Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
V souvislosti s nedávnými politicko-(či světo-?)názorovými debatami, v nichž se hází "levicí" i "pravicí", mě zaujal malý seznam "pravicových hodnot", který v souvislosti s obviňováním Britských listů z levičáctví zveřejnil jejich šéfredaktor Jan Čulík, s odvoláním na "konzervativní hodnoty", které prý "vyznávají pravičáci" ve Velké Británii.
Ponechme teď stranou Britské listy (protože spíše něco jako řízený weblog a tržiště názorů než noviny s jasným ideologickým programem) a věnujme se samotnému seznamu. Vždycky totiž toužím po tom, aby uživatel pojmů "levice" a "pravice" nejprve blíže definoval, co si pod nimi vlastně představuje.
Většinou toužím marně, a tak využívám vzácnou příležitost a zapisuju si před blížícími se volbami "Čulíkův seznam" a zkouším jím poměřovat naši politikou scénu. Vzhledem k prezentaci tzv. české "pravice" je zajímavá zejména druhá polovina seznamu:
Tiskni
Sdílej:
v česku neni zadna pravice. ods je stred, cssd levice, ksc ultralevice, zeleni ocasove
Lidi ja se Vam divim. Bursik je zcela elasticky mocichtivec, je mu jedno jaky nazor obhajuje a jestli je v souladu s realitou, hlavne kdyz z toho vytluce funkci. Takovej druhej Ivan Pilip.Ze uz teda nejakou funkci davno nemel? Kdyby byl zas takovy mocichtivec, nepujde delat predsedu neparlamentni strany, ale zustal by v KDU-CSL a byl dneska poslancem/ministrem. Ostatne, debata o "mocichtivosti" politiku je bezpredmetna, demagogicky ji muzete uplatnit na uplne kazdeho - nejmene ovsem na politiky, kteri zadnou funkci nemaji. Az budou mit, muzete tematizovat, nakolik vymenili "funkci" za ustupky ve svem programu, diky kteremu byli zvoleni. Do te doby jsou tyhle reci primitivni hospodske tlachy.
podrora "obnovitelnych" zdroju (tj dobry kseft pro par jednotlivcu, ktery rozvoji technologii rozhodne nepouze, zcela urcite ne jeho rozvoji v cesku), nehlede na to ze uhli nebude, takze bez expanze jadra zustaneme a budeme jeste vice zavisli na dodavkach plynu a ropy z Ruska. ... nerikaji nic jineho, nez ze oni vedi nejlip, jak se postarat nejen o blaho jinych lidi, ale i o blaho vsehoplanety.Koukam, ze tady vi vsechno nejlip nekdo uplne jiny. Zajimalo by me, jak souvisi dodavky plynu a ropy s vyrobou elektriny z uranu. Spis nijak, ale hospodskym kecalum to obvykle nevadi. Dobry kseft pro "par jednotlivcu" (totiz vlastniky energetickych koncernu) je energetika ted.
Do toho vseho chteji kecat, zavadet regulace (dalsi prilezitosti pro korupci) motivovane iracionalnimy bludy a na tyto nesmysly budou potrebovat spoustu penez povytahanych z nasich kapes.Bla bla bla... skyt :P
Vetsi intelektualni aroganci inzenyru lidskych dusi si tezko dokazu predstavit.Zkuste to nekdy se zrcadlem.
Proste nechapu jak je nekdo soudny muze volit.Vy nechapete ani spoustu jinych veci, tudiz zadne prekvapeni.
Proste nechapu jak je nekdo soudny muze volit.Jeste bych dodal, ze prave vylevy jako je ten vas me jen utvrzuji v tom, ze volit Zelene je spravny krok. Urcite spravnejsi nez jit smerem, ktery podporuje nekdo jako vy :P
Doporučuju přečíst tenhle článekAktivista "Luksoft", autor celeho webu, ktery se soukrome (aspon doufejme) rozhodl zasvetit svou osobni energii a cas podpore energetickych koncernu, zvlaste tech atomovych, je stalym hostem na diskusnim foru SZ. Jeho zivotnim ukolem je, jak se zda, zachranit pro lidstvo jadernou energii a proto ma ze SZ, jak se zda, panicky strach. Stale propocitava nejaka fantasticka cisla, jako kolik vetrnych elektraren by bylo treba k nahrazeni vykonu jaderne elektrarny Temelin, rozplyva se nad tim, jak nam jaderna energetika vychovava odborniky, nad tim, kolik penez prinasi do statniho rozpoctu a podobne. Nejenze mi neni jasne, co z toho ma jako soukroma osoba, jako obcan (krome uspokojeni nejake te uchylky, kterou mame asi kazdy), ale hlavne se cela debata s nim tyka vylucne abstraktniho pocitani s oddelenymi hodnotami a predpokladu, ze se energeticka politika tvori ciste na zaklade vedeckych propoctu energetiku s cilem co nejvetsiho uzitku obcanum tohoto statu. Mne treba jako soukrome osobe (nezamestnane v energetickem prumyslu) neni vubec jasne, co bych mel mit z dalsiho rozvoje centralnich energetickych zdroju jako jsou jaderne elektrarny, proc bych mel pocitat s tim, ze se do budoucna bude cena elektriny z takovych zdroju uz jen zvysovat (prectete si noviny, ted jsou tam zpravy o rekordnich ziscich CEZu, vedle tech o podstatnem zdrazeni elektriny pro domacnosti na pristi rok), nehlede na budovani zavislosti na techto koncernech (CEZ stejne nekdo brzo "pratelsky prevezme", zrovna ted vyhlasuji nejvetsi energeticke firmy Evropy touhy po fuzich). Lokalni obnovitelne zdroje se sice dnes jevi jako prilis drahe, ostatne jako kazda relativne nova a malo rozsirena technologie (o tom by mohli uzivatele Linuxu a OpenSource vypravet) jenomze jejich cena do budoucnosti naopak neporoste, perspektiva je na rozdil od centralnich zdroju zvysovani ucinnosti a zaroven zlevnovani. Fantazirovani o raji na zemi, kdyz bude na kazdem rohu jaderna elektrarna mi tudiz prijdou velmi mimo misu. I v energetice je mozne vsadit na OpenSource, a SZ je zatim jedina, ktera to rika nahlas.