Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Tam jsem si o víkendu krásně pohrál se svým linuxem.
Chtěl jsem si nainstalovat Xgl a zjistit, jestli je v o něco lepším stavu než před prázdninama. Před prázdninama jsem instaloval z repozitáře shadowhand (Server = http://arch.os-zen.net/pkg/shadowhand). Docela to fungovalo, ale zlobilo video přes xv a při odhlašování z gnome se to kouslo a musel jsem shodit server klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+Backspace.
V pátek jsem provedl aktualizaci na Xorg 7.1 (proč ne, když už je ovladačem nvidia podporován) a v sobotu se chtěl pustit do instalace Xgl. Zadám pacman -Sl | grep xgl
, abych zjistil, jak se ten balík s xgl jmenuje. Překvápko čekalo - nic se nevypsalo. Po krátkém hledání jsem narazil na wiki - http://wiki.archlinux.org/index.php/Xgl, kde jsem se dozvěděl, že balíčky již v shadowhand repu nejsou. Jsou teď v repu danimoth (http://jjdanimoth.altervista.org/arch/i686). Tak jsem si ještě radši přečetl celou stránku a pak jsem provedl instalaci všech balíků pro zprovoznění xgl. Upravil jsem si konfigurák gdm dle návodu, vytvořil skriptík pro start xfce-session s compizem, upravil soubor xfce4.desktop, aby místo startxfce4 spouštěl můj skriptík. Jestli tušíte zádrhel - byl tu. Video přes xv opět zlobí. Hlavně fullscreen. Takové vlc, totem i kaffeine mají při spuštění videa "pojebané" celé okno. Widgety nejsou vykresleny - vykreslí se až poté, co na ně kliknete, nebo přes ně přejedete myší (pokud nějak reagují na tuto událost). Jediným plně funkčním výstupem je x11, ale je to pomalé a pokud není film spuštěn ve svém rozlišení, je nějak "divně" kostičkovaný.
Opravdu jsem čekal, že to video půjde. V nových ovladačích od nvidie totiž v xorg 7.1 funguje správně xv s composite rozšířením, tekže jsem si myslel, že ... to prostě půjde. Xgl ale zatím do "kopru" neházím. Zůstává u mně.
Ještě jedna věc, co blbne: hry. Takové chromium má špatně vykreslené fonty v menu do doby, dokud si v něm nezměníte rozlišení na jiné a zase zpět. V ut2004 zase chyběly nějaké obrázky v menu (dál jsem to radši ani nespouštěl).
mystartxfce4:
#!/bin/bash if [ `ps -A | grep Xgl | wc -l` == "1" ]; then LD_LIBRARY_PATH=/opt/mesa-xgl-cvs/lib/ LD_PRELOAD=/opt/mesa-xgl-cvs/lib/libGL.so.1.2 compiz --replace miniwin decoration transset state wobbly fade minimize cube rotate zoom scale move resize place switcher trailfocus water bs & gnome-window-decorator --replace & setxkbmap cz & xnumlock on & xfce4-session fi
Dal bych sem také nějaké screenshoty, ale mám strašně pomalej net a než bych uploadnul ten mega a půl, tak bych u toho usnul. Tak, to je vše, přátelé.
Tiskni
Sdílej: