Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nevím proč, ale instalátor Ubuntu na jeho LiveCD nepovolí vytvořit uživatele s velkým písmenem v jeho uživatelském jménu. Chtěl jsem vytvořit uživatele Jarda, ale kvůli tomu stupidnímu instalátoru jsem musel vytvořit uživatele "jarda". Přitom s tím linux (a ani FreeBSD - vyzkoušeno) nemá žádné problémy. Kvůli tomu jsem musel po instalaci ručně spustit sed a změnit domovský adresář (který mě také nenechal nastavit, ale to by mě nevadilo jako nemožnost toho jména):
sudo su sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/passwd sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/passwd- sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/shadow sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/shadow- sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/group sed -i "s@jarda@Jarda@g" /etc/group- mv /home/jarda /Users/Jarda
A teprve pak jsem se již mohl přihlásit jako "Jarda". Když vám tedy něco nedovolí instalátor, neznamená to nutně, že je to proto, že by to jinak nefungovalo. Na launchpadu jsem samozřejmě vyplnil bugreport, protože tohle je určitě bug z nevědomosti programátora, ne featura.
Tiskni
Sdílej:
# useradd Pokus useradd: chybné uživatelské jméno "Pokus"
$ sudo useradd Test $ cat /etc/passwd | grep Test Test:x:1001:1002::/home/Test:/bin/sh
root@svjet:/home/martin# useradd Kurva root@svjet:/home/martin# useradd 666 root@svjet:/home/martin#
# adduser 666 adduser: Please enter a username matching the regular expression configured via the NAME_REGEX configuration variable. Use the `--force-badname' option to relax this check or reconfigure NAME_REGEX.
HAL9000@root>useradd Pokus
useradd Pokus
useradd: chybné uživatelské jméno "Pokus"
HAL9000@root>useradd 666
useradd: chybné uživatelské jméno "666"
Arch
Zkus v konzoli useradd, klikátka zbytečně zakazujou a vědí ho..ho..hodně věcí.Ach jo... Co se tyce uppercase znaku, je to zakazano zcela umyslne, jak uz bylo vyse napsano, zkus se prihlasit jako
ROOT
a pak si v te konzoli zkus napsat neco malymi pismeny.
static int good_name (const char *name) { /* * User/group names must match [a-z_][a-z0-9_-]*[$] */ if (!*name || !((*name >= 'a' && *name <= 'z') || *name == '_')) return 0; while (*++name) { if (!((*name >= 'a' && *name <= 'z') || (*name >= '0' && *name <= '9') || *name == '_' || *name == '-' || (*name == '$' && *(name + 1) == '\0'))) return 0; } return 1; }
getty has several non-standard features that are useful for hard-wired and for dial-in lines: o Adapts the tty settings to parity bits and to erase, kill, end- of-line and uppercase characters when it reads a login name. The program can handle 7-bit characters with even, odd, none or space parity, and 8-bit characters with no parity. The following special characters are recognized: @ and Control-U (kill); #, DEL and back space (erase); carriage return and line feed (end of line).
ja sam by som si taky login z praktickych dovodov ani nikdy nezvolil
A v tom to je. Možnost volby. Někdo by si do uživatelského jména nikdy nedal velké písmeno, ale jiný by si ho tam rád dal, kdyby mohl. A s podobáním se OS MS Windows to vůbec nesouvisí. Jen jsem ho uvedl jako příklad, že tam to jde. Jistě to půjde i jinde a nevím, z jakého důvodu by to nemělo jít i na Linuxu jenom proto, že se to někomu nelíbí - ten si pak klidně může nechat svůj login z malých písmen a to, že tam jde i velké ho vůbec trápit nemusí.
if ($name !~ /^[_.A-Za-z0-9][-\@_.A-Za-z0-9]*\$?$/) { printf STDERR (gtx("%s: To avoid problems, the username should consist only of letters, digits, underscores, periods, at signs and dashes, and not start with a dash (as defined by IEEE Std 1003.1-2001). For compatibility with Samba machine accounts \$ is also supported at the end of the username\n"), $0); exit 1; }