Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Kazdopadne mate pravdu. Ale ja chtel poradit taky podle specifikaci ktere jsem definoval.
Jit se stadem neni zase az takova blbost. Mne Solaris zajima, ale nic o nem nevim. U Archu je aspon vetsi sance, ze kdyz nekde zakysnu, tak se najde nekdo, kdo mi poradi.
Ale jak rikam, souhlasim s Vami, jenom jsem proste chtel zuzit vyber.
Pujde ta odchazejici 20ka jeste nejak zachranit nebo na ni dlabat?Ja nevim, ale zkuste si pohrát s MHDD (mam s tím softem dobré zkušenosti - tedy jenom v opravě vadných bloků, ale má mnohem víc možností)
Jak rikam, nepodarilo se mi to nainstalovatPravděpodobně se systém nainstaloval, pokud to vytuhlo až na konci, jen bez uživatelských kont, takže třeba přidat ručně, totéž se pravděpodobně týká lokalizace (viz můj článek zde o PC-BSD). Takže pokud hodně moc chcete, asi to lze zprovoznit, dobrý pocit z toho ovšem člověk nemá, to je fakt...
No jestli nemáš nic konkrétního proti, tak místo Debian testing zkus Ubuntu. Balíčkovací systém je stejný, software relativně dost nový. A navíc pokud chceš mít na desktopu nějakou rozumně snadnou distribuci (Gentooisté mlčte, nemyslím zdrojově orientované distribuce zaměřené na kompilační orgie a l33t h4ccks0r fýling těch, co je provozují), tak je Ubuntu dost dobrá volba.
Co na druhý disk, to je zajímavá otázka. Když to na prvním oddílu bude něco snadného, co bude sloužit jako hlavní OS, pak na to druhé bych zvolil něco hardcore na hraní si. Slackware ani Arch ne, možná to Gentoo (to je hardcore jedině náročností na procesorový čas, není-li stroj z nejnovějších, jinak je to systém pro lamy ;)), to by šlo kompilovat klidně z prostředí Ubuntu v chrootu. Dále pak bych asi vyzkoušel Linux from Scratch a/nebo FreeBSD (zkoušet nejdříve různé obskurnosti typu OpenBSD nebo NetBSD asi nemá smysl, obecně dobrý nápad je používat spíš něco, co je aspoň trochu rozšířené).
Možná jen jako bývalý Slackwarista bych ho v tom seznamu zmínil. ;)
debian s archem lze doporucit, i686 znamena cokoliv od pentia II vys, takze to pujde, rolling updates umi oba (aktualizace celyho systemu 1 prikazem (v archu je ten prikaz trochu kratsi)). z unixu je dobry freebsd, jsou i verze optimalizovany pro desktop desktopbsd a pc-bsd. stahni a vyzkousej jich co nejvic, bude to zabavne a obohacujici
Vzdy me rozesmeje jak lide hodnoti distra podle dost casto iracionalnich kriterii."Vědci" už dávno vyzkoumali, že podle racionálních kritérií je člověk schopnej vybrat si tak maximálně bačkory. Cokoliv vyžaduje složitější uvažování, lidský intelekt beznadějně zahltí možnými variantami a aspekty, a výsledek je iracionální úvaha založená na pocitu, podvědomí, instinktu. Proto taky něco jako reklama na auta může vůbec fungovat... Takže asi tak :P
Tiskni
Sdílej: