost 512kB, coz je o dost vic, nez u klasickeho HDD. Z toho musime vychazet. Co to pro nas znamena? Zkratka a dobre musime zajistit, aby geometrie oddilu odpovidala geometrii disku, tzn. aby jednotlive bloky zapadaly do tech fyzickych, se kterymi disk pracuje. Jak to zajistit? Inu jednotlive oddily by mely lezet na celych nasobcich velikosti internich SSD bloku. To znamena, aby oddil mel 32 sektoru na stopu.
Pokud budete instalovat pouze linux, vyberte si libovolne live distro a nabootujte do nej. Nasledujici prikaz je nutne provest jeste pred instalaci OS. Prikazem fdisk s prislusnymi parametry zajsitime, aby oddil mel 32 sektoru na stopu a pocital s 32 hlavickami:
bambas@musashi ~ $ fdisk -S 32 -H 32 /dev/sda
Ale protoze ja jsem nejdrive instaloval Win 7, tak prvni co bylo, tak jsem navstivil stranky M$, abych si overil, zda je pravda, ze instalator M$ Windows zarovna oddily sam. Tam se mi to samozrejme portvrdilo. Instalaci Win 7 naslednym upgrade na Win 8 se tu nebudu zabyvat. Snad jen zminim, ze jse SSD rozdelil na dva oddily, cca 80GB pro Win a zbytek pro LMDE. Po instalaci jsem si chtel overit, zda je skutecne oddil zarovnan. Stahnul jsem si utilitu AS SSD Benchmark
Po spusteni aplikace klikneme na tlacitko Start v aplikaci a provedou se testy rychlosti zapisu a cteni SSD. Nas ale zajima informace v levem hornim rohu - velikost oblasti je bud napsana zelene a je u ni OK, nebo cervene a je u ni napsano BAD (viz obrazek).
Lze to overit i prikazem:
bambas@musashi ~ $ fdisk -lu /dev/sda
Ve vypisu byste meli videt, ze prvni oddil zacina na sektoru, ktery je delitelny 512.
Vytvoreni fs ext4, instalace LMDE, nastaveni.
Nabootoval jsem live cd LMDE z USB flasky a provedl nasledujici:
vytvorime si na druhe partition ext4 oddil:
bambas@musashi ~ $ mkfs -t ext4 -E stripe-width=128 /dev/sda3
Nyni zkontrolujeme, zda nam oddily zacinaji na sektoru delitelnem 512 a zda na sebe oddily navazuji:
bambas@musashi ~ $ fdisk -lu /dev/sda
Disk /dev/sda: 128.0 GB, 128035676160 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 15566 cylinders, total 250069680 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xe39913bd
Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 2048 206847 102400 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2 206848 163842047 81817600 7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3 163842048 250064895 43111424 7 HPFS/NTFS/exFAT
Nasledne jsem pustil instalaci LMDE. Po instalaci upravime fstab, kde pro systemovy oddil zavedeme priznaky discard a noatime. Priznak discard zapina funkci TRIM. Pro tu je samozrejme mit verzi jadra 2.5.33, nebo vyssi. Priznak noatime vypina zaznamenavani casu posledniho pristupu k souboru souborovym systemem. Tim se prace SSD take zrychli. Dale ve fstab vidite, jak jsem pripojil svazky /tmp, /var/spool, /var/tmp a nakonec /var/log. /var/log jsem hodil do tmpfs proto, ze mi staci logy pouze u beziciho sytemu a nepotrebuji se divat do historie - instaluji desktop, ne server. U serveru by byla samozrejem situace jina - bud svazek namountovat na klasicky hdd, nebo i popripade nechat na SSD
# /etc/fstab: static file system information.
#
proc /proc proc defaults 0 0
# /dev/sda3
UUID=a56a648a-d264-4bc0-88cf-f18d506af981 / ext4 discard,defaults,noatime,rw,errors=remount-ro 0 1
tmpfs /tmp tmpfs nodev,nosuid,noatime,size=1024M,mode=1777 0 0
tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0
Po nabootovani do noveho systemu overime, zda je funkce TRIM zapnuta:
bambas@musashi ~ $ hdparm -I /dev/sda | grep TRIM
* Data Set Management TRIM supported (limit 8 blocks)
* Deterministic read data after TRIM
Pokud by ve vypisu u prislusnych radku NEBYLA hvezdicka, je to signal toho, ze TRIM neni zapnuta!
To je asi vse, co jsem pro optimalizci disku delal
EDIT:
Jeste je dobre pro optamilzaci SSD si pohrat s elevatorem, ten se vypina jiz v zavadeci:
pro GRUB2:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash elevator=deadline"
Popripade misto deadline se da pouzit "noop". Nicmene toto jsem jeste nezkousel a laborovani me s tim teprve ceka.
Tiskni
Sdílej:
pro koupi SS Disku
D: !!
Věnuj pozornost části "Pleonasmy obsahující zkratku a část jejího významu".Té jsem věnoval pozornosti nejvíce a právě pro ni platí, co jsem výše napsal.
Ve zkratce: Ano, je to redundantní, ale pokud někdo nezná zkratku, tak mu tím slovem navíc napovíš, o co jde a nemusí to hledat. Pokud ji zná, tak ji zná v nezmršeném tvaru a slovo navíc nevadí, v lepším případě pomůže ve skloňování a pak může i nést část významu věty svým tvarem.To už jsi mimochodem napsal odstavec, který svou kvalitou významně převyšuje zdroj, na který jsi odkazoval.