Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Tak jsem se konečně dokopal k tomu, že jsem vytvořil vlastní vyhledávací bar pro Firefox, takový jaký jsem vždycky chtěl. Jmenuje se Free Software Bar a triviální popis naleznete zde, stáhnout si jej můžete zde, kontrolní MD5 součet je zde. Doufám, že se bude líbit. V souboru s popisem je i sekce "TODO", tudíž má do dokonalosti ještě hodně daleko, ale už teď je myslím vcelku použitelný.
Kdyby mi někdo chtěl pomoci s vývojem (sám JS skoro vůbec neovládám a ten Firefoxí už vůbec ne), tak budu opravdu rád. Zájemci pište na adresu fsbar@ligatura.org (nejlépe uveďte nějaký kontakt jiný než e-mail - např. Jabber či ICQ).
Ostatní bych rád požádal o beta-testing a doplnění "TODO". Pište sem do blogu pod článek. Další věcí je, že bych rád přidal několik dalších vyhledávačů, ale nevím už skoro jakých. Free Software Bar má sloužit k vyhledávání svobodného software, víte-li o dalších projektech, které shraňují velké množství zdrojových kódů a informací, napište mi to sem. Primárně tam zatím nechci stránky s balíčky pro jednotlivé distribuce - vím o nich a budou přidány časem.
Děkuji za pozornost.
Tiskni
Sdílej: