Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
No, z vlastních zkušeností to nemohu tvrdit - poslední beta7 co jsem měl nainstalovanou tak hovory se kousaly po minutě, klávesnici nešlo příliš použít nehledě na to, že v suspendu se vybíjel rychleji než zapnutý (a to asi do 2 hodin).
QtMoko na FSO poslední co jsem zkoušel vypadalo vcelku dobře, jen občas haprovali aplikace. Echo se nekonalo, ale šum ano - vždy ze začátku hovoru až jsem nakonec přešel zpátky ke své stařičké nokii.
SHR tam mám teďka - zatím se drží, ale nepotřeboval jsem telefoní funkce (viz výš) - extrémně rychlé to není, ale většina funkcí co jsem zatím zkusil funguje a možnosti nastavení jsou ok.
FSO - poslední s paroli co jsem zkoušel zvládal telefoní funkce obstojně - jen chybělo zamykání a tak jsem v jednom kuse někomu volal
Taky si myslím
Qtopia je funkcni telefon, ale jinak je na HW typu freerunner jak bezzuby invalida.
To teda moc neni pravda. V poslednich verzi QtMoko je aplikaci dost, terminal a daji se poustet Xkovy aplikace.
K tomo QtMoko na debianu:
Nevim proc by mel byt debian pomalejsi nez FSO. Mas pro to nejake vysvetleni? Starsi verze QtMoko-debianu byly pomaly kvuli bugu v Qtopii. Ta totiz zapomnela zavirat soubor s akcelerometrem a to celkem hodne zpomalovalo. FSO bylo rychlejsi, protoze meli asi jiny kernel a ta chyba se tam neprojevila.
Docela by me zajimalo jak to myslis s tim syslogd. V cem je problem? Ze pise na NAND? Nezkoumal jsem jak to resi jine distribuce, ale nekam se prece logovat musi? Navic je nastaven loglevel jadra na 1 a pri vypnutem logovani Qtopia by se do logu nemelo nic psal (treba ted nemam v logu za poslednich 30 minut zadnou hlasku).
Skoda, ze pokud vis o tak zavaznem problemu, tak nedas vedet...
Dik
Radek
Tiskni
Sdílej: