Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Všichni už jistě četli předvčerejší Neglosu o Neinternetu od Františka Fuky. Ta představa je tak děsivá, že ji nelze nechat bez povšimnutí.
Organizace jako IFPI, MPA, RIAA nebo MPAA, podobně i třeba naše (italsky) ©OSA nostra by s radostí přivítaly, kdyby se vlastnosti Internetu omezily tak, aby se zabránilo nelegálnímu šíření audiovizuálních děl - a to i za cenu toho, že by tím padly i samotné základní kameny Internetu: svoboda, rovnost a technologická neutralita.
Dvě ze zmíněných organizací (IFPI a MPA) vehementně prosazují nový "kodex chování ISP v EU". Jeho přijetí by znamenalo degradaci Internetu na pouhou jeho demoverzi, přibližně takovou, jaká bývá k dispozici pro zaměstnance některých firem.
Odstrašujících pravidel, která v kodexu najdeme, je celá řada. Vybral bych z nich ta, která mě děsí nejvíc (budu používat zkrácené citace):
Pevně doufám, že se tohoto "dobrovolného kodexu" nechytí politici (zejména ti evropští) a nevpašují to do nějakého zákona. Pak by to už nebylo dobrovolné a z Internetu by zbyla opravdu jen jeho demoverze, oproti které jsou všechny dnešní imlementace FUP pouhou procházkou rajskou zahradou.
Na závěr: Vřele doporučuji urychleně navštívit stránky RIAA. Na úvodní stránce se mezi "Latest news" dočteme: Idiot Rules!. I když se za tím skrývá zpráva o úspěchu hudebního alba, vypadá to zajímavě, ne?
Tiskni
Sdílej:
Jedinou cestou je přesvědčit lidi, že Internet nabízí mnohem víc, než oni sami tuší (natož používají). Pak nejenže si nenechají líbit omezování pomocí FUP, ale bránili by se i případné degradaci Internetu.tak - tam je zakopán pes v původním článku i v mém příspěvku ale jak na to???
U CDMA je ten problem, ze se jedna o mobilni technologii, tudiz se neda odhadnout, jak prave prodavany modem ovlivni celou sit. Bude pripojen predevsim (protoze modemy se muzou "stehovat") v pretizene lokalite a nebo v nevyuzite?ano, u jednoho konkrétního modemu se nedá předpovídat, jak bude využit ale u většího množství lze odhadnout, jak budou po republice rozloženy - jestliže cena a parametry (slibované, že nedodržené je jiná otázka) jsou nastaveny tak, že to dělá konkurenci pevným linkám, lze jistě odhadnout, že si to budou pořizovat i lidé necestující místo pevných linek, takže si lze tipnout, že nezanedbatelná část rozložení zátěže bude odpovídat rozložení populace/firem a co se týče cestujících, ti cestují obvykle opět mezi městy, takže svůj podíl přidají k místům přetíženým a ne někde na venkově, kde je na pětapůl člověka na stanici ... - to jsou jen moje blbé úvahy, samozřejmě pánové z marketingového na to mají svoje matematické metody, museli to vědět poměrně přesně, tenhle podraz nelze obhájit výmluvou, že prodavač neví, zda si hodlá zákazník vystavit modem doma do vitrínky nebo ho opravdu používat ...
Ad scp. Nerikal jsem, ze Euroteleci FUP vnimam jako dobre navrzeny.neříkám, že jo - ale vyznělo to, jakože se o tom dá pochybovat ... imho je to neoddiskutovatelnej podraz