Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Všichni už jistě četli předvčerejší Neglosu o Neinternetu od Františka Fuky. Ta představa je tak děsivá, že ji nelze nechat bez povšimnutí.
Organizace jako IFPI, MPA, RIAA nebo MPAA, podobně i třeba naše (italsky) ©OSA nostra by s radostí přivítaly, kdyby se vlastnosti Internetu omezily tak, aby se zabránilo nelegálnímu šíření audiovizuálních děl - a to i za cenu toho, že by tím padly i samotné základní kameny Internetu: svoboda, rovnost a technologická neutralita.
Dvě ze zmíněných organizací (IFPI a MPA) vehementně prosazují nový "kodex chování ISP v EU". Jeho přijetí by znamenalo degradaci Internetu na pouhou jeho demoverzi, přibližně takovou, jaká bývá k dispozici pro zaměstnance některých firem.
Odstrašujících pravidel, která v kodexu najdeme, je celá řada. Vybral bych z nich ta, která mě děsí nejvíc (budu používat zkrácené citace):
Pevně doufám, že se tohoto "dobrovolného kodexu" nechytí politici (zejména ti evropští) a nevpašují to do nějakého zákona. Pak by to už nebylo dobrovolné a z Internetu by zbyla opravdu jen jeho demoverze, oproti které jsou všechny dnešní imlementace FUP pouhou procházkou rajskou zahradou.
Na závěr: Vřele doporučuji urychleně navštívit stránky RIAA. Na úvodní stránce se mezi "Latest news" dočteme: Idiot Rules!. I když se za tím skrývá zpráva o úspěchu hudebního alba, vypadá to zajímavě, ne?
Tiskni
Sdílej:
Jedinou cestou je přesvědčit lidi, že Internet nabízí mnohem víc, než oni sami tuší (natož používají). Pak nejenže si nenechají líbit omezování pomocí FUP, ale bránili by se i případné degradaci Internetu.tak - tam je zakopán pes v původním článku i v mém příspěvku ale jak na to???
U CDMA je ten problem, ze se jedna o mobilni technologii, tudiz se neda odhadnout, jak prave prodavany modem ovlivni celou sit. Bude pripojen predevsim (protoze modemy se muzou "stehovat") v pretizene lokalite a nebo v nevyuzite?ano, u jednoho konkrétního modemu se nedá předpovídat, jak bude využit ale u většího množství lze odhadnout, jak budou po republice rozloženy - jestliže cena a parametry (slibované, že nedodržené je jiná otázka) jsou nastaveny tak, že to dělá konkurenci pevným linkám, lze jistě odhadnout, že si to budou pořizovat i lidé necestující místo pevných linek, takže si lze tipnout, že nezanedbatelná část rozložení zátěže bude odpovídat rozložení populace/firem a co se týče cestujících, ti cestují obvykle opět mezi městy, takže svůj podíl přidají k místům přetíženým a ne někde na venkově, kde je na pětapůl člověka na stanici ... - to jsou jen moje blbé úvahy, samozřejmě pánové z marketingového na to mají svoje matematické metody, museli to vědět poměrně přesně, tenhle podraz nelze obhájit výmluvou, že prodavač neví, zda si hodlá zákazník vystavit modem doma do vitrínky nebo ho opravdu používat ...
Ad scp. Nerikal jsem, ze Euroteleci FUP vnimam jako dobre navrzeny.neříkám, že jo - ale vyznělo to, jakože se o tom dá pochybovat ... imho je to neoddiskutovatelnej podraz