Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Recenze populárně napsané publikace, která může odpovědět na některé otázky rekreačním cyklistům i amatérským závodníkům.
Úvodní kapitola pomáhá stručně s výběrem kola a jeho správným nastavením pro konkrétní postavu, dále se letmo zmíní o oblečení, které je velice důležité pro pohodovou jízdu. Souhlasím s názorem, že jeli venku teplota menší než 5°C je dobré zvážit zdali kolo vůbec vytáhnout.
Velice stručně posed, technika šlapání a jízdy.
První rozsáhlejší kapitola, která nastíní co je to metabolismus (areobní, anareobní), ATP (adenosintrifosfát), CP (kreatinfosfát), jak je to vůbec s uvolňováním energie ze sacharidů, tuků a bílkovin, co to je kyslíkový dluh. Závěr kapitoly pojednává o sportovní diagnostice, která je velice důležitá pro sestavení optimálního tréninkového programu.
Vysvětlí proč nemůže existovat univerzální sportovec, který bude v jeden čas podávat špičkové výkony ve více disciplínách, protože síla, rychlost a vytrvalost je vždy otázkou kompromisu a nelze tyto tři složky natrénovat v jeden okamžik na maximum. Vždy si musíme vybrat, kterou z těchto složek, případně dvě z nich, zvýhodníme na úkor ostatních.
Jak nám může pomoci při tréninku měření tepové frekvence, výkonu a soustředění se na kadenci.
Jak nám mohou v tréninku (obzvláště za nepřízně počasí či v zimě) pomoci cyklistické válce, trenažéry, případně poslední dobou značně oblíbený spinning. Neopomíná se velice důležitá součást tréninku posilovna, strečing a další doplňkové aktivity jako je běh a plavání.
Vysvětlení terminologie a principů tvorby tréninkových plánů, které je třeba přizpůsobit dle toho v jakém období potřebujeme mít vrcholnou formu, kvůli závodům, jelikož tuto formu nelze udržovat na naší nejlepší úrovni trvale. Potvrzuje rčení, že někdy méně znamená více a nemá cenu nic přehánět, protože pokud tělo nedostane potřebný čas na regeneraci, je výsledkem pokles výkonosti. Ukázka tréninkových plánů pro několik smyšlěných osob.
Nesmí se podceňovat psychologická příprava, v současné době je prokázáno, že psychologické faktory mají na výkon, v různých sportech, vliv 50% až 80%. Ostatně toto neplatí pouze pro sport, ale obecně pro všechny činosti, které provozujeme.
Stručná kapitola o možnosti regenerace masážemi, saunováním, kryoterapií, vhodné stravě před výkonem a pitném režimu před, při a po výkonu.
Na závěr pár slov o trénování žen, dětí a seniorů. Pro ženy zásadní ponaučení tj. nemusí mít strach z obřích nohou z cyklistiky. Ostatně to samé platí i pro posilovnu a obavy mnohých žen, aby nevypadaly nepřirozeně.
S knihou jsem spokojen, splnila má očekávání, vzhledem k počtu stran a množství obrázků nelze čekat od této publikace příliš mnoho. Ale pro utvoření základní představy o tom jak správně trénovat plně postačuje. Myslím, že čtenáři umožní vyhnout se spoustě zbytečných hrubých chyb a určitě vyvrátí i některé mýty, které nemají nic společného s realitou. Mě osobně přinesla spoustu nových a užitečných informací a podnětů.
Tiskni
Sdílej:
Milion byl příklad - klidně jsem mohl napsat miliardu. O číslo totiž vůbec nešlo.Tak tos mohl klidně napsat třeba 0.