abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | IT novinky

    Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo druhou veřejnou soutěž v programu TWIST, který podporuje výzkum, vývoj a využití umělé inteligence v podnikání. Firmy mohou získat až 30 milionů korun na jeden projekt zaměřený na nové produkty či inovaci podnikových procesů. Návrhy projektů lze podávat od 31. října do 17. prosince 2025. Celková alokace výzvy činí 800 milionů korun.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Komunita

    Google v srpnu oznámil, že na „certifikovaných“ zařízeních s Androidem omezí instalaci aplikací (včetně „sideloadingu“) tak, že bude vyžadovat, aby aplikace byly podepsány centrálně registrovanými vývojáři s ověřenou identitou. Iniciativa Keep Android Open se to snaží zvrátit. Podepsat lze otevřený dopis adresovaný Googlu nebo petici na Change.org.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 18 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. S podporou Development Containers. Podrobný přehled novinek v changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:55 | Nová verze

    Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 02:55 | Nová verze

    Google Chrome 142 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 142.0.7444.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 20 bezpečnostních chyb. Za nejvážnější z nich bylo vyplaceno 50 000 dolarů. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.10. 17:00 | Upozornění

    Národní identitní autorita, tedy NIA ID, MeG a eOP jsou nedostupné. Na nápravě se pracuje [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    29.10. 16:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia se stal první firmou na světě, jejíž tržní hodnota dosáhla pěti bilionů USD (104,5 bilionu Kč). Nvidia stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci (AI) a výrazně těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii. Nvidia již byla první firmou, která překonala hranici čtyř bilionů USD, a to letos v červenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    29.10. 14:11 | Komunita

    Po Canonicalu a SUSE oznámil také Red Hat, že bude podporovat a distribuovat toolkit NVIDIA CUDA (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    29.10. 13:55 | Nová verze

    TrueNAS (Wikipedie), tj. open source storage platforma postavená na Linuxu, byl vydán ve verzi 25.10 Goldeye. Přináší NVMe over Fabric (NVMe-oF) nebo OpenZFS 2.3.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (36%)
     (48%)
     (19%)
     (19%)
     (22%)
     (17%)
     (21%)
     (16%)
     (17%)
    Celkem 286 hlasů
     Komentářů: 14, poslední 14.10. 09:04
    Rozcestník

    Lotus Notes 7? Děkuji, nechci!

    9.7.2005 19:07 | Přečteno: 1364× | Ze života

    Před několika lety jsem pracoval ve firmě, kde se jako poštovní a groupware systém používala kombinace Lotus Notes/Domino. Už nevím, co to tehdy bylo za verzi, ale pracovalo se s tím výborně a v tehdejší době to nemělo konkurenci. Minulý týden mě napadlo, jak asi tento systém vypadá dnes, a proto jsem se rozhodl vyzkoušet Lotus Notes 7 (což je nejnovější verze, zatím ještě ve stavu BETA). Dočkal jsem se těžkého zklamání.

    Narozdíl od serverových programů (Domino a související komponenty), které jsou k dispozici pro celou řadu platforem, existuje klient Notes pouze pro Windows 2000/XP. Proto jsem musel nepohrdnout touto verzí (ostatně, pro GNU/Linux ani nemám tolik potřebu hledat podobné programy, protože mi plně vyhovuje skupina Kontact/KMail/KOrganizer...). Instalační balík má celých 165 MB, což není zrovna málo.

    Instalace proběhla vcelku hladce, jen bylo potřeba odpovědět na řadu otázek a nastavit různé věci (má to svůj smysl, viz dále). Program byl nainstalovaný, pln nedočkavosti jsem ho tedy spustil. A už to začalo...

    Nejprve přišlo zděšení z výchozího nastavení UI. Někdejší vzdušnost, přehlednost a srozumitelnost se jaksi vytratila, v okně jsem těžce tápal, nemohl jsem najít potřebné věci. Třeba je to jen problém betaverze, který se později vyřeší.

    Jako mnohem horší se ale ukázalo řešení konfigurace. Ta se nastavuje hned na několika místech, některá nastavení jsem ale přes veškeré úsilí prostě nenašel - a to hned to nejdůležitější, které se týká poštovního účtu. Prostě to, co jsem nastavil při instalaci, mi zůstalo ukryto a nepřišel jsem na to, jak to změnit. Po půlhodině bloudění, ve kterém mi nepomohla ani nápověda jsem to vzdal. Opět to může být problém betaverze, ale beta 3 už by takové kopance obsahovat neměla. Ještě bych zmínil celkovou pomalost programu, která dost znepříjemňuje práci.

