Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
+1
+32
>>momentálně jsem spokojený na 100% =)
Windows 7 ?
jj, to je můj oblíbený OS - rychlost, IMHO krásný a jednoduchý design ... bohužel to kazí ty ovladače ... a taky množství programů. Zjistil jsem, že by mi stačil Debian, který by měl stejný "window manager" jako Haiku a byl bych spokojený Teď to řeším: Debian+XFce+b5-theme ale na stopro to není.
A co HDMI?
> ... je programované v moderním objektovém jazyce (C++) ...
Ač jsem se moc těšil, tak mi livecd nenaběhlo ani na jednom pc.
V KVM jde
Jenom mi nešla síť, ani rtl8139 to nenašlo... ale to už je teď jedno
Tak jsem zkusil ještě e1000 a ta jde
Takze neda mi aby som sa nepripojil ... je tu este jedna moznost a to stlacit SPACE pri botovani Haiku a navolit parametre alebo rovno safemod
ja mam tiez smolu ze musim na svojom htpc s 945 grafikou nastartovat v safe rozliseni..a 1440x900 mi neda takze len 1024x768
čo sa tíka sietovej karty s čipom Realtek 8139 mozem z vlastnej skusenosti povedat ze tento cip podporuje skoro kazdy operacny system ktory existuje, takze haiku nie je vynimkou
Hikkimori je asik s francuzka tam chcu vraj merat stastie... tak on mera kvalitu o kolko krat je nieco lepsie...
z tisíců kravin závislostí typu X-Xlib-Glib-Pango-Atk-Gdk-Cairo+libpng+libjpeg+libjánevimco-GdkPixbufLoader-blabla_100_dalších kravin-Gtk-GnomeA máš s tím snad nějaký problém? IMHO nápad/ideologie těchto modulů naprosto perfektní. A nebo máš snad lepší?
Nevýhodou se tak stává snad pouze menší sortiment ovladačů.To je pravda. To mě štve i u jiných systémů. Nejlíp by bylo kdyby se udělala nějaká abstraktní nezávislá vrstva či spíše nějaký odštěpený projekt od Linuxového jádra zaměřen pouze na ovladače, kterou by mohli používat i všichni ostatní, protože když už se po několikáté píše něco co už bylo 100x implementováno, tak to asi není zrovna k jásotu.
pracovat s gdk_pixbuf a cairem je tak trochu oničem
No zrovna na nejnizsi urovni ani odstinene GTKckem moc nejsou. GTK (resp. GDK) ma rozhrani pasujici na klasicke X rozhrani, takze pro jeho implementaci se AFAIK Cairo moc nepouziva. Cairo je jakasi abstrakce nad XRenderem, ale je dost divna, takze napr. nema elementarni funkce pro blendovani pixmapy na screen a musi se to opisovat pomoci obecnejsiho rozhrani, ktere se ale implementuje pomoci obecnejsich (a pomalejsich) XRender callu. Takze to pak vyjde 10* pomalejsi. Jedina rozumna cesta, jak delat grafiku, je pouzivat primo XRender (anebo, jak to dela treba strilecka Chromium, pouzivat i pro 2D grafiku OpenGL).
Co se tyce gdk_pixbufu, to jsem pouzival akorat pro nacitani obrazku (namisto primeho volani libpng/libjpeg) a nasledny upload na X server) a na tohle funguje vcelku dobre. Akorat to zbytecne provadi 2 konverze tam, kde by stacila jedna (z formatu obrazku do ABGR32/BGR24 a pak pri uploadu do formatu pouzivaneho X serverem (coz je typicky ARGB32/xRGB32).
Jestli chces, aby se ti v Linuxu objevila flashka po sekunde a ne po deseti sekundach, tak nastav driveru usb_storage option delay_use=1 . S HALem a spol. tohle vubec nesouvisi.
Zase žádná poesie ;) Snažně prosím abíčkáře -- vytříhejte se pro příště titulků vzbuzujících plané naděje!
Teda moc se ti to nerýmuje
Tiskni
Sdílej: