Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
ACL práva nastupují na scénu pokud potřebujete vyřešit práva, ale standardní metody pomocí vlastníka, skupiny a ostatních už na to nestačí. ACLka fungují téměř napříč politickým spektrem, takže jejich podpora je skoro ve všech (né-li ve všech) UNIXech resp. filesystémech.
Pomocí ACL práv se ke standardním právům přidají práva pro další uživatele nebo skupiny a také maska. Maska určuje maximální možná práva, která může dostat uživatel nebo skupina definovaná v ACL. Maska se nevztahuje na vlastníka. Změnou masky souboru můžete naráz všem definovaným ALC uživatelům a skupinám zatrhnout všechny přístupy.
Pomocí getfacl soubor vypíšete práva na soubor. Jak můžete vidět na příkladu, soubor jsem vytvořil pod uživatelem root, ostatní mají možnost pouze číst.
root@demo-141 # getfacl soubor # file: soubor # owner: root # group: other user::rw- group::r-- #effective:r-- mask:r-- other:r--Teď nastavím uživateli uzivatel práva pro čtení a zápis.
root@demo-141 # setfacl -m user:uzivatel:6 soubor root@demo-141 # getfacl soubor # file: soubor # owner: root # group: other user::rw- user:uzivatel:rw- #effective:r-- group::r-- #effective:r-- mask:r-- other:r--Nastavení proběhlo, ale efektivní práva jsou stále jen pro čtení a to z důvodu nastavené masky. Ponastavíme tedy masku na rw-.
root@demo-141 # setfacl -m m:6 soubor root@demo-141 # getfacl soubor # file: soubor # owner: root # group: other user::rw- user:uzivatel:rw- #effective:rw- group::r-- #effective:r-- mask:rw- other:r--Tak a teď je vidět, že efektivní práva jsou rw-, tj. je možný i zápis, a to vše bez toho, aby uzivatel soubor vlastnil, nebo měl přes svou skupinu práva na zápis.
Jak poznám, že je na souboru použito ACL?
Z dlouhé výpisu tj. příkaz ls -l.
root@demo-141 # ls -l -rw-r--r--+ 1 root other 19 Feb 23 20:34 souborKoncové + značí použití ACL práv.
Jak smazat nastavené ACL?
Použitím příkazu setfacl -d ACL_zaznam soubor
root@demo-141 # getfacl soubor ..... user:uzivatel:rw- #effective:rw- user:user:rw- #effective:rw- .....Takže uživatel s loginem user má aktuálně přidělená práva čtení a zápisu. Příkazem setfacl -d u:user soubor mu všechna přidělená práva odstraním a uživatel přestane existovat v ACL záznamu.
Nastavení všech práv najednou.
Pokud chcete nastavit práva souboru pomocí jednoho příkazu, je to možné...
root@demo-141 # setfacl -s user::r--,group::---,other:---,mask:rw-,user:uzivatel:rw- fileJe to trochu tasemnice, ale celkem jasná. Pozor na zdvojené dvojtečky. Výsledek:
root@demo-141 # getfacl file # file: file # owner: root # group: other user::r-- user:uzivatel:rw- #effective:rw- group::--- #effective:--- mask:rw- other:---Ke stejnému výsledku můžeme také dojít číselným nastavením práv.
setfacl -s user::4,group::0,other:0,mask:6,user:uzivatel:6 file
Přenesení práv z jednoho souboru na druhý:
Přečtená práva přes | přeneseme na vstup setfacl a nastavíme na soubor s názvem file.
root@demo-141 # getfacl soubor | setfacl -f - filePokud chcete práva nejdříve uložit do souboru a pak tento soubor zvolit jako zdroj, není problém. Nejdříve přesměrujeme do souboru nastavená práva:
getfacl soubor > soubor_pravA tyto pak aplikujeme na vybrané soubory:
root@demo-141 # setfacl -f soubor_prav soubor soubor1 soubor2
Závěr:
Na Solarisu plně funkční, u jiných systémů je možné, že bude nutné zapnout podporu ACL při mountování filesystemu. Pokud to neuděláte, soubory budou mít pouze práva, která mají standardně a také se tak budou chovat...
Tiskni
Sdílej:
Pokud ale pouzivate LFS ........tak je to taky naprosto v pohodě, protože jde o snadnou kompilaci, jako je každá druhá.
setfacl
přepínač -x
. Přepínač -d
se používá, pokud chcete u adresáře pracovat s default ACL místo normálního.
-x
není, ale u mého Debianu je...
star
ano.
ACL jsou buď uloženy přímo ve struktuře filesystému který s nimi počítá, nebo v "extended attributes" (to je případ většiny filesystémů na linuxu 2.6). Přesun v rámci filesystému není problém (to je koneckonců jen volání jádra). Kopírování problém je, pokud patřičný kopírovací program neumí s ACL pracovat (pro cp
existuje patch, už to v diskusi padlo).
Pokud se filesystém namountuje pod systémem který je nepodporuje (pokud to tedy vůbec jde, tedy vesměs o ext2/ext3/reiser), tak se při manipulaci se soubory (mv, cp) mohou ACL ztratit.