    Závěr jsem z toho učinil jediný: tento program prostě používat nebudu. Je nadupán funkcemi, ze kterých většinu nikdy nevyužiji, jeho uživatelské rozhraní je nepřehledné a špatně použitelné, všechny operace trvají dlouho. Aplikace Lotus Notes 7 není mojí volbou.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.7.2005 19:58 tomm | skóre: 7 | blog: tomm's software | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše klient pro linux
    Budu trosku oponovat. Linuxova verze klienta existuje, ale neni bezne k dispozici. A udajne ve verzi 8 bude klient fungovat pres webove rozhrani - IBM puvodne toho klienta pro linux vubec vydavat nechtelo, protoze port je asi hodne narocny, ale nakonec se s timto vytasili. Sice si Notesy pres prohlizec s jejich ficurkami neumim predstavit, ale nechame se prekvapit.
    GUI existuje jen proto, aby se veslo vice terminalu na jednu obrazovku ...
    10.7.2005 10:41 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Lotus Notes
    Před několika lety jsem pracoval ve firmě, kde se jako poštovní a groupware systém používala kombinace Lotus Notes/Domino.
    Taky jsem mel to "poteseni". :-(
    Už nevím, co to tehdy bylo za verzi, ale pracovalo se s tím výborně a v tehdejší době to nemělo konkurenci. Minulý týden mě napadlo, jak asi tento systém vypadá dnes, a proto jsem se rozhodl vyzkoušet Lotus Notes 7 (což je nejnovější verze, zatím ještě ve stavu BETA). Dočkal jsem se těžkého zklamání.
    Tady prestavam chapat... To musely byt tedy hodne drevni doby, kdy se s tim pracovalo vyborne. Uz pred cca peti lety se s tim pracovalo katastrofalne. Jakakoliv trivialni operace v tomto klientovi ma logiku tucnaka na Sahare a je uzivatelsky pritulna asi jako instalace LFS.
    Nejprve přišlo zděšení z výchozího nastavení UI. Někdejší vzdušnost, přehlednost a srozumitelnost se jaksi vytratila, v okně jsem těžce tápal, nemohl jsem najít potřebné věci. Třeba je to jen problém betaverze, který se později vyřeší.
    Huh? Vzdusnost, prehlednost a srozumitelnost? A ktera ze verze disponovala temito atributy? Co ja si pamatuju, tak to vzdycky vypadalo jako pexeso zkombinovane s taby z Mozilly a s jakousi amaterskou a zoufale nedodelanou napodobeninou panelu se slozkami v Outlooku.
    Jako mnohem horší se ale ukázalo řešení konfigurace. Ta se nastavuje hned na několika místech, některá nastavení jsem ale přes veškeré úsilí prostě nenašel - a to hned to nejdůležitější, které se týká poštovního účtu. Prostě to, co jsem nastavil při instalaci, mi zůstalo ukryto a nepřišel jsem na to, jak to změnit. Po půlhodině bloudění, ve kterém mi nepomohla ani nápověda jsem to vzdal.
    Nic noveho pod sluncem, nastaveni tohoto produktu by se odjakziva dalo nazvat jako "genuine PITA".
    Závěr jsem z toho učinil jediný: tento program prostě používat nebudu. Je nadupán funkcemi, ze kterých většinu nikdy nevyužiji, jeho uživatelské rozhraní je nepřehledné a špatně použitelné, všechny operace trvají dlouho. Aplikace Lotus Notes 7 není mojí volbou.
    Bingo! :-D
    11.7.2005 12:25 pok | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Informace o Lotus Notes/Domino pro zacatecnika

    Zdravim,
    pro jednu firmu bych mel aktualizovat jejich stranky bezici na webserver Domino 5. Pouzivaji tam Notes a jsou s nimi spokojeni, takze logicky chteji ten produkt vyuzivat.

    Zkousel jsem hledat na webu IBM, ale to je za trest (zvlast pro takto staoru verzi) a nejsou mi vlastne ani moc jasne *zaklady* programovani stranek v tomto systemu (jako clovek navykly na PHP a gvim jsem z toho trochu nervozni).

    Takze: muzete mi poradit nejakou dokumentaci? Predem dik.

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.