Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Myslíte, že by stálo za to vylepšit vyhledávání na Ábíčku?
Co třeba přidat možnost, aby kdokoliv z registrovaných mohl zvolit klíčová
slova u každé diskuze a pak umožnit zadat vyhledávání pouze v nich a plnit jimi i
<meta name="keywords" content="...">
.
Nebo možnost svazování duplicitních/souvisejících příspěvků. Po vypsání diskuze by pod ní byly viděl odkazy na související příspěvky.
A na závěr Google versus Ábíčko
Do Google zadám:
mandriva-free-2007-DVD.iso site:www.abclinuxu.cz
Google vrátí:
ako napalit obraz Mandriva 2007
MC v Mandriva 2007
Do vyhledávání Ábíčka zadám:
mandriva-free-2007-DVD.iso
Ábíčko vrátí:
Nalezeno 0 objektů (milisekund: 3). Poslední aktualizace dnes 02:31.
Tiskni
Sdílej:
Dobrá, asi jsem chtěl 100% ANO a stejně mi to jeden človíček pokazil
V tom asi problém nebude menu.lst
to najde bez problémů a mandriva?free?2007?DVD?iso
nebere...
Výraz \*-*-*-*.iso
funguje, ale ve výsledku není mandriva-free-2007-DVD.iso
a když vyberu libovolný z nalezených *.iso a zadám ho do vyhledávání, tak mi ho najde. Když zadám libovolnou část textu z již nalezených výsledků, tak mi opět najde původní text. Ale když toto zkusím i s částmi textu "magických diskuzí" tak se nic nenajde. Takže to vypadá, že tyto diskuze se neberou při vyhledávání vůbec v potaz stejně jako nově přidané příspěvky, které na zařazení do vyhledávání teprve čekají.
Hlavni problemem ale je vymyslet slusne uzivatelske rozhrani, ktere bude prehledne, snadno pouzitelne a odolne vuci skodicum.Až na to "odolné proti škodičům" by asi stálo za to inspirovat se Google Bookmarks. Do textového řádku píšu značky oddělené čárkou, přičemž se mi automaticky nabízí již existující značky začínající textem, který jsem zatím zadal (obdoba Našeptávače nebo Google Suggestions).