Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Širokoúhlý displej mě celkem láka, přeci jen více místa na ploše, to že je o něco větší nění až tak hrozný podle mého názoru.nějak nechápu ... jak souvisí velikost plochy s poměrem stran? jinak širokoúhlý display je na ho*no, naprostá většina věcí se odehrává v orientaci "portrét", je to přirozenější, zvláště co se týče textu (proč mají asi slušně sázené knížky kolem 65 znaků na řádek ...), při programování a ladění se hodí vidět více kódu nad sebou, při práci s grafikou na "landscape" je to jen otázka uspořádání srandiček okolo (ehm, toolbarů) - navíc fotky aj. mají poměr stran typicky čtverec nebo zlatý řez (přibližně 3:2, čemuž je 4:3 bližší než 16:9), fotka v orientaci na výšku je na širokoúhlém displayi hrob, spousta místa okolo ... snad jedině na filmy by se dalo říct, že se to hodí, ale opět, 16:9 je pro oko nesmysl, optimum je ten zlatý řez, a když už je ten film kdovíproč kvůli debilní americké módě širší, hodí se prázdný prostor na titulky, než aby tam display končil
při vysokém rozlišení si písmo zvětším, abych to přečetl,ehm, abych nebyl sám se sebou inkonsistentní vzhledem k tvrzení v jiné diskusi - písmo samozřejmě nezvětšuju já, ale zvětší mi ho Xka podle hodnoty DPI
Když už se tu řeší poměry stran, tak pro oko je bližší 16:9 než 4:3dovolil bych si nesouhlasit, leč z hlediska monitoru na běžnou práci to není až tak podstatné, tam jde spíše o tu "portrétní orientaci"
(poměr 4:3 vychází z technických omezení na počátku vývoje televizní techniky).jojo ... buďmě rádi, že nemáme kolečko
Ten "fotografický" poměr 3:2 je akorát, proto mi dost vadí, že většina digitálních foťáků (prakticky všechny kromě zrcadlovek) má 4:3 - z kompozičního hlediska je to průser.já to chápu skoro jako výhodu - vzhledem k tomu, že hledáčky obvykle pokrývají tak 85% obrazu a fotit s displayem je většinou nepraktické, stejně to netrefím a výsledek (pokud mi na něm aspoň trochu záležá) vyřezávám, takže jednak mám jistý prostor na doladění vertikální posice a jednak z toho snáze vyrobím čtverec nebo dokonce obrázek na výšku (tam mi ale osobně ty 3:2 moc nesedí; když fotím na výšku, tak to skoro nikdy netrefím, většinou nechám moc prostoru nahoře
hledáčky obvykle pokrývají tak 85% obrazu a fotit s displayem je většinou nepraktickéTo je pravda. Ale protože mám EVF, vidím tam přesně to, co bude na fotce. A protože jsem hodně dlouho fotil klasickou zrcadlovkou, prostě jsem si zvykl na kompozici záběru v hledáčku. Tím pádem jsem byl zvyklý na poměr 3:2 a dodnes jsem si na 4:3 nezvykl. Jinak co se týká focení s displejem (tzv. styl "kudlanka nábožná", jak říká Ondřej Neff
Obecne jako dobry NB plati i DELL a Acer, hlavne proto, ze tam hrave dostanes linux a nedelaji problemy s HW.u toho DELLu to rozhodně nemůžu potvrdit
Vynikajici na poli NB a casto prehlizene jsou Fujitsu-Siemens, jsou to desny dela a obecne byvaji dost levnejsi nez konkurence. Korpus byva super a krome bezneho vybaveni se tam jeste najde i seriovy port, coz stale pro nektere lidi je zasadni vec.hm, zato na tom mém (LifeBook E4010 D) se nenajdou PS/2 porty, což je vopruz ... mechanické provedení se tváří robustně, ale zas něco to váží a není to zrovna nejmenší ... positivní je výdrž, a to i přesto, že má v Linuxu poněkud potíže s power managementem (o suspend jsem se radši nepokoušel); taky skoro nepoužívá větrák (je tichej), i když občas pěkně topí naopak brutálně mě se.e klávesnice, takhle nepraktický rozvržení jsem snad nikde neviděl a zaboha si na to nemůžu zvyknout
Tiskni
Sdílej: