Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Toto ponaučení dostal Eurotel od ČTÚ za to, co spáchal loni v létě. Podle ČTÚ došlo k závažnému porušení telekomunikačního zákona praktikami, které Eurotel provozoval u svého připojení k Internetu.
V minulých dnech jsem se dočetl, že ČTÚ po stížnosti jednoho ze zákazníků/uživatelů datových služeb (resp. po jednom zamítavém rozhodnutí ČTÚ a následném odvolání) rozhodl, že Eurotel porušil § 82 odst. 10 telekomunikačního zákona. Toto rozhodnutí je precedentní z hlediska zásahů do datové komunikace.
O co tehdy šlo? Před 2 lety Eurotel zavedl (prakticky jako první na světě) internetové připojení přes technologii GPRS za paušální cenu. Ta byla o půl roku později snížena a byly dočasně přidáno 100 volných minut. Zájemci se jen hrnuli, proto Eurotelu začaly (zcela logicky) nejprve docházet IP adresy, a vzápětí začal mít problémy i s kapacitou připojení do Internetu.
První problém byl řešen už na jaře. Byl zaveden NAT/PAT, adresy se přidělovaly z v síti 10.0.0.0 a veřejné adresy byly jen za poplatek. Byla to nepříjemná změna, ale ještě relativně únosná. Mnohem horší bylo řešení druhého problému.
Řešení, zavedené (pokud si pamatuji) v červenci, spočívalo v instalaci transparentního proxy serveru pro protokol HTTP. Ten nepracoval tak, jak tyto servery obvykle pracují, nýbrž zasahoval do HTML kódu stránek a měnil odkazy na obrázky. Z původních absolutních či relativních adres dělal absolutní adresy směřující na několik různých serverů v síti 10.0.0.0 (kde se cachovaly obrázky).
Toho řešení, hrubě porušující mj. RFC 2616 (a také zákon o telekomunikacích a obchodní podmínky Eurotelu), způsobovalo nemalé problémy mnoha uživatelů. Zažil jsem to "na vlastním preparátu", protože jsem tyto služby také používal (ale narozdíl od mnohých jiných lidí jsem nepodal reklamaci ani stížnost - což se dnes ukazuje jako chyba, protože bych měl pravděpodobně nárok na vrácení části peněz). Jaké tedy byly následky použitého "zlepšováku":
Doufejme, že rozhodnutí bude varování všem, kdo by chtěl prasit přenášená data nebo jinak nechutně zasahovat do datové komunikace.
Tiskni
Sdílej: